Lietuvos prekybos įmonių asociacijos direktorė Rūta Vainienė džiaugėsi naujausiais valdžios planais panaikinti galimybių pasą.
„Tai labai lauktas sprendimas. Tikimės grįžtančių pirkėjų, tačiau pastaruoju metu jų sumažėjo ne tik dėl galimybių paso, bet ir todėl, kad daug žmonių serga. O kita dalis gavę dideles sąskaitas už šildymą taupo.
Tačiau visi pirkėjai į parduotuves niekada nebegrįš, nes pasikeitė vartojimo įpročiai, žmonės perka rečiau, planuoja pirkinius, dažniau perka internetinėse parduotuvėse“, – sakė R. Vainienė.
Pirkėjų lauks su didesnėmis kainomis
Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos viceprezidentas, „Amber Food“ vadovas Gediminas Balnis tikino, kad teigiamai vertina valdžios planus atsisakyti galimybių paso.
„Jis savo darbą jau atliko, žmonių skiepytis nebeskatina. O serga jau visi ir pasiskiepiję, ir ne. O verslui galimybių pasas padarė nuostolių. Prekybos centruose pirkėjų srautai sumažėjo 30 proc. Tai reiškia, kad tiek žmonių nebeateina ir į prekybos centruose įsikūrusias kavines ir restoranus.
Galimybių pasas padės susigrąžinti klientus, tačiau šiuo metu daug žmonių serga, kiti mažiau kur eina, nes saugosi. Tad visiškai iš pandemijos išeisime turbūt tik pavasarį“, – prognozavo G. Balnis.
Anot jo, maitinimo paslaugų kainos tikrai kils, vienintelis klausimas, kiek?
„Pavyzdžiui, Latvijoje valdžia padeda verslui ir pusę metų kompensuoja elektros sąnaudas. Tačiau Lietuvoje šias sąnaudas prisiima pačios kavinės ir restoranai. Šiuo metu 9 iš 10 restoranų dirba nuostolingai.
Tad kainos kils, stebime, kad dalis konkurentų, jas pakėlė jau 20 proc.“ – skaičiavo G. Balnis.
Išaugus šildymo, elektros sąskaitoms parduoda verslus
Kirpėjų ir grožio specialistų asociacijos prezidentė Jolanta Mačiulienė pasakojo, kad grožio sektoriaus darbuotojai susiduria su keliomis problemomis – sumažėjusiais klientų srautais ir aukštomis energetinių išteklių, žaliavų kainomis.
„Jau nebežinome ko laukti, galimybių pasą žada panaikinti, tačiau nežinome, kaip tai vyks, ar iš karto jo nebeliks, ar bus naikinamas palaipsniui. Net nežinome, ar tikrai visoms sritims nebereikės galimybių paso. Baiminamės kitokių ribojimų. Jau su galimybių pasu kaip ir apsipratome, o dabar vėl kažkas naujo gali būti. Prie kiekvienų naujų ribojimų sudėtinga vėl pripratinti savo klientus.
Tačiau galimybių pasas nieko neišgelbėjo, vis tiek susirgo tiek paskiepyti, tiek nepaskiepyti žmonės. Taip pat nemažai kolegų dėl jo susipyko, taip pat buvo suskaldyta visuomenė“, – komentavo grožio specialistų atstovė.
Ji atkreipė dėmesį ir į kitas problemas, su kuriomis susiduria daugelis verslininkų.
„Mokesčiai už energetikos išteklius grožio salonams pabrango trigubai. Daugiausiai kainos augo Vilniuje. Tačiau kelti kainų grožio specialistai negali. Juk klientai irgi yra tie patys žmonės, kurie irgi moka dideles sąskaitas už šildymą ar elektrą. Be to, nemažai klientų ir praradome dėl įvairių ribojimų ir galimybių paso. Todėl bandome kitais būdais sumažinti išlaidas, kreipėmės į valdžią dėl energetinių išteklių kompensavimo.
Negaliu kalbėti už visus grožio specialistus, tačiau mūsų asociacijos nariai kainas pakėlė minimaliai – 5–8 eurais“, – tikino J. Mačiulienė.
Anot jos, ne visi išgali susimokėti mokesčius, todėl grožio salonus tiesiog parduoda.
„Tai pastebėjau įvairiuose mūsų specialistų grupėse ir forumuose. Žmonės parduoda tiek patalpas, tiek įrangą, o kartais iš karto ir visą grožio salono verslą. Ir tai nereiškia, kad jie nori atsinaujinti. Žmonės tiesiog nebeturi kitos išeities, nes nėra už ką susimokėti mokesčius. Klientų šiuo metu irgi daug nesulaukiame.
Tikimės, kad pavasarį po truputį klientai ims grįžti. Dabar apie grožį niekas negalvoja, galvoja kaip išgyventi žiemą. O pavasarį žmonėms jau nebereikės mokėti didelių sąskaitų už šildymą, galbūt nebeliks galimybių paso ir sumažės susirgimų skaičius. Dabar susirgę klientai masiškai atšaukia vizitus pas grožio specialistus“, – pasakojo J. Mačiulienė.
Didės darbuotojų pasiūla darbo rinkoje
„Luminor“ vyriausiasis ekonomistas Žygimantas Mauricas įsitikinęs, kad galimybių paso panaikinimas panaikins įtampą ir išaugins srautus parduotuvėse.
„Tačiau didesnį poveikį galimybių pasas darys darbo rinkai. Jis sumažino darbuotojų pasiūlą. Galimybių paso panaikinimas stabilizuos situaciją darbo rinkoje. Galbūt darys teigiamą įtaką ir kainoms, kurios šiuo metu paslaugų sektoriuje labai išaugo, pavyzdžiui, viešojo maitinimo“, – sakė ekonomistas.
Anot jo, Lietuva, kaip maža auganti ekonomika, turėtų taikyti santykinai švelnesnius ribojimus nei Europos Sąjungos vidurkis.
„Tačiau Lietuva buvo pasirinkusi priešingą kelią. Ir pagal epidemiologinius ir mirtingumo rodiklius vis tiek atrodome prastai. Dažnai girdime ir supriešinimą, ką rinktis – ekonomiką ar sveikatą. Tačiau šie dalykai yra susiję. Pavyzdžiui, Švedijoje nebuvo karantino ir mirtingumas ten mažesnis nei Lietuvoje
Lietuvos gyventojų sveikata gana silpna, todėl ši krizė mums ir smogė, taip pat ir sveikatos sistema buvo nepasiruošusi“, – svarstė Ž. Mauricas.
Galimybių pasas ne visiems sektoriams darė įtaką
SEB banko ekonomistas Tadas Povilauskas irgi prognozavo, kad panaikinus galimybių pasą srautai į parduotuves ir paslaugų vietas padidės.
„Tačiau sunku atsakyti, kokią įtaką tai padarys apyvartoms. Galimybių pasas buvo įvestas rugsėjį, tačiau iš statistikos duomenų matome, kad ne maisto prekių parduotuvių, apgyvendinimo, viešojo maitinimo, meno ir kultūros renginių lankomumas daug nenukrito.
Tad matome, kad galimybių pasas buvo įvestas, tačiau žmonės vis tiek naudojosi paslaugomis, nors įvedus galimybių pasą buvo daug gąsdinimų, skundų ir grasinimų, kad viskas bus blogai“, – priminė ekonomistas.
Jo teigimu, ne visi žmonės sėdėjo užsidarę namuose, kai buvo įvesti ribojimai, susiję su galimybių pasu.
„Turbūt galima sakyti, kad į pramogų, meno, kultūros renginius ir kitomis paslaugomis naudojosi aktyvūs žmonės, kurie pasiskiepijo ir turėjo galimybių pasą, o mažiau aktyvūs žmonės nenorėjo galimybių paso ir jo neturėjo“, – komentavo T. Povilauskas.
Planą atšaukti galimybių pasą turėjo kelias savaites
Apie tai, kad Vyriausybė trečiadienį svarstys galimybių paso atšaukimo klausimą, dar praėjusią savaitę pranešė ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė.
„Galiu pasakyti, kad Vyriausybė planą sustabdyti galimybių pasą jau turi keletą savaičių.
Tiesiog šias savaites buvo derinami operacijų vadovo sprendimai, buvo diskutuojama su verslu taip pat, kur dabar taikomas galimybių pasas, kokie reikalavimai galėtų galimybių pasą pakeisti. Ir aš manau, kad sprendimas dėl galimybių paso sustabdymo bus priimtas kitą trečiadienį“, – sakė I. Šimonytė.