• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvoje apie 6,7 tūkst. nepilnamečių turi nekilnojamojo turto, kurio vertė siekia 131,5 mln. eurų, sako finansų viceministrė Rūta Bilkštytė. Ji mano, kad perrašydami vaikams turtą tėvai bando išvengti NT mokesčio. 

Lietuvoje apie 6,7 tūkst. nepilnamečių turi nekilnojamojo turto, kurio vertė siekia 131,5 mln. eurų, sako finansų viceministrė Rūta Bilkštytė. Ji mano, kad perrašydami vaikams turtą tėvai bando išvengti NT mokesčio. 

REKLAMA

„Tai grynas mokestinis arbitražas, kai turtas registruojamas kito gyventojo vardu, nepilnamečio, nes tuomet mokesčiai tėvams neskaičiuojami“, – Seimo Biudžeto ir finansų komitete šią savaitę pareiškė viceministrė.  

Finansų ministerija vėliau BNS nurodė, kad „šiuo metu galiojančio įstatymo netobulumas leidžia susimažinti mokestinę naštą perrašant turtą giminaičiams“. 

Lietuvos buhalterių ir auditorių asociacijos prezidentės Daivos Čibirienės teigimu, vaikams butai dovanojami ne tik dėl mokestinių aplinkybių. 

REKLAMA
REKLAMA

„Visų pirma reikėtų nepamiršti, kad pats perrašymo faktas (notaro paslauga) kainuoja lygiai tiek pat, kiek turto pardavimas“, – BNS pabrėžė ji. 

REKLAMA

Pasak D. Čibirienės, toks butas tampa vaikų nuosavybe ir tėvai jo nebegalės atgauti, o vaikai sulaukę pilnametystės galės jį parduoti, pakeliauti arba kurį laiką nedirbti: „Yra pavojai, kurie svarbesni nei nekilnojamo turto mokestis“. 

Asociacijos vadovė taip pat pabrėžė, kad turtas perrašomas vaikui, kai siekiama sukurti jam saugumą tėvų netikėtos mirties, skyrybų atveju, siekiant vaikui užtikrinti pragyvenimą.

REKLAMA
REKLAMA

Be to, ji mano, kad dabartinė NT apmokestinimo tvarka skatina brangesnį būstą padovanoti vaikams. Anot jos, turėtų būti nustatomas neapmokestinamas dydis, kuris priklausytų nuo visos šeimos dydžio, o ne tik nuo tėvų skaičiaus, kaip yra dabar.

D. Čibirienė pateikė pavyzdį, kaip skiriasi nekilnojamojo turto apmokestinimas šeimose, kur yra abu tėvai ir tik vienas jų: jei šeima be vaikų, jos turtas iki 300 tūkst. eurų neapmokestinamas, o jei vieniša mama su dviem vaikais – tik iki 150 tūkst. eurų. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tokiai šeimai reikia daugiau ploto nei dviejų asmenų šeimai, bet dėl didesnio būsto ji baudžiama – apmokestinama papildomai. Todėl tokiu atveju lieka viena išeitis, kad ir tą vieną brangesnį negu 150 tūkst. būstą išdalinti ir padovanoti savo vaikams. Ar tai sukčiavimas? Tikrai ne“, – BNS aiškino ji. 

Notarų rūmai BNS teigia, kad nei notarai nėra pastebėję tendencijos, kad nekomercinis NT būtų dažniau dovanojamas nepilnamečiams.  

REKLAMA

Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) duomenimis, iš 20,6 tūkst. NT objektų, kurie priklauso nepilnamečiams, daugiausiai yra paveldėti – 13,6 tūkst., o dovanoti – 3,4 tūkst. Maždaug 13 proc. visų tokių objektų savininkas yra tik vienas, o likę maždaug 86 proc. turi daugiau nei vieną savininką. 

Jei NT vertė viršija 150 tūkst. eurų ir jis priklauso nepilnamečiui, NT mokestį turi deklaruoti ir sumokėti vienas iš tėvų. Tokio brangesnio NT turi 85 nepilnamečiai: jo vertė – daugiau kaip 20 mln. eurų. 

REKLAMA

Daugiausia nepilnamečių turi iki 100 tūkst. eurų vertės NT – 6,5 tūkst., jo vertė – beveik 98,35 mln. eurų. 

Dabar 2 proc. NT mokestį moka gyventojai, turintys turto, viršijančio 150 tūkst. eurų. Mokant NT mokestį už vaikams priklausantį turtą lengvatos nėra. 

VMI duomenimis, už 2021 metus už 65 nepilnamečius tėvai sumokėjo 26,6 tūkst. eurų NT mokesčio. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų