Be to, tik užpildę deklaraciją gyventojai gali tikėtis susigrąžinti dalį pinigų – gyventojų pajamų mokesčio (GPM) permoką, kuri gali siekti nuo 1 euro cento iki net 317 tūkst. eurų ir daugiau.
Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) teigimu, bendrai šiemet pajamų mokesčio permokų jau sulaukė daugiau nei 680 tūkst. gyventojų – jiems grąžinta beveik 285 mln. eurų.
Vis tik daliai gyventojų, vietoje GPM permokos grąžinimo, pajamų mokestį tenka susimokėti – kai kuriems ši suma gali siekti ir 3 mln. eurų.
Kam yra privaloma deklaruoti pajamas ir kas grės nespėjusiems?
VMI vadovės pavaduotojas Martynas Endrijaitis primena, kad metines pajamų deklaracijas už praėjusių metų mokestinį laikotarpį gyventojai turi pateikti iki einamųjų metų gegužės 2 d.
Jis įvardijo, kad, kaip ir pernai, pajamas iki 2024 m. gegužės 2 d. deklaruoti turi gyventojai, kurie:
- vykdė individualią veiklą (net jei negavo pajamų);
- taikė per didelį metinį neapmokestinamųjų pajamų dydį (NPD);
- pardavė 3 metus neišlaikytą automobilį ar 10 metų neišlaikytą nekilnojamąjį turtą;
- nuomojo turtą;
- gavo didesnių kaip 2,5 tūkst. eurų vertės dovanų ne iš šeimos narių;
- gavo didesnes nei 500 eurų palūkanas iš paskolų, indėlių ar vertybinių popierių;
- jei jie ar vienas iš sutuoktinių ėjo pareigas, kurias užimant pagal įstatymą būtina deklaruoti turtą ir pajamas;
- nori pasinaudoti numatytomis GPM lengvatomis.
Anot pašnekovo, jei gyventojas turi pareigą deklaruoti pajamas, tačiau to nepadaro laiku, VMI visada pirmiausia išsiunčia priminimus.
Tačiau jau nuo pirmos dienos po termino nuo mokėtinos sumos yra pradedami skaičiuoti delspinigiai.
„Gyventojui susidūrus su finansiniais sunkumais ir neturint galimybės sumokėti visą nepriemokos sumą, galima kreiptis į VMI ir išdėstyti mokėtiną sumą dalimis, sudarant mokestinės paskolos sutartį (MPS).
Nesudarius MPS ir toliau nedeklaravus pajamų bei nesumokėjus GPM, teisės aktų nustatyta tvarka mokėtina suma gali būti nuskaičiuota nuo banko sąskaitos“, – įspėjo M. Endrijaitis.
Jis pridūrė, kad už deklaracijų ar kitų dokumentų pavėluotą pateikimą ar nepateikimą, pagal teisės aktų nuostatas, gali būti pritaikyta ir administracinė atsakomybė.
Kada ir kiek pinigų galima susigrąžinti?
VMI atstovo aiškinimu, GPM permoka neretai susidaro tais atvejais, kai gyventojas nusprendžia netaikyti mėnesio neapmokestinamojo pajamų dydžio (NPD), nors jam šis priklauso.
Tokiu atveju susigrąžinti GPM permoką galima tiesiog pateikus metinę pajamų mokesčio deklaraciją per Elektroninio deklaravimo sistemą (EDS).
„GPM permokos gali susidaryti ir tiems gyventojams, kurie pagal gyvybės draudimo sutartis savo, sutuoktinio, nepilnamečių vaikų arba vyresnių kaip 18 metų neįgalių vaikų naudai moka draudimo įmokas; pensijų kaupimo įmokas; palūkanas už būsto kreditą (paimtą iki 2009 metų sausio 1 dienos).
Taip pat tais atvejais, kai gyventojai moka už studijas, kurių metu yra įsigyjamas pirmasis aukštasis išsilavinimas ar suteikiama pirma kvalifikacija, arba grąžina studijoms gautą paskolą. Jei studentas neturi galimybės pasinaudoti šia teise, už jį tai gali padaryti tėvai ar sutuoktinis“, – dėstė pašnekovas.
M. Endrijaitis skaičiavo, kad šiuo metu apie 416 tūkst. gyventojų deklaravo 283 mln. eurų mokėtino GPM, (pernai 347 tūkst. gyventojų deklaravo 345 mln. eurų), kurį sumokėti taip pat reikėtų iki gegužės 2 d.
Kiek daugiau nei 830 tūkst. gyventojų deklaravo 346 mln. eurų GPM permokos (pernai 950 tūkst. gyventojų deklaravo 322 mln. eurų).
Ši suma (346 mln. eurų), tinkamai pateikus deklaraciją ir nesant poreikiui ją tikslinti, gyventojams bus grąžinta iki liepos 31 d.
Taigi kiekvienam gyventojui, kuriam priklauso permoka, bus grąžinta vidutiniškai po 416,9 euro.
Pašnekovas nurodė, kad pernai bendrai gyventojams (ir už ankstesnius mokestinius laikotarpius) buvo pervesta 354 mln. eurų GPM permokų suma.
Gyventojui grąžino virš 317 tūkst. eurų
VMI atstovas atskleidė, kad gyventojams gali būti grąžintos ir itin didelės GPM permokų sumos.
Specialisto aiškinimu, jos gali susidaryti, kai GPM yra nuskaičiuojamas nuo visų individualios veiklos pajamų ir kai gyventojas, pildydamas pajamų deklaraciją, įrašo leidžiamus atskaitymus, kurie automatiškai sumažina apmokestinamųjų pajamų sumą.
Nemaža GPM permoka, anot M. Endrijaičio, gali susidaryti ir tais atvejais, kai gyventojo darbo santykių pajamos buvo apmokestintos dvejose valstybėse, o vėliau, naikinant dvigubą apmokestinimą, pusė tos dvigubos pajamų mokesčių sumos yra grąžinama gyventojui.
Jis išskyrė TOP 5 didžiausias GPM sumas, kurias, deklaravę pajamas už 2022 metus, pernai susigrąžino gyventojai:
- 317 308 eurai;
- 65 259 eurai;
- 62 343 eurai;
- 61 377 eurai;
- 60 386 eurai.
Pašnekovas neslėpė, kad itin didelės gali būti ir gyventojų mokėtinos GPM sumos, kurios susidaro dėl gautų individualios veiklos pajamų arba pardavus finansines priemones, pvz., akcijas, vertybinius popierius ir pan.
Jis išskyrė TOP 5 didžiausias GPM sumas, kurias gyventojai turėjo pernai sumokėti deklaravę pajamas už 2022 metus:
- 3 363 347 eurai;
- 2 990 702 eurai;
- 1 734 605 eurai;
- 1 249 334 eurai;
- 1 187 888 eurai.
Jei suma nesiekia 1 euro, grąžinti iki termino – nebūtina
VMI atstovas pažymėjo, kad GPM permokos gyventojams yra grąžinamos nuo pirmo cento.
Jis įvardijo, kad 2022 m. 1 euro cento permokas atgavo apie 22 tūkst. gyventojų, 2023 m. – apie 12,8 tūkst. gyventojų.
Permokos, kurių suma buvo iki 1 euro, 2022 m. buvo grąžintos 57 tūkst. gyventojų (bendra grąžinta suma – apie 6,5 tūkst. eurų).
O 2023 m. tokios permokos grąžintos apie 26,7 tūkst. gyventojų (bendra grąžinta suma – apie 3,1 tūkst. eurų).
„Svarbu pažymėti, kad esant priešingai situacijai – kai susidaro 1 euro nesiekianti GPM mokėtina suma – VMI nereikalauja jos sumokėti iki numatyto gegužės 2 d. termino.
Ją sumokėti gyventojas gali kartu su kitais metais mokamu pajamų mokesčiu (jei suma viršija euro sumą) ar kitu asmens mokesčių administratoriui mokamu mokesčiu, pvz., žemės mokesčiu“, – kalbėjo M. Endrijaitis.
Kaip susigrąžinti GPM permokas?
Anot VMI atstovo, susigrąžinti GPM permoką yra labai paprasta, kadangi ji susidaro gyventojui laiku ir tinkamai pateikus teisingai užpildytą GPM deklaraciją. O tai padaro didžioji dauguma.
Pašnekovo aiškinimu, tinkamai ir laiku pateikta deklaracija automatiškai prilygsta prašymui grąžinti permoką ir gyventojui nieko daugiau daryti ar teikti nereikia – permokos suma yra tiesiog pervedama į asmens nurodytą banko sąskaitą iki tų metų liepos 31 d.
„Permokų grąžinimas vykdomas atsitiktine tvarka, nepriklausomai nuo deklaracijos pateikimo laiko, taip pat atitinkamai atsižvelgiant į savivaldybių biudžetus, iš kurių jos grąžinamos gyventojams.
Gyventojas deklaraciją gali teikti už 5 praėjusius metus, o, jeigu deklaracijos nepateikia, tai už senesnius laikotarpius susidariusios GPM permokos lieka biudžete“, – komentavo M. Endrijaitis.
Kokiais atvejais GPM permokos gyventojui negrįžta?
VMI atstovas pažymėjo, kad deklaracijas laiku pateikę, tačiau permokų iki liepos 31 d. nesulaukę gyventojai turėtų pasitikrinti, ar jiems nereikia patikslinti anksčiau teiktos deklaracijos.
Anot jo, pateikus patikslintą deklaraciją, permokos gražinimo terminas – ne ilgiau kaip 90 dienų nuo deklaracijos pateikimo dienos.
„Naujausiais duomenimis, apie 9,1 tūkst. gyventojų nėra patikslinę ar pateikę duomenų už 2022 m. O, pagal VMI turimus duomenis, negrąžinta ir valstybės biudžete likusi GPM permokos suma yra apie 3,5 mln. eurų.
Atkreipiame dėmesį, kad ši suma gali keistis, nes, asmeniui pateikus ar patikslinus duomenis, grąžintino GPM gali nebelikti arba gali pakisti jo suma“, – pridūrė M. Endrijaitis.
Ji paminėjo, kad gali būti situacijų, dėl kurių VMI negali grąžinti GPM permokos įprasta tvarka.
Anot jo, taip gali būti todėl, kad, pavyzdžiui, gyventojai deklaruoja ne visas pajamų mokestį mažinančias išlaidas. Taip pat dėl to, kad gyventojas išvyksta iš Lietuvos ir nebesijungia prie VMI sistemų.
Pasak pašnekovo, GPM permoka gali būti negrąžinta įprasta tvarka dar ir dėl to, kad asmuo tiesiog nežino, kad darbovietėje netaikius mėnesinio NPD vėliau yra perskaičiuojamas metinis NPD ir gali susidaryti mokesčio permoka.