• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Po 2,4 tūkst. eurų – tokią vidutinę sumą iš valstybei skolingų gyventojų sąskaitos praėjusiais metais nurašė Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI). Jeigu pinigų sąskaitoje nėra, darbo imasi antstoliai – jie iš kito žmonių turto valstybės naudai taip pat išieško milijonus eurų.

Po 2,4 tūkst. eurų – tokią vidutinę sumą iš valstybei skolingų gyventojų sąskaitos praėjusiais metais nurašė Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI). Jeigu pinigų sąskaitoje nėra, darbo imasi antstoliai – jie iš kito žmonių turto valstybės naudai taip pat išieško milijonus eurų.

REKLAMA

Mokesčių ar baudų nesumokėję gyventojai skaičiuojami tūkstančiais. Tačiau pasikeitus taisyklėms jie gali tikėtis, kad įsiskolinus bent šiek tiek pinigų jų sąskaitoje bus palikta.

Kada nuskaito pinigus nuo sąskaitos

VMI Nepriemokų administravimo departamento direktorė Džiuginta Balčiūnienė paaiškino, kad, įstatymų nustatyta tvarka, VMI turi teisę ir įrankius išieškoti VMI administruojamus mokesčius ir tik tuo atveju, kai to nėra galimybės padaryti, išieškojimą perduoda antstoliams.

„Pažymėtina, kad gyventojai yra visada informuojami apie jų turimą mokesčių nepriemoką, jei nesumoka ir nesikreipia dėl jos išdėstymo“, – komentavo departamento direktorė.

REKLAMA
REKLAMA

Ji pasidžiaugė, kad didžioji dalis gyventojų mokesčius moka teisingai ir tai daro laiku. Tačiau to nepadarius už kiekvieną pradelstą dieną yra skaičiuojami 0,03 proc. dydžio delspinigiai.

REKLAMA

Pavyzdžiui, jeigu skola siekia 1 tūkst. eurų, kasdien skaičiuojami 0,3 euro dydžio delspinigiai. Per mėnesį tai būtų 9 eurai.

„Jei gyventojas patiria finansinių sunkumų, jis gali kreiptis į VMI ir sudaryti mokestinės paskolos sutartį (MPS), kuri leistų skolą išdėstyti dalimis patogiu grafiku. Apie nesumokėtus mokesčius VMI gyventojus informuoja kiekvienu atveju, t. y. gyventojai sulaukia pranešimo per Mano VMI, o nesinaudojantys e. paslaugomis – klasikiniu paštu“, – paaiškino D. Balčiūnienė.

REKLAMA
REKLAMA

Ji priminė, kad mokėtinas mokesčio sumas gyventojai visada gali pasitikrinti prisijungę prie asmeninės VMI paskyros:

„Jei asmuo po pranešimo ir toliau nesumoka skolos ir nesikreipia į VMI dėl MPS sudarymo, VMI, įstatymo nustatyta tvarka, turi teisę mokesčius ir susikaupusius delspinigius išieškoti iš mokesčių mokėjo sąskaitos.“

Pasak departamento direktorės, tik tuo atveju, jei nėra galimybės to padaryti, nustatyta tvarka VMI išieškojimą perduoda antstoliams. Apie šį sprendimą gyventojas taip pat būna informuojamas asmeniškai per Mano VMI ar registruotu laišku.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Norime atkreipti dėmesį, kad gyventojams labai svarbu teisingai deklaruoti gyvenamosios vietos adresą ir nurodytus kontaktinius duomenis. Tik teisingai pateikti duomenys užtikrina, kad visa informacija pasieks laiku.

Primename, kad pasitikrinti, ar deklaruota gyvenamoji vieta yra teisinga, galima Registrų centro internetinėje svetainėje. Taip pat kviečiame gyventojus pasitikrinti, ar teisingai nurodyti kontaktiniai duomenys VMI informacinėse sistemose“, – ragino D. Balčiūnienė.

REKLAMA

VMI duomenimis, praėjusiais metais iš 4,9 tūkst. gyventojų pagal priimtus nurodymus nurašyti mokestinę nepriemoką iš mokesčių mokėtojų sąskaitų išieškota 11,9 mln. eurų. Tai vidutiniškai būtų daugiau nei po 2,4 tūkst. eurų iš kiekvieno skolingo gyventojo.

Be to, pagal sprendimus, perduotus antstoliams, išieškota 3,8 mln. eurų.

Palieka nustatytą sumą pragyvenimui

Vis dėlto, įsiskolinus valstybei, ne visi pinigai iš sąskaitos bus nurašyti vienu metu.

REKLAMA

Registrų centrui atnaujinus tvarkomas informacines sistemas kiekvienam skolingam gyventojui jo sąskaitoje automatiškai bus suformuota minimaliems poreikiams tenkinti būtina lėšų suma, nuo kurios negalės būti nurašoma skola.

Nuo šių metų liepos 1 d. įsigaliojo tai numatantys Civilinio proceso kodekso pakeitimai ir su jais susijęs Vyriausybės nutarimas.

Įgyvendinant šiuos teisės aktų pakeitimus Registrų centras modernizavo savo tvarkomą Piniginių lėšų apribojimų informacinę sistemą (PLAIS) ir kitas sistemas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Modernizavus PLAIS, ši sistema automatiškai nustatys minimalių vartojimo poreikių dydžio (MVPD) neišieškomą sumą ir perduos šią informaciją kredito, mokėjimo ir elektroninių pinigų įstaigoms, kai tik nurodymų teikėjai – Valstybinė mokesčių inspekcija, „Sodra“, antstoliai ar Muitinės departamentas – pradės vykdyti išieškojimą iš skolininko.

Be jokių papildomų skolininko veiksmų jo sąskaitoje bus apsaugota lėšų suma minimaliems jo poreikiams, iš kurios negalės būti išieškoma skola“, – sako Registrų centro Apribojimų informacinių sistemų skyriaus vadovas Saulius Grudzinskas.

REKLAMA

Iki šiol skolininkams būdavo nustatoma laisvai disponuojama suma, kurią, skolininko prašymu, jo sąskaitoje nustatydavo nurodymų teikėjai. Nuo liepos ją keičia pagal teisės aktus apskaičiuota minimalių vartojimo poreikių dydžio (MVPD) neišieškoma suma. Šiuo metu  pagal Socialinės paramos išmokų atskaitos rodiklių, bazinio bausmių ir nuobaudų dydžio nustatymo įstatymą apskaičiuotas MVPD siekia 267 eurus. 

Būtent tokio dydžio suma bus nustatyta kiekvieno skolininko fizinio asmens sąskaitoje ir antstoliai ar kitos išieškojimą vykdančios institucijos galės nurašyti tik tokias lėšas, kurios viršys MVPD (šiuo metu – 267 eurus).

O kiek valdzia isiskolinus visiems Lietuvos zmonems ,del savo neapgalvotu sprendimu ,kiek prarasta milijardu ,kada jie atsakys ir kiek delspinigiu sumokes visai saliai . Kur teisingumas ,nera jo musu salyje nes valdininkai lupa skura tiems kas juos islaiko ir niekad negana .....
Žadėtas gyvenimas kaip Švedijoje..... Jau pradeda užknisti per tiek metų ta - vytauto mandriojo įmonė......
Man keisciausia kaip sitie banko slykstynes nesaugo savo klijentu? Ka jie slykstukai sau galvoja. Prasides karas ne vienam is tu isgamu galvos kris :D nespes visi pabegti i siltus krastus :D
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų