Toks vaizdas, kai vienaip ar kitaip yra blokuojamas įvažiavimas ir išvažiavimas iš Marijampolėje stovinčios trąšų gamyklos, matomas jau keturis mėnesius. Dabar ant keliuko pastatytos tvorelės ir apsaugos automobiliai. Į įmonę negali nei patekti, nei iš jos išvažiuoti jokia mašina.
Nuo sausio pabaigos kelios įmonės nesutaria, kam priklauso šie gamyklos kieme gulintys maišai. Čia daug tūkstančių tonų trąšų. Jų vertė – daugiau nei trys milijonai eurų.
Konfliktas tarp verslininkų prasidėjo, kai antstolis areštavo trąšų gamyklos turtą. Karo taikiniu tapo šios trijų milijonų eurų vertės trąšos. Jos buvo pagamintos pagal dviejų įmonių užsakymą, tačiau nespėta išsivežti – gamykla areštuota. Tad dabar nesutariama – ar trąšos patenka į areštą, ar ne.
„Trąšos buvo pagamintos iš mano kliento tiektų žaliavų. Jų pagaminta už tris milijonus eurų ir nuo sausio mėnesio mano klientas negali pasiimti savo teisėtai priklausančio turto, kuris nėra nei areštuotas, nei kažkaip kitaip suvaržytas", – teigė advokatas Gintaras Černiauskas.
Kita pusė, kuri bando iš trąšų gamyklos atgauti skolą, teigia priešingai. Esą trąšos priklauso gamyklai ir kartu su skola turi būti priskirtos jiems, komentavo advokatas Andrius Chudenkovas:
„Turtas šiuo metu yra areštuotas. Yra visi dokumentai, o teigiantys kitaip – klysta."
Esą teisėtai jiems priklausančių trąšų neatgaunantys verslininkai sako patiriantys milžiniškų nuostolių. Dalis produkcijos yra pakrauta į Lietuvos geležinkeliams priklausančius vagonus, kurie seniai turėjo pasiekti klientus Ukrainoje. Kita įmonė beveik neabejoja, kad dėl susidariusios padėties gresia bankrotas.
„Šiuo metu yra ruošiami dokumentai žalos priteisimui konkrečiai iš antstolio dėl 94 tūkstančių eurų. Kadangi šių vagonų prastovos per mėnesį sudaro apie 46 tūkstančius eurų", – sakė dar vienas advokatas Erikas Rugienius.
„Mano klientas, gavęs užsakymus ir avansus, negalėjo laiku pateikti šių trąšų. Ir užsakovai šias trąšas turėjo pirkti rinkoje iš naujo. Aš manau, kad nuostoliai gali siekti keletą milijonų šiai dienai", – kliento gynimą tęsė G. Černiauskas.
Verslininkams siūloma išpirkti gamyklos skolą, kuri siekia pusketvirto milijono eurų. Tokiu būdu jie galėsią išsivežti produkciją.
„Mes nusiperkame teisę disponuoti savo turtu, kuris ir taip šiuo metu nėra suvaržytas. Tai galėčiau įvardinti taip, jog tokie veiksmai prilygsta turto prievartavimui. Aš kitokio pavadinimo ir kitokio teisinio vertinimo negalėčiau pateikti", – kalbėjo G. Černiauskas.
Dėl trąšų nuosavybės ginčas persikėlė į teismą. Kiek tai gali trukti – niekas neprognozuoja.
Marijampolėje stovinti trąšų gamykla nedirba jau keturis mėnesius. Be darbo – 70 žmonių. Kiekvieną dieną įmonė patiria 17 tūkstančių eurų nuostolių.