Dėl to, išaugus palūkanoms, gyventojai kiekvieną mėnesį turi sumokėti daugiau pinigų kreditų davėjams (paprastai – bankams). Kita vertus, palūkanoms sumažėjus, mažėja ir mokėtina jų suma.
Tačiau nuo gegužės pradžios įsigaliojo įstatymo pataisos, kurios aktualios visiems, kurie jau paėmė ar dar tik ruošiasi imti būsto paskolą.
Dabar tokiems klientams bankai privalo pateikti bent du pasiūlymus: vieną – su kintamomis palūkanomis, o kitą – su fiksuotomis bent 5 metų laikotarpiui.
Lietuvos bankai naujovę jau taiko, tačiau ne visi linkę atskleisti, kokias fiksuotas ir kintamas palūkanas siūlo.
Fiksuotos palūkanos didesnės nei kintamos
„Luminor“ banko mažmeninės bankininkystės vadovas Edvinas Jurevičius atkreipė dėmesį, kad šiuo metu bazinės palūkanų normos mažėja ir tikimasi, kad jos mažės ir toliau.
Esą dėl to klientai, sudarydami kredito sutartis, nėra linkę fiksuoti būsto palūkanų – esą šiuo metu iš dalies fiksuotas palūkanas renkasi mažiau nei 1 proc. naujai sudaromų būsto paskolų.
„Norint įvertinti dalinai fiksuotų palūkanų atsiperkamumą reikėtų atsižvelgti į ateities prognozes ir galimą „Euribor“ dydį nustatytu laikotarpiu. Šiuo metu siūlomos fiksuotos palūkanos yra aukštesnės nei kintamos, o Europos centriniam bankui toliau mažinant bazinę palūkanų normą atsiranda rizika mėnesinę būsto įmoką užfiksuoti palūkanų pike.
Kita vertus, fiksuotos palūkanos leidžia apsidrausti nuo tokių atvejų, kokius matėme 2023 m., kuomet per metus padvigubėjusi bazinė palūkanų norma ženkliai išaugino „Euribor“ ir būsto paskolos mėnesines įmokas“, – komentavo E. Jurevičius.
Jo, kaip ir kitų bankų atstovų naujienų portalas tv3.lt paklausė, kokios fiksuotos ir kintamos palūkanos būtų siūlomos klientui, kuris uždirba, pavyzdžiui, 1,5 tūkst. eurų ir nori 100 tūkst. eurų paskolos butui Vilniuje.
„Jūsų pateiktos hipotetinės situacijos atveju, 100 tūkst. eurų sumos paskolai būtų taikoma 4 proc. fiksuotoji palūkanų norma 5 metams. Palyginimui, metinė kintama palūkanų norma nurodytoje situacijoje būtų 3,7 proc. (1,55 proc. banko palūkanų norma + 6 mėn. „Euribor“)“ – nurodė pašnekovas.
Tiesa, jis įspėjo, kad tai – hipotetinis skaičiavimas, nes kiekvieno kliento paskolos suma ir įmokos apskaičiuojamos individualiai, atsižvelgiant į įvairius parametrus.
Pavyzdžiui, pajamos, kiti finansiniai įsipareigojimai, turimas nekilnojamas turtas, paskolos trukmė, galiojantis „Euribor“, marža ir kt.
Siūlo kreiptis asmeniškai
Kiti du didieji šalys bankai – „Swedbank“ ir SEB – nenurodė jokio fiksuotų palūkanų dydžio ar jų rėžio minėtam pavyzdžiui, kai žmogus ima 100 tūkst. eurų dydžio paskolą.
Pasak SEB banko, konkretus fiksuotų palūkanų dydis kiekvienu atveju nustatomas individualiai.
Būsto paskolos sąlygas ir palūkanas esą lemia paskolos grąžinimo rizika, individualiai nustatoma atsižvelgiant į asmens ar šeimos finansines galimybes, finansinius įsipareigojimus, kredito istoriją, kredito sumą ir terminą, turto vertę, ekonominę situaciją, situaciją finansų rinkose.
„Taigi, yra individualiai įvertinama daug įvairių veiksnių nustatant būsto paskolos, kuri yra ilgalaikis įsipareigojimas, sąlygas“, – nurodė SEB ir pasiūlė būsto paskolos paraišką pildyti internetu – tada ir bus pateiktas individualus pasiūlymas.
„Swedbank“ irgi atkreipė dėmesį, kad palūkanų normos dydis kiekvienam klientui yra nustatomos individualiai:
„Nustatant tiek kintamą, tiek fiksuotą palūkanų normą bankas atsižvelgia į kliento gebėjimą vykdyti savo įsipareigojimus, ar jis anksčiau neturėjo skolų ar pradelstų mokėjimų, kokią dalį nuo savo mėnesio pajamų jis turės skirti paskolos įmokoms, kokia yra šiandieninė rinkos situacija ir kokios įtakos gali turėti pasikeitusi ekonominė situacija. Bankas taip pat atsižvelgia ir į įkeičiamą turtą, jo vertę bei likvidumą.“
„Artea“ (buvęs Šiaulių bankas) taip pat nenurodė orientacinių fiksuotų ir kintamų palūkanų imant 100 tūkst. eurų būsto paskolą.
Siūlo pasinaudoti skaičiuokle
Lietuvos bankas (LB) primena, kad įsigalioję pakeitimai įpareigoja didžiuosius kredito davėjus teikiant būsto paskolos pasiūlymą klientui pasiūlyti dvi palūkanų normos rūšis – kintamąją ir fiksuotąją ne trumpesniam kaip 5 m. laikotarpiui.
Jei kredito davėjas negali pasiūlyti fiksuotųjų palūkanų bent 5 m., jis privalo pasiūlyti priemonę, kuri padėtų sumažinti ar valdyti kintamosios palūkanų normos svyravimo riziką taip pat bent 5 m. laikotarpiui.
Pakeitimai nedraudžia papildomai siūlyti paskolų su fiksuotosiomis palūkanomis, taikomomis kitokiam nei 5 metų laikotarpiui – tiek trumpesniam, tiek ilgesniam.
Todėl vartotojai, geriau susipažinę su fiksuotųjų palūkanų galimybėmis, esą galės tartis dėl priimtinos fiksavimo trukmės.
Turėdami galimybę rinktis labiausiai jų poreikius atitinkančią palūkanų normos rūšį, gyventojai gali lengviau planuoti asmeninius finansus, informuoja LB.
Gyventojai įsivertinti savo galimybes gauti būsto paskolą gali pasinaudoję LB sukurta būsto paskolos skaičiuokle, kuri bent kol kas rodo tik kintamas palūkanas.
LB įspėja, kad skaičiuoklėje pateikiami rezultatai yra orientaciniai. Jie padeda vartotojams aiškiau suprasti jų situaciją ir pasirengti pokalbiui su kredito davėju.
Įstatymo pakeitimai taip pat numato, kad kredito davėjai turės reguliariai (paskolos palūkanų keitimo dieną) informuoti kredito gavėjus apie LB skelbiamas rinkoje esančias kreditavimo sąlygas. Tiesa, gegužės 5 d. LB skelbė tik kovo mėnesio būsto kreditavimo sąlygas Lietuvoje.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!