Seimo Valstiečių ir žaliųjų frakcijos narys Tomas Tomilinas posėdyje kalbėjo, kad siūloma priemonė būtų tarsi meškerė, padėsianti žmogui pagauti laimikį – didesnį atlyginimą.
„Turim padaryti viską, ką galime, kad padėtume žmogui išsikovoti geresnį atlyginimą“, – sakė parlamentaras ir pridūrė, kad pasiūlymas gimė iš kai kurių darbdavių.
Anot Vytauto Bako, priėmus įstatymo pataisą, žmonės sutaupytų laiko, taip pat turėtų daugiau informacijos, kuri užtikrintų didesnes galimybes rinktis.
Liberalas Simonas Gentvilas sakė, kad šiuo metu darbuotojų padėtis yra labai gera – pvz., atlyginimai auga greičiausiai, darbdaviai nuolat „medžioja“ darbuotojus.
„Sunku įsivaizduoti, kaip šį projektą būtų galima pritaikyti kūrybinėms profesijoms“, – kalbėjo Seimo narys ir ragino balsuoti prieš įstatymo projektą. Anot jo, tokios nuostatos realiai pritaikyti neįmanoma.
Vis dėlto daugelis parlamentarų palaikė naujovę. Po svarstymo už įstatymo projektą balsavo 79 Seimo nariai, prieš buvo 5, o 11 susilaikė.
Kad įstatymo projektas įsigaliotų, už jį dar kartą turės balsuoti visas Seimas. Vėliau priimtą įstatymą dar turės pasirašyti šalies prezidentas. Tuomet teisės aktas būtų paskelbtas ir įsigaliotų.
Darbuotojų ir darbdavių nuomonės išsiskyrė
Įstatymo projektą svarstant Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitete, darbuotojų ir darbdavių atstovų nuomonės dėl jo išsiskyrė.
Profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė komitete sakė, kad darbuotojų organizacijos pritaria siūlomai pataisai.
„Toks pakeitimas didins darbuotojų derybines galias, kai darbuotojas iš anksto žinos, kokios yra atlyginimo ribos, kokia pozicija“, – kalbėjo I. Ruginienė.
Jos teigimu, pataisa būtų naudinga ir darbdaviams. Esą skelbiant atlyginimus darbo skelbime jie sutaupytų laiko, nes jei darbuotojui siūloma alga nepatiks, jis net neis į darbo pokalbį.
Be to, pasak profsąjungų atstovės, algų skelbimas taip pat padės mažinti šešėlinės ekonomikos mastus.
Pramonininkų konfederacijos viceprezidentas Jonas Guzavičius komitete sakė, kad klausimas dėl skelbimų nėra aktualus, bet būtų perteklinis:
„Darbdaviui visiškai nieko nereiškia parašyti didesnį atlyginimą, bet paskui sakyti, palauki, toks bus po trijų mėnesių.“
Darbdavių atstovo teigimu, jei „prievarta“ bus skelbiamas atlyginimas, tai jokios teigiamos įtakos neturės.
Socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Eglė Radišauskienė patvirtino, kad priėmus pataisą, niekas nekontroliuotų, ar tikrai darbuotojui mokamas toks atlyginimas, koks buvo nurodytas skelbime.
Lietuvos laisvosios rinkos instituto asocijuotoji ekspertė Karolina Mickutė komitete aiškino, kad reikalavimas skelbti atlyginimą būtų perteklinis ir tokia įstatymo nuostata neturėtų jokios įtakos.