Automatiškai išmoką galima skirti, jeigu tam pakanka skaitmenizuotų duomenų. Jeigu jie yra tik popieriniuose dokumentuose, žmonės pinigų turės palaukti.
Išmokos didesniam skaičiui asmenų
Vienišo asmens išmokos įstatymas taikomas pilnamečiams ir emancipuotiems nepilnamečiams asmenims, kuriems nustatytas 55 proc. ir mažesnis darbingumo lygis, neįgalumo lygis arba kuriems yra sukakę socialinio draudimo senatvės pensijos amžius.
„Kitąmet vienišo asmens išmokos gavėjų ratas prasiplės. Išmoka pasieks ir tuos vienišus žmones, kurie apie tai, kad turi teisę gauti vienišo asmens išmoką, galbūt ir nežino. Išmoka bus paskirta be atskiro prašymo.
Tam skirsime per 100 mln. eurų. Tikimės, kad ši papildoma išmoka padės sumažinti visų vienišų mūsų senjorų ir neįgaliųjų skurdą ir atskirtį“, – neseniai skelbė socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.
Esą visiems asmenims, kuriems vienišo asmens išmoka priklauso, „Sodra“ ją skirs automatiškai, be atskiro prašymo raštu ar telefonu, kaip yra iki šiol. Vis dėlto kai kuriais atvejais išmokos skyrimas gali užtrukti, o pinigai gyventojų ir nepasiekti.
Ne visi duomenys skaitmenizuoti
Pagal įstatymą naują išmoką galės gauti tie, kas yra oficialiai deklaravę gyvenamąją vietą Lietuvoje ir yra asmenys, Lietuvoje ar užsienyje nesudarę santuokos, arba tos santuokos yra nutrauktos, arba kurie yra našliai.
Reikalas tas, kad šiems faktams patvirtinti reikalingi duomenys kaupiami Gyventojų registre, jų „Sodra“ neturi.
Tačiau ne visi registro duomenys yra skaitmenizuoti arba perkelti į kompiuterius. Dalis jų saugomi fiziškai popieriniuose dokumentuose savivaldybių civilinės metrikacijos skyriuose.
„Visuose civilinės metrikacijos skyriuose registruoti santuokos sudarymo ir santuokos nutraukimo įrašai Gyventojų registre yra skaitmenizuoti nuo 1993 metų“, – portalą tv3.lt informavo Registrų centro atstovas spaudai Mindaugas Samkus.
Paprastai kalbant, „Sodra“ nematys skaitmeninių duomenų apie ištuoką, jeigu ji įforminta prieš 1993 m. Tokiu atveju automatiškai išmoka jam nebus skiriama.
„Jei informacijos apie ištuoką nėra registruose, žmogus gali kreiptis į „Sodrą“ su prašymu tarpininkauti sutvarkant dokumentus“, – paaiškino „Sodros“ Komunikacijos skyriaus patarėja Malgožata Kozič.
Ji nealėjo pasakyti, kiek yra tokių gyventojų, kuriems skiriant vienišo asmens išmoką reikalingas tarpininkavimas.
„Tokios statistikos neturime. Teritoriniai skyriai turi tam tikrus įrankius, jei apdorodami prašymus specialistai mato, kad nepakanka duomenų ar duomenys nesutampa, tuomet iškart vykdo reikiamas procedūras – informuoja žmogų, kreipiasi į kitas institucijas ir pan.
Tačiau tai yra kasdienis skyrių darbas, informacija apie trūkstamus duomenis nėra traukiama į atskiras statistikas“, – komentavo „Sodros“ atstovė.
Taigi, jeigu skaitmeninių duomenų apie išmokos gavėją „Sodra“ neturės, o pats žmogus naujos išmokos nesikreips, pinigų jis gali nesulaukti. Na, ir numirti anksčiau, nei jo duomenys bus skaitmenizuoti.
Skaičiuojama, kad dabar vienišo asmens išmoką jau gauna per 60 tūkst. gyventojų. Nuo kitų metų pradžios teisė į ją priklausys 280 tūkst. asmenų.
Vienišo asmens išmokos bus skiriamos ir mokamos nepriklausomai nuo žmogaus turto ar pajamų. Automatiškai jas gaus ir turtuoliai.
KA jie ten prisirase ju problemos,laiko turejo susitvarkyt ,o me dabar dejuot.
Turės
Skirti
Kokius
500
Euru
Nes
Aš
Nusipelniau