Tiesa, viskas nėra taip paprasta, kadangi nusipirktą nekilnojamąjį turtą (NT) reikės renovuoti.
Vis tik nenorintiems pirkti ir po to remontuoti griuvėsių, yra ir kita, taip pat labai patraukli galimybė.
Kur kas geriau išsilaikę namai, kuriems nereikia didelės priežiūros, yra siūlomi už, pvz., 7 tūkst. ar 12 tūkst. eurų. Be to, pirkėjai su jais gali daryti, ką tik nori – renovacija nėra būtina.
Kodėl tik 1 euras?
Šiuo metu projekto „Case1euro.it“ svetainėje yra siūlomi maždaug 57 NT, kurie kainuoja vos 1 eurą, o jų dydis gali būti ir 75, ir 100, ir 190 kv. m.
Kad ir kaip tai atrodo keista, namai veltui yra dalijami ne be priežasties.
1 eurą kainuojantys būstai paprastai yra privati nuosavybė, o savininkai dažnai nori jų atsikratyti, kad nereikėtų mokėti mokesčių ir rinkliavų.
Taip yra todėl, kad Italijos piliečiai, turintys daugiau nei vieną NT objektą, turi mokėti maksimalų mokestį. Dėl šios priežasties jie mieliau parduoda namus po 1 eurą, nei moka papildomą mokestį.
„Dažniausiai kalbame apie sunykusius arba pavojingus NT objektus, kuriuos reikia renovuoti. Kai kuriais atvejais kalbame ir apie 1980–1990 m. statytus namus – jiems reikia ne tokio didelio atnaujinimo.
NT savininkai suteikia savivaldybei galimybę parduoti namus už simbolinę 1 euro kainą. Savivaldybės administracija remia projektą ir garantuoja, kad pardavimas, kuris visada vyksta tarp privačių piliečių, būtų teisėtas“, – rašoma svetainėje „1eurohouses.com“.
1 euro namus galite paversti viešbučiais
Šis projektas buvo pradėtas kai kuriose Italijos savivaldybėse dar ir dėl to, kad yra siekiama kovoti su gyventojų apsileidimu ir atgaivinti sunkumų patiriančias vietoves.
Taigi parduodant namus vos už 1 eurą yra bandoma apgyvendinti nuostabius kaimus, kurie yra apleidžiami, nes jauni gyventojai išvyksta, o pagyvenę žmonės pamažu nyksta.
Dėl to pirkėjai yra įpareigoti 1 euro namą renovuoti per 3 metus nuo įsigijimo dienos.
Be to, daugelis savivaldybių, norėdamos įsitikinti, kad pirkėjas yra nusiteikęs rimtai, reikalauja, kad susidomėjusieji prieš pirkimą apsilankytų savivaldybėje ir patys apžiūrėtų namus.
Ir, nors šis precedento neturintis projektas iš pradžių susidūrė su sunkumais, pastaruoju metu jis tampa vis populiaresnis.
Ši ilgalaikė strategija yra patraukli tiems, kurie ieško nebrangių investicijų į NT Italijoje ir siekia sugrąžinti prestižą Italijos kaimams, visame pasaulyje „garsėjantiems savo nepaprastu grožiu ir senovine dvasia“.
Ne mažiau svarbu ir tai, kad šių mažų kaimelių apgyvendinimas skatina turizmo veiklą, atgaivindamas visos vietovės ekonomiką.
Portale teigiama, kad, norint sustiprinti turizmo ekonomiką, nusipirkto seno pastato paskirtį galima pakeisti ir paversti jį, pavyzdžiui, boutique viešbučiu, nakvynės ir maitinimo namais ar net sukurti didesnį projektą, apimantį kelias patalpas toje pačioje gyvenvietėje.
Namai už kelis tūkstančius eurų ir jokios renovacijos
Vis dėl to 1 euro namų projektas ne visur Italijoje yra toks paklausus, kaip būtų galima tikėtis. Pavyzdžiui, Apulijos regione, kaime pavadinimu Biccari, 1 euro namai kelią skinasi sunkiai, rašoma portale „Idealista news“.
Kaip teigė šios gyvenvietės meras Gianfilippo Mignogna, atvykėliai mieliau renkasi geriau išsaugotus namus, kuriems nereikia tokių rimtų remonto darbų.
„Daugelis užsieniečių prašo namų, kurie būtų „labiau paruošti“ nei 1 euro namai. Jie baiminasi problemų, susijusių su rimto remonto organizavimu per atstumą.
Kadangi senamiestyje taip pat turėjome namų, kuriems nereikėjo kapitalinio remonto, o tik nedidelės priežiūros, nusprendėme išplėsti projektą, kad jis apimtų ir tokio tipo NT“, – portalui komentavo meras.
Taigi katalogas nuo namų tik už 1 eurą išsiplėtė iki namų už 30 tūkst. eurų.
G. Mignogna nurodė, kad iš viso jau parduota 40 namų ir nei vienas iš jų dar kol kas nebuvo namas už 1 eurą.
Jis atviravo, kad už visus šiuos 40 namų buvo gauta maždaug 650 tūkst. eurų. Taigi vidutiniškai kiekvienas namas pirkėjams atsiėjo vos 16,3 tūkst. eurų.
Paklaustas, ar pirkėjų neatgraso griežtos sąlygos, įpareigojančios suremontuoti NT per 3 metus, meras atsakė, kad jokių gyvenamosios vietos ar restruktūrizavimo įsipareigojimų nėra:
„Mūsų namus nusipirkę žmonės gali nuspręsti, ką su jais daryti. Nepaisant to, turime žmonių, kurie nori čia persikelti, kai tik išeis į pensiją. Kiti tiesiog nori turėti čia antrąjį namą, kad galėtų atvykti ir ilgesnį ar trumpesnį laiką praleisti Italijoje. Dar kiti planuoja juos nuomoti.“
Mokesčiai ir kitos prievolės – kiek atsieina?
Asmenys, perkantys namą už 1 eurą, privalo:
- per 2 mėnesius sudaryti viešą NT pirkimo aktą;
- padengti visas pirkimo akto parengimo išlaidas (notaro, registravimo, perdavimo ir kt.);
- per vienerius metus nuo turto įsigijimo dienos parengti turto atnaujinimo ir atkūrimo projektą;
- darbus pradėti per du mėnesius nuo statybų leidimo išdavimo dienos;
- savivaldybės naudai sudaryti 1 tūkst.–5 tūkst. eurų laidavimo polisą, galiojantį 3 metus, siekiant garantuoti, kad pirkėjas tinkamai atliks darbus. Jeigu teisių perėmėjas neįvykdys įsipareigojimų, savivaldybė turės teisę atsisakyti poliso arba nupirkti NT;
- namas turi būti renovuotas per 3 metus nuo akto pasirašymo dienos.
NT atnaujinimo kaina prasideda nuo 100 eurų už 1 kv. m. (taikoma tik fasado pločiui). Jei reikia visiškai atnaujinti namą, kaina prasideda nuo 700 eurų už 1 kv. m.
„Case1euro.it“ rašoma, kad namą galima renovuoti ir pačiam, ir pasitelkiant savo darbuotojus, galima rinktis ir vietinius inžinierius bei architektus. O, turint licenciją, namą galima pakeisti pagal savo norus ir viziją.
Nors pats NT kainuoja tik 1 eurą, norint gauti nuosavybę taip pat reikia sumokėti:
- notarui ir kitus mokesčius, t. y. registravimo, PVM ir t. t. (iš viso – apie 2 tūkst. eurų);
- sekretoriaus, t. y. tarpininkaujančios NT agentūros mokesčius (400 eurų);
- garantijos poliso išlaidas (Italijoje 5 tūkst. eurų draudimo polisas kainuoja 100–200 eurų);
- už kadastrinių planų dokumentus (500–700 eurų) ir A.P.E. dokumentus (200 eurų);
- kasmetinius vietinius mokesčius, t. y. I.M.U. – NT mokestis ir T.A.R.I. – mokestis už atliekas (apytiksliai už 100 kv. m. plotą per metus tenka sumokėti 300 eurų).
„Case1euro.it“ svetainėje teigiama, kad, neskaitant renovacijos išlaidų, bendra šių išlaidų suma yra nuo 2,5 tūkst. iki 4 tūkst. eurų.