• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
Partnerio turinys
Turinys paruoštas bei kontroliuojamas projekto partnerio

Anykščių rajono ūkininkas Vitalijus Petronis, valdantis vieną didžiausių Aukštaitijoje vaisių (50 ha) ir uogų (virš 100 ha) ūkių, neslepia pastaraisiais metais susiduriantis su vis didėjančiais iššūkiais.

Anykščių rajono ūkininkas Vitalijus Petronis, valdantis vieną didžiausių Aukštaitijoje vaisių (50 ha) ir uogų (virš 100 ha) ūkių, neslepia pastaraisiais metais susiduriantis su vis didėjančiais iššūkiais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Beveik 25 metų sodininkystės ir uogininkystės patirtį turintis ūkininkas pripažįsta – ūkį valdyti niekada nebuvo lengva, tačiau pastarieji ketveri metai, sako, tikrai buvo sudėtingi: „Kai 2000-aisiais pasodinau pirmuosius serbentus ir obelis, tikėjausi, kad viskas bus gerai. Ir negaliu skųstis – nuolat plėtėmės, ūkis klestėjo, tačiau niekada negalvojau, kad klimatinės sąlygos tiek pasikeis, jog nebežinosi, kada vasara, kad ruduo, kada imti derlių ir kaip geriau išsaugoti kuo kokybiškesnius vaisius bei uogas.“

REKLAMA

Sunkumų kupini metai

Ekstremalius mūsų šalies gamtos pokyčius ūkininkas sako pajutęs jau nuo 2020 metų, bet šiųmetinis sezonas – ypatingai kupinas sunkumų. 

„Nemeluosiu – šie metai mūsų ūkiui buvo siaubingi. Pavasarį staiga užklupo dideli karščiai, kiek pamenu, kelias dienas laikėsi net iki 28 laipsnių. Tokiu tvankiu oru vaismedžių pumpurai suskubo per anksti sprogti. Gal dar būtų nieko tokio, tačiau po kurio laiko užklupo šalnos, kurios ypač pa-kenkė vaisiams – kokybė nukentėjo, todėl daugumą derliaus reikėjo atiduoti perdirbimui. Apie uogynus net nekalbu – beveik visos uogos nušalo“, – sunkiai atsidūsdamas pasakojo V. Petronis.

REKLAMA
REKLAMA

Neįprastai šiltas šių metų rugsėjis, sako, irgi ne į gera, mat viskas sunoko ne savo laiku: „Jau ne-beaišku, kuriuo laiku ką skinti. Vasarą skubėjome rinkti rudenines veisles, rudenį – žiemines. Bet negali sėdėti rankų sudėjęs – eini, skini ir kuo skubiau sandėliuoji“. 

Iš nelabai išvaizdžių obuolių ir uogų ūkyje spaudžiamos sultys, kurios čia pat ir išpilstomos į specialią tarą, kas leidžia užtikrinti aukštą šios produkcijos kokybę. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kokybės“ ženklas įpareigoja

Petronių šeimos sode auginami obuoliai, kriaušės ir uogos (juodieji ir raudonieji serbentai) yra sertifikuoti ir žymimi Nacionalinės maisto kokybės produktų (NKP) ženklu „Kokybė“. Tai reiškia, kad minėta produkcija yra užauginta pagal Nacionalinės maisto kokybės sistemos taisykles. Pagal nacionalinę maisto kokybės sistemą pagaminti produktai – tai tokie maisto produktai, kurie dėl tam tikrų ūkininkavimo ir gamybos būdų pasižymi ypatingomis savybėmis ir išsiskiria aukštesne kokybe. 

REKLAMA

„Griežčiau yra vertinamas augalų apsaugos produktų naudojimas, ribojamas mikroelementinių ir azotinių trąšų panaudojimas, draudžiama naudoti genetiškai modifikuotą dauginamąją medžiagą. Apskritai šie produktai į rinką patenka šviežesni, nes vartotojui pateikiami per trumpesnį laikotarpį nei įprasta tos kategorijos produktams“, – teigė VšĮ „Ekoagros“ IV sertifikavimo skyriaus vadovas Linas Merkevičius.

REKLAMA

Sertifikatas ir atitinkami ženklai ant produkto pakuotės – tai garantija pirkėjui, kad gamintojas tikrai laikosi nustatytų reikalavimų, garantuojančių šio produkto išskirtinumą ir kokybę. Tai, kad ūkio obuoliai ir uogos turi „Kokybės“ ženklą, pasak ūkininko V. Petronio, nuolat įpareigoja stengtis nenuvilti savo klientų ir išlaikyti nepriekaištingą produktų kokybę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Šis ženklas rodo, kad produktas atitinka aukštesnius kokybės standartus ir yra patikimas bei saugus vartoti. Nacionalinės kokybės ženklas paprastai reiškia, kad produktas buvo griežtai tikrinamas ir atitinka taisyklėse keliamus reikalavimus. Be to, rinkdamiesi produktus su šiuo ženklu vartotojai remia vietos ūkininkus ir perdirbimo įmones. Tai padeda stiprinti vietos regionus ir Lietuvos ekonomiką. Visi šie veiksniai kartu padeda sukurti teigiamą vartotojo patirtį ir suteikia jam pasitikėjimo jausmą, kad jis renkasi aukštos kokybės, saugius ir sąžiningai pagamintus produktus“, – kalbėjo L. Merkevičius.

REKLAMA

Veža į ūkininkų turgelius

Anykštėnas V. Petronis nemažą dalį savo produkcijos realizuoja per žemės ūkio kooperatyvą „Lietuviško ūkio kokybė“, kuris išplėtojo kelias dešimtis mobiliųjų ūkininkų turgelių tinklą. Šiuose turgeliuose patys ūkininkai prekiauja tiesiai iš savo ūkių atvežtomis įvairiomis šviežiomis daržovėmis, vaisiais, pieno produktais, mėsa, medumi ir kitais produktais. Visą kooperatyvo „Lietuviško ūkio kokybė“ organizuojamų mobilių turgelių sąrašą galima rasti interneto tinklalapyje www.mobilusturgelis.lt. Ūkininkas V. Petronis savo užaugintą produkciją parduoda Kaune ir Vilniuje vykstančiuose turgeliuose prie didžiųjų prekybos centrų „Maxima“. 

REKLAMA

Pasak kooperatyvo vadovo Mindaugo Maciulevičiaus, ūkininkų užaugintais ir pagamintais kaimiškais, natūraliais ir sveikesniais maisto produktais prekiaujama ne tik mobiliuose turgeliuose, bet ir didžiausiose šalies „Maxima“ parduotuvėse, kuriose apsipirkti galima ne tik kai kuriomis savaitės dienomis ir rytais, kaip mobiliuosiuose turgeliuose, bet kiekvienam patogiu laiku nuo ryto iki vakaro. Šalies ūkininkų produkcija žymima ženklu „Linkėjimai iš kaimo“ ir kooperatyvo simboliu – Lietuvos trispalvės spalvų obuoliuku.  

Gairės:
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Gairės:
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų