• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Daugelis žino, kad mirus artimajam priklauso vienkartinė laidojimo pašalpa iš savivaldybės, vieno mėnesio senatvės ar našių pensija iš „Sodros“. Taip pat darbdavys šeimos narį laidojančiam darbuotojui privalo suteikti iki 5 dienų trunkančias neapmokamas atostogas.

Daugelis žino, kad mirus artimajam priklauso vienkartinė laidojimo pašalpa iš savivaldybės, vieno mėnesio senatvės ar našių pensija iš „Sodros“. Taip pat darbdavys šeimos narį laidojančiam darbuotojui privalo suteikti iki 5 dienų trunkančias neapmokamas atostogas.

REKLAMA

Vis tik kai kurios darbovietės tokiu atveju darbuotojams dar papildomai išmoka šimtus ar net tūkstančius eurų siekiančias išmokas.

Naujienų portalo tv3.lt kalbinti specialistai paaiškino, kas tai per išmokos ir kodėl jas gauna ne visi.

Vieni išmokas gavo, kiti – ne 

Socialinio tinklo „Facebook“ grupėje vilnietis Andrius papasakojo, kad kartu su broliu dirba toje pačioje įmonėje ir neseniai mirė jų tėtis.

Vyras teiravosi, ar tokiu atveju darbdavys išmokas netekus artimojo išmokės jiems abiem su broliu, ar tik vienam iš jų.

Vis tik ši gyventojo užklausa soc. tinkle sukėlė daug diskusijų, kadangi vieni tikino, kad jokio tokio įstatymo nėra, apie tokias išmokas jie niekada negirdėjo ir iš darbdavio mirus šeimos nariui pinigų nėra gavę.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau kiti teigė, kad mirus mamai, tėčiui ar net sesei / broliui iš darbdavio yra gavę išmokų, siekiančių 150, 500 ar net 1000 eurų.

REKLAMA

Išmokų skyrimas priklauso nuo darbovietės

Valstybinė darbo inspekcija (VDI) visų pirma atkreipė dėmesį, kad Darbo kodeksas nenustato darbdaviui prievolės mokėti darbuotojui išmokas mirus jo šeimos nariui ar artimam giminaičiui.

Tačiau, pasak inspekcijos atstovų, darbdavys gali tokias išmokas ir jų dydžius numatyti darbo apmokėjimo sistemoje, kolektyvinėje sutartyje ar kituose vietiniuose įmonės teisės aktuose.

REKLAMA
REKLAMA

„Darbdaviui priėmus sprendimą mokėti tokias išmokas, rekomenduojame nustatyti ir konkrečią jų skyrimo tvarką: kokiais atvejais ji mokama, kokio dydžio, kokius dokumentus ir per kiek laiko darbuotojas turi pateikti, galimus neskyrimo atvejus ir pan.

Taip pat primename, kad visuose darbo santykių aspektuose darbdavys privalo įgyvendinti lyčių lygybės ir nediskriminavimo kitais pagrindais principus“, – komentavo VDI.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kam ir kada priklauso išmoka iki 5,2 tūkst. eurų?

VDI paminėjo, kad įstatyme yra numatyta galimybė skirti iki 5 minimalių mėnesinių algų (MMA) dydžio (2025 m. t. y. iki 5 190 eurų) materialinę pašalpą biudžetinių įstaigų darbuotojams, kurių materialinė būklė tapo sunki dėl:

  • jų pačių ligos;
  • artimųjų giminaičių ligos ar mirties;
  • sutuoktinio ligos ar mirties;
  • partnerio (kai partnerystė yra įregistruota įstatymų nustatyta tvarka) ligos ar mirties;
  • sugyventinio ligos ar mirties;
  • sugyventinio tėvų ligos ar mirties;
  • vaikų (įvaikių) ligos ar mirties;
  • brolių (įbrolių) ir seserų (įseserių) ligos ar mirties;
  • išlaikytinių ligos ar mirties (kurių globėjais ar rūpintojais įstatymų nustatyta tvarka yra paskirti minėti darbuotojai);
  • stichinės nelaimės;
  • turto netekimo.

Tačiau tokiu atveju darbuotojai, dirbantys valstybės ar savivaldybės biudžetų išlaikomose įstaigose, tam turi pateikti rašytinį prašymą ir atitinkamą aplinkybę patvirtinančius dokumentus.

REKLAMA

Inspekcija paminėjo, kad mirus pačiam biudžetinės įstaigos darbuotojui taip pat gali būti išmokama iki 5 MMA dydžio materialinė pašalpa jo šeimos nariams.

T. y. sutuoktiniui, vaikams (įvaikiams), motinai (įmotei), tėvui (įtėviui), senelei, seneliui, kitiems giminaičiams, kurie su mirusiuoju turėjo artimą ryšį ir (ar) gyveno kartu.

Tokiu atveju šeimos narys irgi turi pateikti rašytinį prašymą ir mirties faktą patvirtinančius dokumentus.

REKLAMA

„Materialinę pašalpą biudžetinės įstaigos darbuotojams (išskyrus biudžetinės įstaigos vadovą) skiria darbuotoją į pareigas priimantis asmuo iš biudžetinei įstaigai skirtų lėšų.

Biudžetinės įstaigos vadovui materialinę pašalpą skiria jį į pareigas priimantis asmuo iš biudžetinės įstaigos vadovo vadovaujamai biudžetinei įstaigai skirtų lėšų“, – dėstė VDI.

Kitos išmokos mirus artimajam

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) primena, kad mirusįjį laidojančiam asmeniui gali būti skiriama vienkartinė 560 eurų laidojimo pašalpa, dėl kurios per 12 mėn. reikia kreiptis į savivaldybę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jeigu Lietuvos pilietis miršta užsienyje, jo palaikų pervežimą organizavęs artimasis gali gauti iki 3780 eurų paramą palaikams pargabenti, jei jo vidutinės pajamos neviršija 663 eurų per mėnesį.

Anot ministerijos, mirusiojo sutuoktinis gali gauti našlio ar našlės pensiją, kurios bazinis dydis 2025 m. siekia 42,29 euro, jei asmuo mirties dieną buvo įgijęs teisę gauti arba negalios (netekto darbingumo ar invalidumo) pensiją, arba senatvės pensiją, arba buvo įgijęs minimalųjį stažą atitinkamos rūšies pensijai gauti.

REKLAMA

Tačiau norintys kas mėnesį (iki gyvos galvos arba naujos santuokos) gauti našlių pensiją turi atitikti bent vieną iš žemiau nurodytų sąlygų:

  • būti sulaukę senatvės pensijos amžiaus;
  • iki sutuoktinio mirties dienos arba per 5 metus po sutuoktinio ar sutuoktinės mirties būti pripažinti asmenimis su negalia (nedarbingais ar iš dalies darbingais);
  • būti pripažinti asmenimis su negalia tuo metu, kai namuose slaugė mirusiojo vaikus (įvaikius) iki 18 metų, kuriems buvo nustatytas neįgalumo lygis arba 75–100 proc. netekto dalyvumo lygis.

Mirus vienam ar abiem tėvams jų vaikas (vaikai) gali kreiptis dėl našlaičių pensijos, jei mirusysis buvo įgijęs teisę į negalios ar senatvės pensiją arba buvo įgijęs minimalųjį stažą.

REKLAMA

Tokiu atveju vaikai iki 18 metų (arba iki 24 m., jeigu mokosi) gali kas mėnesį gauti 50 proc. mirusiojo pensijos dydžio išmoką.

Pasak SADM, paveldėtojams dar gali būti išmokėta mirusiajam priklausiusi, bet neišmokėta vieno mėnesio pensija, kompensacija už ypatingas darbo sąlygas, ligos, motinystės, tėvystės, vaiko priežiūros, profesinės reabilitacijos ar nedarbo išmoka.

Iš darbdavio - :D:D:D:D

Tai, kad nei algų nemoka, ką jau kalbėti apie kitas išmokas.

JŪS ten sėdintys prie lovio atsipeikėkite truputi.
Ta prasme-BIUDŽETININKUI???? Ir taip k.u.r.v.o.s dyki sėdi,nesąmones prigalvoja kad tik žmogui būtų sunkiau. O čia dar iš mūsų pinigų pyst ir pašalpa! Privatininkas neturi mokėt,o biudžetas turi. Ką jūs ten b.l.e.t rūkot???!!!!
Skiedalai čia kažkokie, per visą gyvenima neesu girdėjęs kad darbdavys kažka tokio būtų išmokėjęs, o man yra teke dirbti laidojimo namuose.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų