Darbo kodekse numatyta: minimalųjį valandinį atlygį (MVA) ir MMA tvirtina Vyriausybė, gavusi Trišalės tarybos (darbuotojų, darbdavių ir valdžios atstovų) rekomendaciją ir atsižvelgdama į šalies ūkio vystymosi rodiklius bei tendencijas. Tokia turi būti pateikta iki birželio 15 d.
Tačiau Vyriausybė paprašė tarybos neteikti siūlymo dėl MMA, nes vykstant karui esą vyrauja didelis neapibrėžtumas.
Lietuvos banko Makroekonomikos ir prognozavimo skyriaus viršininkė Kotryna Tamoševičienė Trišalės tarybos posėdyje komentavo, kad MMA kitais metais turėtų būti 867,67 euro neatskaičius mokesčių arba apie 610 eurų į rankas, jeigu mokesčiai nesikeistų.
Tai sudarytų 45,8 proc. vidutinio darbo užmokesčio šalyje.
„Lietuvos banko pasiūlyta ir Trišalėje taryboje sutarta formule siekiama mažinti atlyginimų nelygybę ir padėti, kad diskusija dėl MMA būtų grindžiama ekonominiais argumentais. Siūlome šia formule remtis ir toliau, nematome svari ų priežasčių, kodėl reikėtų nuo jos reikšmingai nukrypti.
Tačiau matome, kad šiuo metu ekonomikos neapibrėžtumas yra didelis, ekonomikos augimo rizikų balansas yra neigiamas. Todėl palaikytume atsargesnių sprendimų paiešką, pavyzdžiui, vėlesnį sprendimo dėl MMA priėmimą ar MMA didinimą dalimis“, – antradienį Trišalės tarybos posėdyje kalbėjo K. Tamoševičienė.
Šiuo metu Lietuvoje MMA yra 730 eurų neatskaičius mokesčių, o MVA – 4,47 euro neatskaičius mokesčių.
Taigi, jei MMA nuo 2023 m. būtų didinama 138 eurais, tai būtų 18,9 proc. augimas.
„Sodros“ duomenimis, šiuo metu iki MMA uždirba beveik 150 tūkst. gyventojų.
Darbdavių atstovai Trišalės tarybos posėdyje prieštaravo, kad MMA būtų didinama tiek, kiek siūlo Lietuvos bankas. Kitu atveju dalis verslų esą būtų priversti bankrutuoti. Be to, toks spartus minimumo didinimas lemtų prastėjantį konkurencingumą. Kita vertus, dalis verslo atstovų ir valdininkų ragino keisti MMA skaičiavimo formulę, nes ji neva neatspindi, kaip atlyginimų augimas siejasi su produktyvumu.
Darbuotojų atstovai priminė, kad produktyvumas priklauso nuo to, kiek darbdaviai investuoja. Pvz., duobkasiai būtų daug produktyvesni, jeigu duobes kastu ne kastuvais, o ekskavatoriais.
Galutinį sprendimą dėl MMA visada priima Vyriausybė. Veikiausiai ji tą padarys tik rudenį, kai pristatys ir kitų metų valstybės biudžetą.
Minimumas viršys 2 tūkst. eurų
ES atlyginimų minimumas svyruoja nuo 332 eurų Bulgarijoje iki 2257 eurų Liuksemburge.
Tačiau dėl rekordinės infliacijos daugelis šalių taip pat diskutuoja apie tolesnį minimumo didinimą.
Pavyzdžiui, kaip jau pranešta, maždaug 6,2 mln. darbuotojų Vokietijoje jau netrukus galės džiaugtis didesnėmis pajamomis.
Prieš kelias savaites šioje šalyje oficialiai priimtas sprendimas, kuriuo nuo spalio 1 d. minimalusis darbo užmokestis padidintas iki 12 eurų už valandą, t. y. 2,18 euro daugiau, nei buvo iki šiol.
Taigi šis dydis augs 22 proc. ir viršys lietuvišką daugiau kaip 2,5 karto.
Pasak Vokietijos federalinio darbo ir socialinių reikalų ministro Hubertuso Heilo, darbo užmokestis bus padidintas apie 400 eurų per mėnesį asmenims, kurių mėnesinės pajamos šiuo metu yra 1,7 tūkst. eurų. Taigi, Vokietijoje MMA gerokai viršys 2 tūkst. eurų.