Net iki pusmečio siekiančias darbostogas savo darbuotojams siūlo šalies NT administruojanti bendrovė Turto bankas. Nors privilegija kol kas besinaudojančių ne tiek, kiek galimybe dirbti iš namų Lietuvoje, vienas kitas drąsus ir naujoves mėgstantis darbuotojas atsiranda.
Vienas tokių yra Ernestas Česokas, Turto banko finansų direktorius. Jis su šeima jau porą metų po tris mėnesius dirbo ir ilsėjosi Tenerifėje ir sako, kad darbostogas patartų išbandyti visiems darbuotojams.
„Mano darbostogos šiais metais vėl vyko Tenerifėje. Kadangi turime mažą vaiką, čia mums labai geros klimato sąlygos, viskas labai patogu, išbandėme tokį darbo modelį ir dabar kartojame.
Tris mėnesius iš Tenerifės dirbau praėjusiais metais, šiais metais irgi beveik tiek pat laiko. Tikrai teko sutikti daug lietuvių, kurie lygiai taip pat į Tenerifę buvo atvykę dirbti ir leisti laiką su šeimomis. Vieni jų turi privačius verslus, kiti – samdomi darbuotojai“, – pasakoja E. Česonis.
Pasigirti negali net startuoliai
Vis tik jis pastebi, kad dauguma čia sutiktų ir dirbančių lietuvių tokio ilgio darbo derinimo su poilsiu atostogomis pasigirti negali.
„Darbuotojai, kurie dirba finansinių technologijų įmonėse, vienaragiuose, minėjo, kad turi mėnesį darbostogų per metus, na daugiausia gal tris, bet kad kas turėtų pusmetį, neteko girdėti. Kai pasakydavau, kad galiu taip dirbti šešis mėnesiu, visi iš karto klausdavo, kurioje kompanijoje dirbu.
Manau, kad tai yra labai stiprus įrankis į viešąjį sektorių prisitraukti gerų darbuotojų. Kiek žinau, Vilniaus šilumos tinkluose dirbama keturis kartus per savaitę, taip pat yra ir darbostogų terminai, bet ne tokie dideli. Apie šešis mėnesius rinkoje girdėti man dar neteko“, – dėsto vienas įmonės vadovų.
Anot jo, tokios ir panašios paskatos renkantis darbą daugeliui jaunesnių darbuotojų, kai rinkoje dėl jų verda konkurencija, tampa vis svarbesnės.
„Dabar, kai matome, kokia yra darbo rinka, kai visi bando pasiūlyti kažką išskirtinio, originalaus, tokios paskatos tikrai labai veikia. Tiesa, aš į darbą atėjau, kai tokios paskatos dar nebuvo, bet dabar tai būtų vienas iš niuansų apsisprendžiant. Kai tokia galimybė atsirado, norėjau būti vienas pirmųjų išbandančių“, – sako pašnekovas.
Pasak jo, svariausia pasiryžti pirmą kartą, nes vis tiek reikia prie daug ko prisiderinti: kita aplinka, viskas vyksta internetu, kartu namuose šeima, vilioja poilsis ir t.t.
„Bet kai kartą pabandai, supranti, kad taip dirbti tikrai įmanoma. Manau, kad įmonėje tokiomis darbostogomis pasinaudoti gali kiekvienas, gal tik ne visi dėl turimų vaikų ar kitų įsipareigojimų gali išvykti tokiam ilgam laikui. Vyresniems darbuotojams gal net lengviausia.
Aš ir pats savo skyriaus kolegas labai skatinau kur nors vykti. Buvo atvejis, kai dvi kolegės išvyko kartu, pusę laiko darbavosi, pusę ilsėjosi. Pavyzdžiui, Tenerifėje tam ir laikas labai palankus, nes pradedi anksčiau dirbti ir anksčiau baigi“, – kalba E. Česonis.
Būtina darbo erdvė
Mėginsiantiems išbandyti ilgesnio laikotarpio darbo ir poilsio su šeima režimą pašnekovas pataria pagalvoti apie komfortabilią darbo erdvę, greitą internetą, buvimo prie kompiuterio ir su šeima rutiną.
„Vis tiek atvyksti ne savaitei, o ilgesniam laikui, todėl būtina pagalvoti apie specialią darbo erdvę. Man su laiku pradėjo dingti skirtumas, iš kur aš dirbu. Bet kur ES iš principo turi tą patį kaip dirbdamas biure ar namuose Lietuvoje. Kita vertus, daugeliui tai vis dar neįprasta“, – svarsto Turto banko finansų direktorius.
Anot jo, žmonės bijo, ar bus produktyvūs, ar nebus pagundų, kurioms negalės atsispirti, ir pan.
„Bet aš manau, kad tai labai gera patirtis. Be abejo, tų iššūkių kyla ir dėl interneto trikdžių. Bet renkantis būstą vienas iš pagrindinių dalykų yra greitas šviesolaidinis internetas ir tai būtina užtikrinti.
Būna, žinoma, kad ir kompiuteriai užstringa, tai kelia turbūt daugiausia streso, nes IT specialistai tik nuotoliu gali konsultuoti, ką daryti. Turėjau atvejį, kai VPN slaptažodžiai „nusimušė“, užtruko, kol pavyko juos pakeisti. Bet tai smulkmenos, kurios nutinka ir dirbant iš namų Lietuvoje“, – pastebi E. Česonis.
Jis užsimena ir apie tai, kad darbuotojams neretai gal nejaukiau nei jų vadovams ilgesniam laikui būti išvykus iš šalies ir tuo pat metu dirbti. Vis dėlto, anot jo, nejaukumą panaikinti geriausiai padeda aiškūs tikslai, įmonės veiklos procesai.
„Esame susidėlioję visus procesus, tam tikrus kontrolės mechanizmus, operatyvinius rodiklius, tikslus metinius, ketvirtinius ir mėnesinius. Tikrai nebūtų jokių iššūkių ir skatinu savo komandą pabandyti.
Praktika rodo, kad kartais darbuotojai dirbdami nuotoliu padaro net daugiau nei iš jų prašoma. Sakyčiau, kad dirbdamas prie vandenyno net stengiesi kur kas operatyviau ir efektyviau atlikti visus darbus, kad tik galėtum pabūti su šeima, tai irgi motyvuoja“, – priduria pašnekovas.