Kitą šildymo sezoną centralizuotos šilumos kaina Lietuvoje turėtų būti panaši kaip besibaigiant 2022-2023 metų sezonui, tuo metu Vilniuje pradėjus veikti „Ignitis grupės“ statomos Vilniaus kogeneracinės jėgainės (VKJ) biokuro blokui ir atsisakius mazuto ji gali kiek brangti, prognozuoja Lietuvos energetikos agentūra (LEA).
„Manome, kad bus kažkas panašaus, kaip šito šildymo sezono pabaigoje, kai rinka jau buvo nusiraminusi, stabilizavosi biokuro kainos, ir mes jau tikrai prognozuojame, kad to piko, kai (biokuro kaina rudenį – BNS) iki beveik 50 eurų buvo iššokusi, to tikrai neturėtų būti. Planuojame, kad bus panaši kaina šildymo“, – žurnalistams ketvirtadienį sakė LEA analitikas Antanas Budraitis.
„Vilniuje šiek tiek (šildymo kaina – BNS) bus didesnė nei kūrenant mazutą, bet beveik visą šildymo sezoną Vilniuje tarp didmiesčių buvo pigiausia kaina. Galbūt nepavyks išlaikyti tos pozicijos“, – pridūrė jis.
Remdamiesi Valstybinės miškų tarnybos duomenimis, LEA atstovai tikina, jog kitam šildymo sezonui pakaks biokuro. Jų teigimu, metinis Lietuvos biokuro poreikis, įskaitant ir VKJ biokuro bloką, siekia 4,5 mln. kub. metrų, tuo metu iš šalies miškų ir kitų šaltinių – menkaverčių želdynų, atliekų ir importuotos žaliavos – per metus gali būti patiekta 6,1 mln. kub. metrų medienos.
Vis dėlto LEA atstovai neatmetė, jog pradėjus veikti VKJ biokuro blokui ir išaugus jo poreikiui ši kuro rūšis gali brangti. Pasak A. Budraičio, vien Vilniaus regione biokuro kaina gali padidėti trimis eurais už megavatvalandę (MWh).
„Matome, kad kol kas tikrai šito kiekio mums pakanka sekančiam šildymo sezonui. Taip, kad būtų patenkintas išaugęs (biokuro – BNS) poreikis, reikia jo daugiau ištraukti iš miško ir visa tai įtakoja kainą – tai yra daugiau rankinio darbo, daugiau naudojama pačios prasčiausios kokybės kuro, ta eksploatacija yra truputį brangesnė“, – teigė A. Budraitis.
„Paskaičiuota, kad aplink Vilnių ar kitą miestą tiekiamą biokurą apsimoka vežti apie 80 kilometrų spinduliu. Atsidarius VKJ, skaičiuojama, kad tas apskritimas prasiplės apie 10 kilometrų, kad jau bus apie 90 kilometrų, iš kur dar apsimokės vežti. Dėl to skaičiuojama, kad Vilniaus regionui biokuro kaina turėtų padidėti trimis eurais už megavatvalandę. Aišku, tai atsilieps ir visai Lietuvai“, – pridūrė LEA analitikas.
Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) duomenimis, vidutinė centralizuotos šilumos kaina Lietuvoje kovą siekė 7,83 cento (be PVM) už kilovatvalandę (kWh), balandį – 7,17 cento.
Vilniuje mazutas degintas nuo pernai lapkričio vidurio iki kovo pabaigos. VŠT teigė, kad tai buvo laikinas sprendimas, keičiant praėjusiais metais itin pabrangusias dujas, kol visu pajėgumu kitą šildymo sezoną pradės veikti VKJ biokuro blokas.
„Ignitis grupė“ skelbė, kad blokas visu pajėgumu turėtų veikti kitą šildymo sezoną. Kovo pabaigoje bloke buvo pradėti karštieji bandymai.