• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Europos Parlamentui (EP) ketvirtadienį paraginus stabdyti komercinę Astravo atominės elektrinės (AE) Baltarusijoje veiklą, kol neįgyvendintos visos tarptautinės saugumo rekomendacijos, Lietuvos atstovai dar kartą paragino Europos Komisiją pasinaudoti „likusia galimybe“ stabdyti šį „monstrą“.  

Europos Parlamentui (EP) ketvirtadienį paraginus stabdyti komercinę Astravo atominės elektrinės (AE) Baltarusijoje veiklą, kol neįgyvendintos visos tarptautinės saugumo rekomendacijos, Lietuvos atstovai dar kartą paragino Europos Komisiją pasinaudoti „likusia galimybe“ stabdyti šį „monstrą“.  

REKLAMA

Europarlamentaras Andrius Kubilius sakė, kad Astravo AE yra grėsmė Lietuvos nacionaliniam saugumui. 

„Astravo atominė elektrinė yra aiški grėsmė mūsų nacionaliniam saugumui. Nesame didelė šalis, o nelaimės atveju neturėsime kur bėgti, pasislėpti (...) Mes tiesiog prašome jūsų solidarumo. Atsikratykime šiuo monstru“, – prieš balsavimą kolegas ragino A. Kubilius. 

EP narys Bronis Ropė Europos Komisiją ragino pasinaudoti bent jau likusia galimybe kovoje su Astravo projektu. Pasak jo, nors jau „kelias dešimtis kartų įvairiais formatais“ buvo raginta stabdyti jėgainės statybas, tie prašymai atgarsio nesulaukė.

REKLAMA
REKLAMA

„Ar kada nors Europos Komisija yra raginusi stabdyti Astravo projektą? Man atrodo, kad niekada. Nepaisant Lietuvos reikalavimo, nepaisant europarlamentarų reikalavimų, nepaisant to, kad Astravo statybos pažeidė tarptautines konvencijas, kad Baltarusija nevykdė streso testų rezultatų, nepaisant visų žinomų ir nežinomų incidentų statybos metu. Tai apgailėtina“, – aiškino B. Ropė. 

REKLAMA

„Juk per šitiek metų Komisija turėjo įvairių svertų rimtoms deryboms", – argumentavo jis. 

Pasak politiko, kol dar nepradėta komercinė AE veikla, EK privalo suskubti. 

„Komisija vis dar turi paskutinį šansą atlikti savo pareigą ir pareikalauti sustabdyti elektrinės veikimą bent jau tol, kol nebus įgyvendintos visos Europos Sąjungos streso testų rekomendacijos. Neužtenka, kad tik dalis jų įgyvendinta. Viena saugumo spraga gali sukurti naują Černobylį“, – sakė Lietuvos europarlamentaras. 

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau EP plenarinėje sesijos buvo girdėti ir raginimų neskubėti. Prancūzijos atstovas EP Thierry'is (Teris) Marianis pripažino, kad saugumo standartų reikia laikytis, bet ši rezoliucija gali sutrukdyti šalių apsisprendimui plėtoti branduolinę energetiką. 

„Manau, kad ši rezoliucija yra siūloma per anksti, ji prieštarauja kai kurių valstybių politikai, ja norima suabejoti atskirų  valstybių narių galimybe pasirinkti branduolinę energetiką. (...) Taip, ši jėgainė turi atitikti visus saugumo kriterijus, taigi palaukime, ką pasakys dabar jėgainėje besilankantys ekspertai“, – sakė T. Marianis.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Europos Komisija žada, kad atidžiai stebės projekto įgyvendinimą. Už energetiką atsakinga eurokomisarė Kadri Simson pažymėjo, kad Europos reguliavimo institucijų branduolinės saugos srityje grupės (ENSREG) vertinimo proceso (peer review) preliminari ataskaita ENSREG posėdžiui bus pateikta kovo pradžioje. 

„Pabrėšiu viena: ši preliminari ataskaita bus labai svarbi, bet jokiu būdu nereikš mūsų įsitraukimo ir pasiryžimo užtikrinti jėgainės saugumą pabaigos. ENSREG ir Komisija atidžiai stebės likusių rekomendacijų įgyvendinimą ir kai tik leis pandemijos sąlygos, visa tarpusavio vertinimo komanda (peer review team) komanda apsilankys Baltarusijoje įvertinti likusių rekomendacijų ir paskelbs galutinę ataskaitą“, – EP posėdyje kalbėjo K. Simson.

REKLAMA

EP ketvirtadienį 642 balsais už, 29 prieš ir 21 nariui susilaikius patvirtino rezoliuciją, kurioje Astravo AE vadinama grėsmės šaltiniu Europos Sąjungai. 

„Jėgainė yra vystoma kaip geopolitinis Baltarusijos ir Rusijos projektas, o jos statyba ir būsimas veikimas yra galimos grėsmės šaltinis Europos Sąjungai ir jos narėms saugumo, sveikatos ir aplinkosaugos požiūriu“, –  rašoma rezoliucijoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų