• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Įtempti Lietuvos ir Kinijos santykiai lėmė, kad antra didžiausia pasaulio ekonomika ne tik nebeįsileidžia lietuviškų prekių, bet ir trukdo mūsų įmonėms įsivežti reikalingos kiniškos produkcijos. Verslo atstovai žada, kad be kiniškų prekių Lietuva veikiausia neliks, tačiau už jas teks mokėti daugiau. Tuo metu ekonomistai siūlo prekes vežtis nebe iš Kinijos, bet Taivano.

Įtempti Lietuvos ir Kinijos santykiai lėmė, kad antra didžiausia pasaulio ekonomika ne tik nebeįsileidžia lietuviškų prekių, bet ir trukdo mūsų įmonėms įsivežti reikalingos kiniškos produkcijos. Verslo atstovai žada, kad be kiniškų prekių Lietuva veikiausia neliks, tačiau už jas teks mokėti daugiau. Tuo metu ekonomistai siūlo prekes vežtis nebe iš Kinijos, bet Taivano.

REKLAMA

Lietuvos verslo konfederacijos prezidentas Andrius Romanovskis tikino, kad Lietuva be kiniškų prekių tikrai neliks.

„Tačiau problemų turėsime. Įmonės jau galvoja įvairias schemas, kaip Kinijos sankcijas apeiti, tad susiranda įvairius tarpininkus, iš kurių perka kiniškas prekes. Juk Kinijai sudėtinga identifikuoti, kad Lietuva turi tarpininkus ir per juos perka prekes.

Tik jeigu anksčiau įmonės tiesiogiai veždavosi prekes, už jas mokėdavo pigiau. Dabar ilgės logistikos grandinė, todėl prekės brangs. Tai neišvengiama“, – sakė konfederacijos prezidentas.

REKLAMA
REKLAMA

Pinigus sumokėjo, bet prekių negauna

Lietuvos pramonininkų konfederacija (LPK) irgi atkreipė dėmesį, kad šiuo įtemptų santykių su Kinija laikotarpiu jos nariai pajuto priklausomybę ne tik nuo eksporto, bet ir importo.

REKLAMA

„Daugelis pamatė, kad mūsų gamyba yra priklausoma nuo žaliavų ir komponentų iš Kinijos. Išardę bet kurį prietaisą jame rasime Kinijoje pagamintą detalę. Kinijoje gaminami komponentai reikalingi išmaniųjų įrenginių, buitinės technikos, automobilių gamybai. Jų pakaitalų negalime rasti kitur.

Kai kurios Lietuvos įmonės jau negauna žaliavų ir jau artimiausiu metu bus priverstos stabdyti veiklą. Įmonės nesulaukia tų prekių ir žaliavų, už kurias jau yra sumokėjusios. Tai reiškia, kad ne tik prasidės gamybos trukdžiai, bet bendrovės pradės jausti ir apyvartinių lėšų trūkumą“, – komentavo konfederacija.

REKLAMA
REKLAMA

Ji skaičiavo, kad Lietuvos importas iš Kinijos maždaug keturis kartus didesnis nei eksportas.

„Tai reiškia, kad šiuo metu yra įšaldyti šimtai milijonų eurų. Lietuvos Vyriausybė derasi su Europos Komisija, kad galėtų sunkumų patiriančioms įmonėms teikti metų trukmės lengvatines paskolas, tam valstybė numatė skirti 130 mln. eurų. Tačiau tai perpus mažiau, nei dabar reikėtų. Iš viso Lietuvos įmonėms reikės apie 300 mln. eurų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau tikrąją situaciją pamatysime, kai išnaudosime tuos 130 mln. eurų. Būtina Europos Komisiją raginti priimti sprendimus. Jeigu ilgai tempsime, dalis įmonių gali turėti rimtų problemų. Ir tai atsisuks prieš pačią Vyriausybę, nes įmonės pradės bankrutuoti dėl apyvartinių lėšų stygiaus“, – komentavo konfederacija.

Importuojame daugiau prekių nei eksportuojame

Bendrovės „INVL Asset Management“ vyriausioji ekonomistė Indrė Genytė-Pikčienė skaičiavo, kad Lietuvos įmonės į Kiniją eksportuoja mažiau nei 1 proc. visų eksportuojamų prekių, tuo metu importas daug reikšmingesnis.

REKLAMA

„Pernai pirmąjį pusmetį importas iš Kinijos sudarė 4 proc. visų į Lietuvą įvežtų prekių. Vis tik bandoma visus barjerus, kuriuos Kinija kelia Lietuvai, apeiti. Jeigu iš Kinijos prekės neimportuojamos į Lietuvą, tada mūsų žmonės steigia atstovybes kitose šalyse arba bando pirkti reikalingas prekes ar medžiagas per kitus partnerius.

Ši problema ilgainiui bus išspręsta. Kiniškų prekių Lietuvoje nepritrūks, tik reikės laiko rasti kitus kanalus, jas atsivežti į Lietuvą. Tačiau tai atsieis jau brangiau“, – tikino ekonomistė.

REKLAMA

Ekonomistas Aleksandras Izgorodinas irgi sakė, kad iš Kinijos importuojame nemažai žaliavinių prekių – elektronikos prekes ir jų komponentus, mechaninius įrenginius, tekstilę.

„Kuo ilgiau vėluos komponentai, tuo įmonės ilgiau negalės pagaminti tam tikrų prekių. Vadinasi, kad įmonės vėluos arba nepagamins reikiamo prekių kiekio ir jo nepristatys savo partneriams Europoje. Tad įmonėms už tai gali tekti mokėti baudas dėl sutarčių nevykdymo. Taip pat jos gali prarasti ir reputaciją“, – sakė ekonomistas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kiniškas prekes galime pakeisti taivanietiškomis?

Vis tik A. Izgorodinas pastebėjo, kad komponentai iš Kinijos vėluoja ne vien tik dėl politinių reikalų.

„Kinija šiuo metu patiria problemų dėl omikron viruso atmainos plitimo. Ten uždaromi svarbūs logistiniai miestai, uždaromos ir pramonės įmonės, kurios dėl karantino negali laiku pagaminti tam tikrų komponentų. Tad tikrai ne vos prekės vėluoja dėl Lietuvos ir Kinijos įtemptų santykių“, – teigė ekonomistas.

REKLAMA

Pasak A. Izgorodino, visas importuojamas prekes iš Kinijos galima atsivežti iš Taivano.

„Lietuvos ir Taivano struktūra beveik tokia pati, kaip Lietuvos ir Kinijos, tad visas reikalingas prekes galime atsivežti ir iš Taivano. Tačiau tam reikia pinigų, o įmonės Lietuvoje neturi apyvartinių lėšų. Tad valdžia galėtų suteikti finansinę pagalbą. Taip pat valstybė galėtų įmonėms skirti pinigų, kad jos ieškotų partnerių ir kitose Azijos šalyse.

REKLAMA

Tad jeigu nebegautume kiniškų prekių ar komponentų jas galėtume pakeisti prekėmis iš kitų šalių“, – pažymėjo ekonomistas.

Didžiausia Kinijos grėsmė

Anot I. Genytės-Pikčienės, didesnį smūgį Lietuvos ekonomikai gali suduoti ne importas, bet Kinijos sankcijos Lietuvos partnerėms.

„Kinija grasina nutraukti santykius su tomis įmonėmis, kurių partnerės yra lietuviškos įmonės, kurios naudoja lietuviškus komponentus ar investuoja į Lietuvos įmones. Tai labai svarbu, nes į kitas šalis – Vokietiją ar Švediją eksportuojame reikšmingus produkcijos kiekius. Taip pat iš šių šalių tikimės sulaukti didelių investicijų.

Tad tikimasi, kad Lietuvos įmonėms šių nuostolių pavyks išvengti“, – sakė ekonomistė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų