Pagal galiojantį įstatymą, kiekvienam vaikui nuo gimimo dienos iki 18 metų arba vyresniam kaip 18 metų asmeniui, jeigu jie mokosi, bet ne ilgiau, iki jiems sukaks 21 metai, mokama 1,75 bazinės socialinės išmokos dydžio išmoka per mėnesį.
Net kainos auga sparčiau
Šiuo metu bazinė socialinė išmoka yra 40 eurų. Tad vaiko pinigai sudaro 70 eurų (1,75x40) per mėnesį.
Vyriausybė siūlo, kad nuo kitų metų bazinė socialinė išmoka didėtų 2 eurais, arba 5 proc., – iki 42 eurų.
Primename, kad kitąmet planuojamas per du kartus spartesnis pensijų ir algų kilimas.
Pensijas planuojama indeksuoti papildomai – tiek, kad vidutinė pensija didėtų 12,3 proc. – 414 eurų iki 465 eurų. Minimalioji mėnesinė alga kitais metais turėtų didėti 13,7 proc. – nuo dabartinių 642 iki 730 eurų.
Statistikos departamentas skaičiuoja, kad šį rugsėjį Lietuvoje prekių ir paslaugų kainos buvo 6,3 proc. didesnės nei praėjusių metų rugsėjį.
Taigi, net ir už didesnę išmoką vaikui tėvai galės nupirkti mažiau dalykų.
Spartesniam didinimui nepritaria
Grupė Seimo narių pasiūlė pakeisti dabartinį įstatymą ir nustatyti, kad išmoka vaikui kiltų nuo dabartinių 1,75 iki 2 bazinės socialinės išmokos dydžių per mėnesį (tai būtų 84 eurai).
Tačiau Socialinės apsaugos ir darbo ministerija registravo Vyriausybės nutarimo projektą, kuriuo tokį vaiko pinigų didinimą, siūlo atmesti.
Atsižvelgiant į esamos situacijos neapibrėžtumą, susijusį su pandemija, ir Europos Komisijos rekomendacijas, išaugsią valdžios skolą, taip pat į tai, kad kitų metų valstybės biudžete nenumatyta skirti papildomų lėšų vaiko pinigams, jų didinimui „nėra galimybių“, – aiškina ministerija.
Be kita ko, pasak ministerijos specialistų, svarbu įvertinti ir užsienio šalių, taikančių analogiškas priemones, patirtį:
„Pavyzdžiui, Lenkijos analitinio centro FOR duomenimis, dėl Lenkijoje vykdomos programos „Rodzina 500+“ (liet. „Šeima 500+“), pagal kurią už kiekvieną vaiką mokama 500 zlotų (108,6 euro pagal 2021 m. spalio 22 d. Europos Centrinio Banko ir Lietuvos banko skelbiamą euro ir zloto santykį) išmoka, 100 tūkst. šalies moterų (gyvenančių regionuose, turinčių žemesnį išsilavinimą ir gavusių mažesnes pajamas) pasitraukė iš darbo rinkos.“
Vyriausybei formaliai patvirtinus ministerijos parengtas išvadas, toliau įstatymo projektą svarstys Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas.
Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos duomenimis, vaiko pinigai mokami už 517 tūkst. vaikų.
Jauni tėvai, jų tarpe ir aš, turim jėgų ir energijos ir galim privalom patys auginti savo vaikus.Vaikai mūsų ateitis, taip, bet tam ir esam tėvai, kad sukurtume jiems geras sąlygas augti ir tobulėti.