• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Bendrovei „Perlas energija“ nusprendus nutraukti sutartis dėl fiksuotos elektros kainos su 180 tūkst. vartotojų, premjerė Ingrida Šimonytė leido suprasti, kad dėl to kaltę turėtų prisiimti ir gyventojai. Esą sudarydami sutartis jie turėjo patys įvertinti visas aplinkybes.

Bendrovei „Perlas energija“ nusprendus nutraukti sutartis dėl fiksuotos elektros kainos su 180 tūkst. vartotojų, premjerė Ingrida Šimonytė leido suprasti, kad dėl to kaltę turėtų prisiimti ir gyventojai. Esą sudarydami sutartis jie turėjo patys įvertinti visas aplinkybes.

REKLAMA

Tačiau gyventojai taip pat moka mokesčius ir išlaiko valdžią, kuri turi priimti tinkamus teisės aktus ir tinkamai juos įgyvendinti.

O ar politikai ir valdininkai padarė viską, kad tūkstančiai gyventojų nenukentėtų dėl verslo veiksmų, o elektros rinkos liberalizavimas nepatirtų tokio fiasko, ypač kai jau ne pirmas nepriklausomas tiekėjas susiduria su problemomis?

Norint tapti tiekėju, užtenka tik prašymo?

Buvęs Seimo narys, o dabar Kazlų Rūdos meras Mantas Varaška yra įsitikinęs, kad I. Šimonytė ir kiti politikai bent iš dalies yra atsakingi dėl to, kad nukentėjo beveik 200 tūkst. „Perlas energija“ klientų.

REKLAMA
REKLAMA

Jis primena, kad Elektros energijos įstatymo pataisas, kuriose įtvirtinti nepriklausomi elektros energijos tiekėjai, Seimui pateikė Vyriausybė ir Energetikos ministerija.

REKLAMA

„Nei Vyriausybės siūlyme, nei jį įtvirtinusiame įstatyme nepriklausomiems elektros tiekėjams nenustatyti jokie reikalavimai. Jokios klientų garantijos. Jokių užstatų. Jokių draudimų. Jūs už tai balsavote Seime. Primenu, kad esate ne tik premjerė, bet ir Seimo narė. Tai tiesioginė jūsų politinė atsakomybė“, – socialinio tinklo paskyroje komentavo M. Varaška.

Jis taip pat priminė, kad nutarimą, pagal kurį elektros tiekėjo leidimas išduodamas Energetikos ministro nustatyta tvarka, priėmė ankstesnė Vyriausybė, tačiau ši turėjo beveik 2 metus laiko su juo susipažinti ir pakeisti.

REKLAMA
REKLAMA

Mero teigimu, energetikos ministras Dainius Kreivys priėmė įsakymą, kuriuo iš nepriklausomo elektros tiekėjo reikalaujama turėti tik veiklos leidimą ir sutartį su perdavimo sistemos operatoriumi. Pagal sutartį tiekėjas teprivalo turėti leidimą prekiauti.

„Valstybinė energetikos reguliavimo taryba nepriklausomo elektros energijos tiekėjo leidimo išdavime nurodo, kad įmonė, norinti vykdyti tokią veiklą, turi pateikti prašymą ir užpildyti anketą. Anketoje yra tik reikalavimas deklaruoti, kad įmonė nėra bankrutuojanti ar nesumokėjusi mokesčių. Daugiau nieko. Ne, nejuokauju“, – komentavo M. Varaška ir pridūrė, kad pateikus deklaraciją leidimas išduodamas per dieną.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jo įsitikinimu, dabar galiojantys teisės aktai įrodo, kad premjerė ir Vyriausybė nesiėmė jokių priemonių, kad elektros tiekėjais galėtų tapti pajėgios atsakyti už riziką įmonės.

„Jūs, o ne įstatymas (kurį Vyriausybė ir pateikė), leidote šiame versle atsirasti tokioms kabinetinėms firmoms kaip Perlas energija su 6 darbuotojais ir 100 tūkst. eurų kapitalu“, – aiškino meras.

REKLAMA

Pasak jo, pagal elektros energijos tiekimo reikalavimų visumą, visiškai akivaizdu, kad tokios apimties firmelė nepajėgi atsakyti už šimtų tūkstančių elektros vartotojų poreikius. Tačiau tai buvo ignoruojama. Vadinasi, premjerė ir Vyriausybė esą turėtų prisiimti atsakomybę.

Veiklą sustabdė daugiau tiekėjų

Energetikos ekspertas, profesorius Vidmantas Jankauskas įsitikinęs, kad „Perlas energija“ veiksmai galutinai sužlugdė elektros rinkos liberalizavimo idėją. Pasak jo, visiškai nebuvo pasimokyta iš klaidų, kai nepriklausomus tiekėjus turėjo rinktis komerciniai vartotojai.

REKLAMA

„Žinių radijui“ V. Jankauskas priminė, kad dar šį pavasarį visoje ES buvo apie 70 mln. gyventojų, kurie už elektrą mokėjo valstybės institucijų nustatytais tarifais, o rinktis nepriklausomo tiekėjo jų niekas nevarė.

Eksperto žiniomis, yra dar dveji metai įgyvendinti ES reikalavimus dėl elektros liberalizavimo. O tokiais neramiais laikais terminai galėtų būti dar pratęsti.

„Tokiais laikais varyti žmones į tą rinką – visai sužlugo ta idėja, nors ir taip jau buvo prastai“, – dabartinę situaciją įvertino ekspertas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak jo, Lietuva visada yra linkusi paskubėti, pasirodyti gerai: „Kad mus Briuselis pagirtų, o ne žiūrint vartotojų interesų, kas svarbiausia būtų“.

V. Jankauskas pripažino, kad nepriklausomiems elektros tiekėjams galbūt reikėjo nustatyti griežtesnius reikalavimus.

„Pažiūrėjus tuos smulkiuosius, dirba du trys žmonės ir nori būti tiekėjais, bet laimei jie suprato patys. Lietuvoje jau prieš 7–8 metus, kada komerciniai vartotojai išėjo į laisvą rinką, tai jau tada, man atrodo, tiekėjai pasimokė: buvo keletas tiekėjų, kurie prapuolė, bankrutavo, kuriems teko išeiti iš tos rinkos“, – priminė D. Jankauskas.

REKLAMA

Viešai skelbta, kad praėjusiais metais veiklą sustabdė tokie nepriklausomi elektros tiekėjai, kaip „Vilniaus elektra“ ar „Inregum“.

„Bet, pasirodo, dar ne visi išmoko. Atėjo kiti, galvojo, čia lengvas darbas – parduosime ir uždirbsime, tik perkame, parduodame ir iš to gyvename, bet, pasirodo, nėra taip paprasta“, – kalbėjo ekspertas.

Žada imtis papildomų priemonių

Energetikos ministras Dainius Kreivys pripažino, kad nepriklausomų elektros tiekėjų reguliavimas nėra pakankamas, tačiau žada padėtį taisyti.

REKLAMA

„Mes pripažįstame, kad reguliavimas šiandien yra per silpnas, ką rodo ir „Perlo energijos“ atvejis. Jeigu reguliavimas būtų stipresnis, tokio atvejo neturėtume. Tai turbūt reikia pripažinti ir niekas negali tos atsakomybės nusiimti“, – pirmadienį žurnalistams kalbėjo ministras.

Aiškindamas rekordines elektros kainas Lietuvoje, kurios šimtą kartų didesnės nei, pvz., Švedijoje, jis pripažino, kad jas lemia kelios priežastys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Iš kur atsiranda kainų skirtumai? Tai pirmiausia, Lietuva, Latvija ir Estija turi didžiulį elektros gamybos deficitą. Lietuva praktiškai negamina elektros. Ir per dešimtmetį, uždarius atominę elektrinę, mes šioje srityje ne ką nuveikėme.

Čia turime visi konstatuoti faktą, pasibarstyti galvą pelenais ir sakyti, keičiame situaciją. Tą mes dabar ir darome“, – tikino D. Kreivys.

Jis žadėjo, kad valstybė bus vartotojo pusėje ir jį gins, jeigu įmonės bandys finansinius įsipareigojimus perkelti ant vartotojų pečių.

REKLAMA

Tačiau „Perlas energija“ vadovas Vilius Juraitis žiniasklaidai teigė, kad įmonei jokios institucijos nepateikė jokių faktų, kad ji elgėsi neteisėtai.

Pasak D. Kreivio, „Perlas energija“ situacija rodo, kad reguliavimas nepriklausomiems elektros energijos tiekėjams yra nepakankamas.

„Matome, kad šių pakeitimų reikia įmonių finansinio ir administracinio raštingumo srityse. Kartu galvojame apie didesnę privalomą įmonių įstatinio kapitalo ribą“, – sako ministras.

REKLAMA

Artimiausiu metu VERT ir Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba paskelbs gaires dėl to, kokių veiksmų gali imtis ar ką turėtų daryti „Perlas Energija“ vartotojai.

Ministerija atkreipia dėmesį, kad, remiantis VERT išaiškinimu, vartotojai turi teisę per 30 dienų nuo „Perlas Energija“ pranešimo gavimo dienos raštu ar elektroniniu paštu išreikšti nepritarimą pasiūlytam sutarties pakeitimui.

Jeigu vartotojas nesutinka su pasiūlytais sutarties pakeitimais arba nepageidauja nutraukti sudarytos sutarties, lieka galioti tokios sutarties sąlygos, dėl kurių šalys jau yra sutarusios.

Velniop tokia vyriausybę ir tą Kreivi ... jokios kompetencijos;dykaduoniai...
Lietuvoi kas nors uz kanors buna kaltas atsakomybe prisiima?
Valdžia kalta nes ji davė leidimą
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų