Šis teismo sprendimas yra reikšminga pergalė Jungtinėms Valstijoms, susiduriančioms su kliūtimis bandant areštuoti Rusijos oligarchų turtą visame pasaulyje. Nors šias pastangas palankiai vertina daugelis karo Ukrainoje priešininkų, kai kuriais veiksmais išbandomos Amerikos jurisdikcijos užsienyje ribos.
Fidžyje šalies Aukščiausiasis Teismas panaikino sustabdymo nutartį, neleidusią JAV areštuoti superjachtos „Amadea“.
Teismo pirmininkas Kamalas Kumaras remdamasis įrodymais nusprendė, kad gynybos advokatų galimybės pateikti apeliacinį skundą, kurį nagrinėtų Aukščiausiasis Teismas, yra „nulinės arba labai menkos“.
K. Kumaras sakė, jog sutinka su argumentais, kad šios superjachtos laikymas Fidžio Lautokos uoste „brangiai kainuoja Fidžio vyriausybei“.
„Tai, kad JAV valdžios institucijos įsipareigojo apmokėti Fidžio vyriausybės patirtas išlaidas, yra visiškai nesvarbu“, – sakė teisėjas.
Pasak jo, laivas „įplaukė į Fidžio vandenis neturėdamas jokio leidimo ir greičiausiai siekdamas išvengti Jungtinių Valstijų baudžiamojo persekiojimo“.
Praėjus valandai ar dviem po to, kai teismas paskelbė savo sprendimą, JAV išplukdė jachtą – galbūt siekdamos užsitikrinti, kad laivas nebus įtrauktas į tolesnius teisminius procesus.
JAV Teisingumo departamento atstovas Anthony Coley socialiniame tinkle „Twitter“ nurodė, kad superjachta išplaukė į JAV su nauja vėliava ir kad Amerikos valdžios institucijos yra dėkingos Fidžio policijai ir prokurorams, „kurių atkaklumas ir atsidavimas įstatymo viršenybei leido imtis šių veiksmų“.
Gegužės pradžioje Teisingumo departamentas paskelbė pareiškimą, kuriame nurodė, kad „Amadea“ buvo areštuota Fidžyje. Vėliau paaiškėjo, kad šis pareiškimas buvo skubotas, advokatams pateikus skundą.
Antradienį buvo neaišku, kur Jungtinės Valstijos ketina nuplukdyti „Amadea“, kurią Federalinis tyrimų biuras (FTB) sieja su Rusijos oligarchu ir politiku Suleimanu Kerimovu, plauks į Jungtines Valstijas.
Fidžio prokuratūros direktorius Christopheris Pryde'as sakė, kad neišspręstus pinigų plovimo ir jachtos nuosavybės klausimus turi išspręsti JAV.
„Šiuo sprendimu pripažįstamas Fidžio įsipareigojimas gerbti tarptautinius savitarpio pagalbos prašymus ir Fidžio tarptautinius įsipareigojimus“, – sakė Ch. Pryde'as.
Teismo dokumentuose FTB nurodė, kad susiejo „Amadea“ su Kerimovų šeima pagal jachtoje jų naudojamus kodinius vardus ir kai kuriuos įsigytus daiktus, tokius kaip picų kepimo krosnis ir SPA lova.
Laivas tapo kovo mėnesį kelių agentūrų suformuotos darbo grupės „KleptoCapture“ („Kleptokratų gaudyklė“), kuriai pavesta ieškoti ir areštuoti rusų oligarchų turtą, kad būtų daromas spaudimas Maskvai nutraukti karą Ukrainoje, taikiniu.
Prieš penkerius metus pagamintoje 106 metrų – maždaug futbolo aikštės ilgio – jachtoje „Amadea“ yra gyvų omarų rezervuaras, pianinas, plaukimo baseinas ir didelė sraigtasparnių nusileidimo aikštelė.
Advokatas Feizalas Haniffas, atstovaujantis bendrovei „Millemarin Investment“, kuri dokumentuose įvardijama kaip „Amadea“ savininkė, tvirtino, kad laivas priklauso kitam turtingam rusui, kuriam, kitaip nei S. Kerimovui, sankcijos netaikomos.
JAV pripažino, jog dokumentai rodo, kad jachtos savininkas yra Eduardas Chudainatovas, tačiau sakė, kad jis taip pat oficialiai yra dar vienos, didesnės, superjachtos „Scheherazade“, siejamos su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu, savininkas.
JAV suabejojo, ar E. Chudainatovas tikrai galėjo sau leisti įsigyti dvi superjachtas, kurių bendra vertė viršija 1 mlrd. dolerių.
„Faktas, kad E. Chudainatovas laikomas dviejų didžiulių superjachtų, siejamų su asmenimis, kuriems taikomos sankcijos, savininku, leidžia manyti, kad E. Chudainatovas yra naudojamas kaip švarus, į sankcionuojamų asmenų sąrašus neįtrauktas fiktyvus savininkas, siekiant nuslėpti tikruosius savininkus“, – rašė FTB teismui pateiktame dokumente.