• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Dalis gyventojų baiminasi, kad iki senatvės pensijos darbe neišsilaikys, nes dirbti jiems jau dabar vargiai leidžia sveikata. Vis tik išankstinė pensija reikštų mažesnę senatvės pensiją, o gyventojai to nenori.

Dalis gyventojų baiminasi, kad iki senatvės pensijos darbe neišsilaikys, nes dirbti jiems jau dabar vargiai leidžia sveikata. Vis tik išankstinė pensija reikštų mažesnę senatvės pensiją, o gyventojai to nenori.

REKLAMA

Dėl to jie spėlioja, ar būtų galima toliau dirbti, bet dažniau imti nedarbingumo pažymėjimus dėl sveikatos, arba tapti bedarbiais ir metus prieš pensiją gyventi iš nedarbo išmokos.

„Svarstau išeiti iš darbo, nes jau sveikata nebeleidžia normaliai dirbti. Bet išankstinės pensijos taip anksti nenoriu – iki senatvės pensijos dar likę 4 metai, po to išvis pinigėlių neužteks.

Jeigu tapčiau oficialia bedarbe ir nedirbdama pagyvenčiau iš nedarbo išmokos, ar dėl to pensija, stažas nesumažėtų?“ – teiravosi Aldona.

Kiek dėl išankstinės pensijos mažėja pensija? 

„Sodra“ patarėja komunikacijai Malgožata Kozič pabrėžė, kad iškart išėjus į išankstinę pensiją žmogui visam gyvenimui bus taikomas sumažintas pensijos dydis.

Taip yra todėl, kad senatvės pensijos dydis yra sumažinamas po 0,32 proc. už kiekvieną išankstinės pensijos gavimo mėnesį.

„Pvz., žmogui išankstinė senatvės pensija paskirta 2024 m. sausį 24 mėnesiams (iki 2025 m. gruodžio). Jo apskaičiuota pensija buvo 600 eurų, tačiau dėl išankstinio gavimo buvo sumažinta 7,68 proc. (0,32 proc. × 24 mėn.). Todėl 2024 m. jis gavo 553,92 euro pensiją.

2025 m. po indeksavimo pensija padidėjo iki 617,06 euro, tačiau ir vėl buvo sumažinta 7,68 proc., todėl žmogus gaus 569,66 euro dydžio pensiją“, – skaičiavo M. Kozič.

Vis tik ji atkreipė dėmesį – jeigu vietoje senatvės pensijos žmogus gauna nedarbo išmoką ar ligos išmoką, tas laikotarpis vis dar įskaičiuojamas į stažą.

REKLAMA
REKLAMA

Taigi, gaudamas nedarbo ar ligos išmoką, žmogus proporcingai padidina savo stažą ir pensijų apskaitos taškų skaičių, kas vėliau gali lemti didesnę pensiją.

Be to, paprastai nedarbo išmoka yra mokama 9 mėn. Tačiau jos mokėjimas gali būti pratęsiamas:

  • iki 30 d., jei nedarbo išmokos mokėjimo metu asmuo tapo laikinai nedarbingu dėl ligos ar traumos;
  • 2 mėnesiams, jeigu bedarbiui iki senatvės pensijos amžiaus yra likę ne daugiau kaip 5 metai.

REKLAMA

Kiek sutaupytumėte tapę bedarbiais?

Taigi, anot „Sodra“ atstovės, priešpensinio amžiaus žmogus nedarbo išmoką gali gauti 11 mėn. ir tik vėliau išeiti į išankstinę pensiją.

Taip jis ne tik prikaups daugiau stažo ir pensijos apskaitos taškų, dėl ko padidės jo pensija. Jam taip pat nebus taip stipriai sumažinta senatvės pensija, nes į išankstinę pensiją jis išeis 11 mėn. vėliau.

Pvz., jeigu žmogaus senatvės pensija siekia 600 eurų, bet jis prieš tai 11 mėn. gavo išankstinę pensiją, jo senatvės pensija sumažės 21,12 euro. Taigi jis iki gyvenimo galo gaus ne 600 eurų, o 578,88 euro senatvės pensiją. 

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau, jei toks žmogus tuos 11 mėn. pasirinks gauti nedarbo išmoką, jo pensija nesumažės.

Naujienų portalas tv3.lt primena, kad, anot Socialinės apsaugos ir darbo ministrės Ingos Ruginienės, 60–65 metų asmenims yra sunkiau persikvalifikuoti, tad susirasti kitą darbą užtrunka daug ilgiau.

Dėl to siūloma, kad 60 metų ir vyresniems žmonėms (kuriems iki senatvės pensijos amžiaus yra likę ne daugiau kaip 5 metai), nedarbo išmoka būtų mokama ne 2 mėnesiais ilgiau kaip dabar (t. y. 11 mėn.), o 6 mėnesiais ilgiau (t. y. 15 mėn.). 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šiuo metu vidutinė nedarbo draudimo išmoka yra 613,4 euro per mėnesį. Jei tokia išmoka būtų mokama 4-iais mėn. ilgiau, jų gavėjams būtų papildomai išmokėta iš viso apie 2454 eurus.

Pritarus svarstomoms pataisoms, nedarbo išmokas kasmet gautų apie 11,4 tūkst. priešpensinio amžiaus bedarbių.

Nedarbo išmokos skaičiavimas ir dydis

Nedarbo išmoką sudaro pastovi ir nekintama dalys. Pastovi yra lygi 23,27 proc. tą mėnesį galiojančios minimaliosios mėnesinės algos, kuri 2025 m. siekia 1038 eurus.

REKLAMA

Taigi šiemet pastovi nedarbo išmokos dalis yra 241,54 euro (1038 eurai x 23,27 proc.).

O kintama dalis priklauso nuo asmens turėtų pajamų per 30 mėn.

Pirmą–trečią nedarbo išmokos mokėjimo mėnesį asmeniui yra mokama 38,79 proc. jo buvusių vidutinių draudžiamųjų pajamų; ketvirtą–šeštą mėn. – 31,03 proc.; septintą–devintą mėn. – 23,27 proc.

Taigi, jeigu žmogaus vidutinis atlyginimas siekė 1 tūkst. eurų, jis pirmus 3 mėn. iš viso gaus 629,44 euro, tada – 551,84 euro, o paskutinius 3 mėn. – 474,24 euro nedarbo išmoką.

REKLAMA

„Sodra“ atstovė skaičiavo, kad sausį nedarbo išmoką gavo 87,5 tūkst. gyventojų. Minimali nedarbo išmoka pirmąjį šiš metų ketvirtį siekė 241 eurą, maksimali – 1294 eurus, o vidutinė – 614 eurų.

M. Kozič pastebi, kad vyresni nei 60 metų bedarbiai darbo ieško ilgiau – apie 6 mėn., kol jaunesni bedarbiai ją gauna apie 4 mėn.

Ji paminėjo, kad 2024 m. pabaigoje nedarbo išmoką gavo 11 tūkst. žmonių, kuriems yra daugiau nei 60 metų.

Kas gali gauti nedarbo išmoką ar išankstinę pensiją

Užimtumo tarnybos atstovė spaudai Milda Jankauskienė primena, kad nedarbo išmokas „Sodra“ skiria Užimtumo tarnyboje registruotiems nedirbantiems gyventojams praradus samdomą darbą ir sukaupusiems bent 12 mėn. per pastaruosius 30 mėn. nedarbo socialinio draudimo stažą, taigi atitinkamai mokėjusiems socialinio draudimo įmokas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot jos, jeigu gyventojai netenka bedarbio statuso, vėl registruotis Užimtumo tarnyboje ir gauti nedarbo išmoką gali tik po 6 mėn.

Ji vardijo, kad asmuo iš Užimtumo tarnybos gali būti išregistruotas, jeigu atsisako sudaryti užimtumo veiklos planą, neieško darbo, neatvyksta į tarnybą priimti pasiūlymo dirbti, antrą kartą atsisako darbo pasiūlymo, pradeda dirbti nelegaliai ir pan.

O „Sodra“ atstovė primena, kad dėl išankstinės pensijos galima kreiptis, jei iki senatvės pensijos amžiaus žmogui liko ne daugiau nei 5 metai ir jis turi įgijęs būtinąjį stažą.

REKLAMA

Anot jos, šiuo metu moterų pensinis amžius yra 64 m. ir 8 mėn., vyrų – 64 m. ir 10 mėn., o būtinasis stažas – 34 metai.

Taigi, jei žmogus turi sukaupęs būtinąjį stažą, jis gali kreiptis dėl išankstinės pensijos skyrimo ir nesulaukęs senatvės pensijos amžiaus.

M. Kozič paminėjo, kad, nutraukus ar sustabdžius išankstinę pensiją, senatvės pensija bus mažinama tik už tą laikotarpį, kai žmogus gavo išankstinę pensiją,.

O senatvės pensija dėl išankstinės pensijos nebus mažinama tuo atveju, jeigu išankstinė pensija buvo skiriama ne ilgiau kaip 3 metus ir asmens stažas yra ne mažesnis kaip 41 metai (kitąmet ši riba didės).

REKLAMA
Labiausiai skriaudžiami buvę išankstinės pensijos gavėjai. Jiems visą likusį gyvenimą mokama apie 20% mažesnė pensija. Tai socialiai neteisinga. Nes Sodra išmokėtus pinigėlius per išankstinės pensijos laikotarpį atsiima per 10-12 metų. Todėl išankstinės pensijos gavėjai nuo 70-75 metų turėtų gauti nesumažintą pensiją. Valstybė, kuri pelnosi vargingiausių žmonių sąskaita- pasmerkta žlugti, nes jos moralė žemiau plintuso.
Ką dirbi, nausėda.
Ką dirbi, nausėda.
Nausėda, esi 6 ,metai valdžioje, ką gero padarei? MUS TERORIZUOJI 6%, 15 MILIJARDŲ NORI ATIMTI. Kokios mokamos pensijos žmonėms- 50% Europos lygio. SODROJE GULI 3,5 MILIJARDO PAVOGTŲ PENSIJŲ.
Tik nereikia šokinėti aukščiau bambos ir moralizuoti. Gal norit pasakyti,kad med seserys ,vėliau įvardintos slaugytojomis nedirbo.Darbo krūvis už kelis,naktiniai budėjimai, savaitgaliai paromis,atsakomybė,įtampa,mirštantys,gulintys ant patalų ir tt.Jums reanimacija atrodo lengvas darbas.Nei darbo priemonių,pirštinių,viską plikomis rankomis. Pūliai,vėmalai,kraujas.Vėliau irgi sunkūs skyriai,o paskutiniai beveik 25 metai vienuose globos namuose .Su gulinčiais ant patalų,demenciškais,Alzheimeriais,mirštantys.Išankstinė pensija su 36 metų darbo stažu,turint 60 metų 275 eurai.Tai dabar penkti metai,po visų pakėlimų per 400. Ir iki amžiaus galo.Sišku jei didina keliais procentais tai ir jos kyla,bet matau suprantame,kad kuo didesnę gauna žmogus tuo daugiau pasikelia.O išeita anksčiau dėl mobingo,nes buvo siekimas,kad nedirbtų patyrę senieji darbuotojai,o tokie kur nei mato,nei girdi Tokie buvo siekiamybė.O tas mobingas irgi dėl to paties,pvz pabandyk tik paklausti dėl darbo krūvių pvz susirgus kitos pamainos kolegei ar dėl algos,kur blaiviu protu suvokti nebuvo įmanoma pagal tokius darbo krūvius.Tapsi asmeniniu vadovės priešu ir tada prasideda svetimomis rankomis dorojimas ir kt .neaprašyt .O kokios algos buvo darželių auklėtojų,mokytojų ,gaisrininkų ir kt ,GMP darbuotojų.Ar šie žmonės ne žmonės,jie nereikalingi buvo ar kaip. Kažkas tai dirbom ir tokius darbus.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų