Šiuo metu didžiuosiuose miestuose 1 kambario buto vidutinė nuomos kaina yra 310–410 eurų. 2 kambarių – 450–610 eurų. Nors Vilniuje nuoma pigo labiausiai, kainos išlieka aukščiausios.
Nemaža dalis nuomotojų baiminasi dėl galimų mokesčių naujovių. Jei nuo 2024 m. nebeliks fiksuotos kainos verslo liudijimų nuomai, nekilnojamojo turto (NT) savininkai kas mėnesį turės mokėti bent 33 eurais daugiau mokesčių.
Nuomos kainą kels ir didėjančios palūkanos už tuos būstus, kurie nuomai buvo įsigyti su paskola.
Be to, vis dar kyla neaiškumų ir dėl galimo draudimo imti nuomą grynaisiais. Pašnekovai neslepia, kad, nors kainos bendrai sumažėjo, yra nuomotojų, kurie ir toliau dėl infliacijos drastiškai jas kelia.
Specialistų teigimu, dėl šių priežasčių ir nenuspėjamos užsienio situacijos nuomos kainos Lietuvoje artimiausiu metu gali padidėti.
Butų nuomai – 1 tūkst. daugiau nei pernai
„Domoplius.lt“ atstovė Julija Martinkevičienė nurodė, kad įprastai portale būna iki 2 tūkst. būsto nuomos skelbimų.
Anot jos, panašiu metu pernai pasiūla buvo apie 20 proc. mažesnė. Pašnekovė nurodė, kad viena iš priežasčių, kodėl pasiūla auga – daugėja gyventojų, įsigyjančių NT nuomai.
„Capital Real Estate“ NT brokerė Justina Zabarauskienė įvardijo, kad 2022 m. pavasarį tarp pasirinkimų Vilniuje buvo apie 500 nuomojamų butų, kas yra rekordiškai mažai. O šiuo metu yra apie 1,4 tūkst. butų:
„Istorinis vidurkis yra maždaug 1,5 tūkst., taigi grįžome į normalius laikus. Tą labiausiai lėmė stabilizavusis situacija dėl imigrantų iš Baltarusijos, Ukrainos ir Rusijos.“
Anot pašnekovės, rinkai įtakos turėjo ir tai, kad nuomos kainos sumažėjo apie 10 proc., o kredito įmokos pakilo maždaug 20–30 proc. Tad įmokos bankui tapo didesnės nei nuomos mokestis už tokį patį būstą.
Sunkiausia rasti 4–5 kambarių butų ar namų
J. Zabarauskienė įvardijo, kad šiandien Vilniuje daugiausiai pasirinkimo (ir didžiausia konkurencija nuomojant) yra 2 kambarių butų segmente – jų yra net 650.
Taip pat daug pasiūlymų yra 1 kambario butų – galima pasirinkti net iš 422. Kur kas mažesnis pasirinkimas – tik 242 – yra 3 kambarių butų ieškantiems asmenims.
„Dar liūdniau yra šeimoms, ieškančioms didesnių, 4–5 kambarių, butų, kurių pasirinkimas yra vos iš 50 butų pasiūlymų, o namų – vos 94. Taigi pasirinkimas tikrai nėra džiuginantis, tačiau ir paklausa yra ženkliai mažesnė tokiems butams, namams“, – dėstė „Capital Real Estate“ atstovė.
„Domoplius.lt“ atstovė pridūrė, kad šeimos ieško bent dviejų kambarių būsto, pavieniai darbuotojai renkasi kuo ekonomiškesnius ir mažesnio ploto variantus.
Pastebimas ir alternatyvų įprastai būstų nuomai variantas – ilgalaikės nuomos „viešbučiai“, kurie itin patogūs darbuotojams iš užsienio.
Nuoma daugiausia pigo Vilniuje
„Domoplius.lt“ atstovės teigimu, būsto nuomos kaina priklauso nuo įvairių kriterijų: nuomojamo būsto rūšies, ploto, įrengimo, lokacijos ir kt.
J. Martinkevičienė pastebi, kad, nepriklausomai nuo miesto, būsto nuomos kainos pastaraisiais metais kilo apie 20 proc. O didžiausios kainos išlieka Vilniuje.
„Capital Real Estate“ atstovės pateiktais duomenimis, 1–2 kambarių butų nuoma Vilniuje šių metų birželį yra vidutiniškai 100–160 eurų brangesnė nei Kaune ar Klaipėdoje.
2022 m. birželį butų nuoma Vilniuje vidutiniškai buvo brangesnė 140–220 eurų nei Kaune ar Klaipėdoje.
Vadinasi, šiemet nuoma daugiausia atpigo Vilniuje, o Kaune ir Klaipėdoje kainos išliko panašios, kaip ir prieš metus.
J. Zabarauskienės teigimu, būsto nuomos rinka Vilniuje yra tikrai aktyvi ir stabili. Vidutinė nuomos kaina sumažėjo apie 10 proc.: „Nors svarbu paminėti, kad gerai įrengti butai gerose miesto vietose tikrai išlaiko nuomos kainą arba ji yra mažinama labai simboliškai.“
Keldami kainas praranda nuomininkus
Brokerė atkreipė dėmesį, kad, vertinant kelių mėnesių laikotarpį, kainos nežymiai kyla dėl sezoniškumo: „Įprastai liepos–rugsėjo mėnesiais vyksta didysis Vilniaus kraustymasis, kuomet butų pasiūla ir jų poreikis yra didžiausias.“
J. Zabarauskienės pastebi, kad kurie savininkai kategoriškai kelia nuomos kainą dėl infliacijos. Tačiau po tokio kėlimo galimi 2 scenarijai:
- nuomininkai išeina (susiranda pigiau) ir dėl to dažnu atveju būna „prastova“ (negauna pajamų 1–2 savaites). Priešinga situacija buvo pernai;
- nuomininkai sutinka pasilikti (jei pakeliama mažai, pvz., 10–30 eur/mėn., nes jie nieko geriau neranda arba tingi persikraustyti).
Jos teigimu, šį pavasarį–vasarą baiginėjasi daug pernai pasirašytų nuomos sutarčių (jos dažniausiai pasirašomos 1 metams su galimybe pratęsti). Tad nuomos kainos dažniausiai išlieka tos pačios arba mažėja 50 eurų, jei labai pasisekė pernai brangiai išnuomoti per nuomos kainų piką.
Specialistė pateikė keletą 2 kambarių butų pavyzdžių Vilniaus mikrorajonuose:
Žvėryne (naujos statybos name):
- 2022 pavasarį: 650 eur/mėn.
- 2023 pavasarį: 650 eur/mėn., 15 dienų prastova
Žirmūnuose (renovuotame name):
- 2022 pavasarį: 700 eur/mėn.
- 2023 pavasarį: 650 eur/mėn., liko tie patys nuomininkai
Antakalnyje (naujos statybos name):
- 2022 pavasarį: 750 eur/mėn.
- 2023 pavasarį: 750 eur/mėn., 3 dienų prastova
Šeškinėje (naujos statybos name):
- 2022 pavasarį: 750 eur/mėn.
- 2023 pavasarį: 730 eur/mėn., liko tie patys nuomininkai
Baltupiuose (naujos statybos name):
- 2022 pavasarį: 650 eur/mėn.
- 2023 pavasarį: 600 eur/mėn., 6 dienų prastova
Nauji mokesčiai ir draudimas imti nuomą grynais
Brokerės teigimu, pastebimos nerimastingos NT savininkų nuotaikos dėl galimų mokesčių pakeitimų.
Anot jos, kalbama, kad nuo 2024 m. galimai nebeliks verslo liudijimų nuomai: „Dabar Vilniuje reikia mokėti apie 57 eur/mėn. vienam butui, be to, galimos lengvatos. O nuo 2024 m. galima bus nuomoti tik mokant 15 proc. nuo nuomos pajamų. Bent jau taip kalbama.
Taigi, tą labiausiai pajaus savininkai, nuomojantys butus brangiau nei 380 eur/mėn. Pvz., jei nuomojate butą už 600 eurų ir naudojote verslo liudijimą veiklai (mokėjote 57 eur/mėn.), tai dabar reikės mokėti 90 eur/mėn. O kur dar padidėjusios palūkanos, jei nuomojate su banko paskola.“
J. Zabarauskienė taip pat pažymėjo, kad nuo 2024 m. NT mokesčiu planuojama apmokestinti pirmą ir n-ąjį būstą, tačiau nėra aišku, kokią sumą teks mokėti.
Specialistė išskyrė ir neaiškumus dėl grynųjų pinigų ėmimo, net ir 1 euro. Tai, anot jos, labai apsunkina užsieniečiams nuomą, kai jie net neturi banko sąskaitų arba pavedimai užtrunka.
„Tad jiems išsinuomoti butą yra tragiškai komplikuota. Manau, tai ilgai netruks ir teismas pripažins, kad tai – neadekvatūs žmonių galimybių disponuoti savo pinigais suvaržymai“, – kalbėjo „Capital Real Estate“ atstovė.
Prognozės teigiamos, bet gali pasikeisti akimirksniu
„Domoplius.lt“ atstovės teigimu, tikėtina, kad nuomos kainos rudenį turėtų didėti pagrindiniuose šalies miestuose dėl kasmet atvykstančių naujų studentų bangos. Taip ir dėl augančių palūkanų, dėl kurių dalis potencialių NT pirkėjų šiuos planus nukels ir pasirinks nuomą.
Ji pridūrė, kad ukrainiečių apgyvendinimas aktualus ir šiuo metu. Tačiau, jei situacija Ukrainoje pagerėtų, yra tikimybė, kad dalis nuomojamų būtų atsilaisvintų.
Anot „Capital Real Estate“ atstovės, pastaruoju metu pastebimai daugėja institucinių investuotojų, kurie 2019 m. turėjo maždaug 80 butų nuomai, o 2023 m. – jau apie 1,5 tūkst.: „Ir šis skaičius vis didėja. Įdomu, kaip bus ateityje.“
J. Zabarauskienė nurodė, kad vasaros pabaigai–rudeniui, kai labai suaktyvėja rinka, prognozuojamos panašios kainos, kokios yra šiuo metu.
„Nematome priežasčių kainų kilimui, pasiūlos kitimui. Nors, atsižvelgiant į politinę situaciją Baltarusijoje ir Rusijoje, viskas gali pasikeisti per savaitgalį ir tada priežasčių pokyčiams bus daugiau nei norėtųsi.
Pastarieji metai parodė, kad neramumai kaimyninėse šalyse stipriai lemia mūsų rinką. Kainas stipriai veikia Europos Centrinio Banko sprendimai dėl palūkanų kėlimo ir bendra Lietuvos ekonominė situacija“, – komentavo brokerė.