Jeigu Seimas priimtų siūlomas pataisas, panaikinus lengvatą, dalis žmonių turės mokėti daugiau GPM, negu moka dabar.
Galima susigrąžinti iki 300 eurų
Pagal dabar galiojantį įstatymą, gyventojas iš savo apmokestinamųjų pajamų gali atimti pagal investicinio gyvybės draudimo sutartis, taip pat į pensijų fondus sumokėtas sumas, per mokestinį laikotarpį neviršijančias 1 500 eurų.
Įprastinis GPM tarifas, yra 20 proc., taigi pagal šią lengvatą gyventojai kasmet gali susigrąžinti iki 300 eurų mokesčio permokos (1500x20 proc.).
Pagal G. Skaistės ir kitų Seimo narių pasiūlymą, ši lengvata būtų panaikinta.
Kaip nurodoma projekto aiškinamajame rašte, Lietuvos banko (LB) atliktas investicinio gyvybės draudimo tyrimas parodė, kad dažnai klientui siūloma jo poreikių sutartis, taip pat nenurodoma, kad atskaitymai gali sudaryti nuo 20 iki 51 proc. sumokėtų draudimo įmokų.
„Tačiau kaip vienas pagrindinių sutarties privalumų beveik visais atvejais pateikiama galimybė pasinaudoti GPM mokesčio lengvata, peržiūrimos atskiriems investavimo produktams taikomos pajamų mokesčio lengvatos.
Pažymėtina, kad peržiūrėti lengvatas III pensijų pakopos pensijų fondams bei gyvybės draudimo produktams jau anksčiau ne kartą yra siūlęs LB“, – pataisų aiškinamajame rašte nurodo jų autoriai.
Remdamiesi LB, jie teigia, kad minėtos lengvatos iškraipo investicinių paslaugų rinką ir nėra efektyvios, gyvybės draudimo įmonės ir III pakopos pensijų fondai yra įgiję konkurencinį pranašumą, palyginti su kitomis finansų įmonėmis, dėl to gali nustatyti didesnius paslaugų mokesčius.
Lengvatą naikintų palaipsniui
Taigi G. Skaistė ir kiti Seimo nariai siūlo GPM nustatytas lengvatas ilgalaikio taupymo produktams visa apimtimi palikti tik pagal Pensijų kaupimo įstatymą (t. y. II pensijų pakopoje) gyventojo mokamoms pensijų įmokoms.
„Vis dėlto lengvatų ilgalaikio draudimo ir III pakopos pensijų įmokoms siūloma atsisakyti palaipsniui, t. y. lengvatą taikyti ateinančius 10 metų iki 2024 metų pabaigos sudarytoms gyvybės draudimo ar pensijų kaupimo sutartims“, – nurodoma aiškinamajame rašte.
Šios, kaip ir kai kurių kitų mokestinių lengvatų peržiūrėjimas buvo numatytas Vyriausybės programoje. Tačiau šie pažadai iki šiol nėra įgyvendinti.
Tarptautinės organizacijos pastebi, kad surenkamų mokesčių santykis su bendruoju vidaus produktu yra vienas prasčiausių tarp visų ES šalių.
Paprastai kalbant, mūsų šalis surenka daug mažiau mokesčių, kurių reikia viešosios paslaugoms finansuoti, didinti įvairioms išmokos, galų gale didesniam krašto gynybos finansavimui.
Be kita ko, kartu su minėtos lengvatos naikinimu, finansų ministrė su kitais Seimo nariais siūlo įteisinti ir investicinę sąskaitą.
Manoma, kad toks žingsnis paskatintų daugiau gyventojų investuoti į vertybinius popierius ir kitas taupymo priemones.