„Tie palūkanų skaičiavimai, kurie buvo pateikti pirminiu variantu, akivaizdu, kad jie bus mažesni dėl to, kad terminai trumpėja, tai atitinkamai ir palūkanų sumos bus mažesnės. Bet per visą tą laikotarpį palūkanos bus skaičiuojamos“, – žurnalistams penktadienį sakė R. Radvila.
Spalį jis teigė, jog vartotojams planuojama ilgiausiai per 15 metų grąžinti suma sieks 200 mln. eurų, iš jų apie 40 mln. eurų – palūkanų.
ESO liko grąžinti apie 156 mln. eurų, iš jų 51 mln. eurų – gyventojams.
R. Radvila teigė, jog rinkos reguliuotojo pasiūlytas beveik 160 mln. eurų permokos grąžinimo terminas bendrovei yra tinkamas ir leis nemažinti investicijų.
„Kitos alternatyvos yra brangesnės, nes tai reiškia arba didesnį skolinimą, arba įtaką įmonės dešimties metų investicijų planui“, – sakė R. Radvila.
„Vertinant alternatyvas, investicijos ir jų užtikrinimas, ir ilgalaikis jų stabilus turėjimas yra tas rodiklis, kuris nebuvo judinamas ir dėl kurio nebuvo diskutuota. (Galėjo būti – BNS) visos kitos alternatyvos, bet ne investicijų mažinimas“, – pridūrė jis.
VERT pirmininkas R. Pocius penktadienį oficialiai patvirtino anksčiau remiantis šaltiniais BNS paskelbtą informaciją, jog permoką buitiniams vartotojams ESO turėtų grąžinti per 2,5 metų, o įmonėms – per 7,5 metų, pradedant nuo 2024 metų liepos.
Pasak jo, artimiausiu metu dėl paskelbto grafiko turėtų prasidėti vieša diskusija, jį tikimasi patvirtinti iki gruodžio pabaigos.
Iki šiol ESO skolą visiems vartotojams buvo planuota grąžinti per 15 metų – iki 2036-ųjų.
Elektros energetikos sektoriaus auditą atlikusi Valstybės kontrolė spalį konstatavo, kad visi vartotojai bendrovei ESO 2018–2021 metais permokėjo 160 mln. eurų, arba vidutiniškai 88,8 euro. Pasak institucijos, šios permokos likučio grąžinimas iki 2036-ųjų nustatytas be aiškių kriterijų, jis kiekvieną kartą gali būti nukeltas maksimaliam laikui.
Savo ruožtu VERT skaičiuoja, jog vien buitiniai vartotojai vidutiniškai per šį laiką permokėjo vidutiniškai 30 eurų.
Teigta, jog vartotojų permoka nustatyta skaičiuojant 2018–2021 metų investicijų kainas, pritaikius 2021 metais atnaujintą LRAIC (Ilgo laikotarpio vidutinių padidėjimo sąnaudų – BNS) modelį. Vis dėlto ESO tai laiko atgaline data pritaikytais metodiniais pakeitimais, tuo metu, pasak R. Pociaus, 160 mln. eurų vartotojų permoka ESO susidarė dėl su reguliuotoju nesuderintų investicijų ir neturi nieko banda su pakeista metodika.