Lenkijai, Vengrijai, Bulgarijai ir Slovakijai uždraudus Ukrainos grūdų ir kitų maisto produktų importą sunerimus dėl jų įtakos vietos produkcijos kainoms, Briuselis suskubo ieškoti sprendimo nepasitenkinimui išspręsti.
Ukrainos grūdų eksportas tranzitu per Europos Sąjungą į kitas šalis vykdomas nuo tada, kai Rusijos invazija užblokavo karo niokojamos šalies tradicinius maršrutus Juodąja jūra.
Visgi dėl logistikos problemų grūdai kaupėsi ir sumažino kainas, sukeldami vietos ūkininkų, iškėlusių ir maisto saugos klausimus, protestus.
Varšuva antradienį susitarė su Kyjivu dėl Ukrainos grūdų tranzito per Lenkiją atnaujinimo.
„Mums pavyko sukurti mechanizmus, kuriuos taikant Lenkijoje neliks nė tonos grūdų. Prekės bus tranzitu gabenamos per Lenkijos teritoriją“, – po Varšuvoje įvykusių derybų su ukrainiečių pareigūnais pareiškė lenkų žemės ūkio ministras Robertas Telusas.
U. von der Leyen atstovė spaudai pranešė, kad ES vadovė penkioms Rytų Europos vyriausybėms skirtame laiške pasiūlė naują 100 mln. eurų paketą labiausiai nukentėjusiems ūkininkams paremti.
Šios lėšos papildytų 56 mln. eurų paketą, kuris praėjusį mėnesį buvo paskelbtas Lenkijos, Rumunijos ir Bulgarijos ūkininkams.
U. von der Leyen taip pat pasiūlė imtis „prevencinių priemonių pagal taikomas prekybos taisykles“ dėl tam tikrų grūdų, pavyzdžiui, saulėgrąžų ir rapsų, sakė atstovė spaudai Dana Spinant.
Briuselis anksčiau tvirtino, kad bet kokie vienašališki Ukrainos eksporto draudimai yra „nepriimtini“, ir pažymėjo, jog prekybos politika yra tik ES atsakomybė.
ES prekybos komisaras Valdis Dombrovskis kiek vėliau trečiadienį susitiks su Lenkijos, Slovakijos, Vengrijos, Rumunijos, Bulgarijos ir Ukrainos atstovais aptarti pasiūlymų.
ES priešprieša kilo tuo metu, kai įtampa dėl susitarimo su Rusija leisti grūdus iš Ukrainos per Juodąją jūrą vėl pakurstė baimę dėl eksporto.