„Man atrodo, kad ši krizė yra labai gera pamoka, labai gerai, kad atėjo ir prie Vilniaus, tai pamatė ir politikai ir valdininkai, tai tokioms ateityje tokioms (stichijoms – ELTA) bus geriau pasiruošta“, – pirmadienį „Žinių radijui“ kalbėjo prof. V. Jankauskas.
Profesoriaus teigimu, iki šiol Lietuvoje vyravo atmestinas požiūris į audrų keliamą grėsmę, o tai įrodo anksčiau vykusios diskusijos apie proskynas prie elektros laidų. Anot jo, manoma, kad Lietuvoje pavojus yra mažesnis nei ilgesnę pakrantę turinčiose Latvijoje ir Estijoje.
„Čia reikėtų grįžti gerokai atgal, kada buvo diskusija kokių mums reikėtų proskynų ir tada buvo nuspręsta, kad 3 metrų užteks ir tai įrašyta įstatyme. Pas latvius proskynos dvigubai didesnės“, – teigė jis.
V. Jankausko teigimu, investicijoms į požeminius elektros kabelius Lietuva yra per didelė ir retai apgyvendinta, tad idėja negalėtų būti įgyvendinama pragmatiškai.
„Mes galime kalbėti apie miestus, pradžioje didžiuosius, kas daugiau mažiau padaryta, bet niekad nebus taip, kad tai bus padaryta kiekviename mažiausiame miestelyje. Galime kalbėti apie šias idėjas, bet kiek tai kainuos? Matome, kad viskas ne taip paprasta“, – sakė jis.
Eksperto teigimu, kad Lietuva neišvengiamai juda decentralizacijos kryptimi, link savarankiškų energetinių bendrijų. Bendruomenėms pamažu tampant mažiau priklausomoms nuo bendrų sistemų, jos tampa atsparesnės ne tik gamtos stichijoms, bet ir karinio konflikto atveju, kalbėjo jis.
„Atskira gyvenvietė ar nedidelis miestelis gali tapti visiškai nepriklausomas energetiškai, pasistatyti savo vėjo, saulės jėgaines, baterijas, biokuro jėgaines. Ji taptų savarankiška ir nepriklausoma nuo bendros sistemos, o mes ta kryptimi ėjome ir eisime. Lietuvoje to gal mažai yra, bet jau kaip supratau įstatyminis pagrindas padėtas“, – sakė V. Jankauskas.
ELTA primena, kad po praėjusį sekmadienį praūžusios audros užtrukus elektros energijos tiekimo atstatymui ir daliai vartotojų dėl to patyrus nuostolių, ESO priėmė sprendimą kai kuriems gyventojams sumokėti kompensaciją. Ji bus suteikta daugiau nei 72 val. elektros energijos neturėjusiems asmenims.