Energetikos ministerija primena, kad Energetikos ministro 2016 m. spalio 20 d. įsakymu buvo pakeistos Suskystintųjų naftos dujų įrenginių eksploatavimo taisyklės ir numatyta, kad nuo 2020 m. sausio 1 d. pildyti dujų balionus draudžiama, jeigu dujų balionas (jo ventilis) neturi apsauginio įtaiso (vožtuvo), neleidžiančio dujų slėgiui dujų balione pakilti virš leistino. Tvirtinant šį pakeitimą numatytas trejų metų pereinamasis laikotarpis, kad balionų pardavėjai naujiems reikalavimams sklandžiai pasiruoštų.
Šie pakeitimai buvo pasiūlyti atsižvelgiant į nelaimingus atvejus, kurie kyla eksploatuojant balionus. Remiantis Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos informacija, per metus įvyksta 2-3 nelaimingi atsitikimai su pasekmėmis (sugriauti pastatai, žmonių žūtys), susiję su dujų balionų įrengimo ir eksploatavimo reikalavimų pažeidimais (balionai įrengti rūsiuose, automatikos priemonių atjungimas, vėdinimo nebuvimas) ir 10-12 įvykių, susijusių su dujų balionų (kaip įrenginių) gedimu arba gaisrais, kai dujų balionas gaisro židinyje sprogsta pats nebūdamas gaisro priežastimi. Būtent šiais atvejais reikalavimas naudoti balionus su saugos įtaisais yra itin aktualus.
Saugos įtaiso (vožtuvo) paskirtis – išsaugoti gyvybes bei sumažinti nuostolius gaisro metu. Apsauginis vožtuvas savo funkciją atlieka kritinėse situacijose, kai patalpose, kuriuose naudojamas dujų balionas kyla gaisras. Esant itin aukštai temperatūrai ir susidarius labai dideliam dujų slėgiui balione (virš 25 bar), dujos išleidžiamos per apsauginį vožtuvą, taip apsaugant slėginį indą nuo sprogimo.
Gyventojams, kurie naudoja dujų balionus, patiems rūpintis šio reikalavimo įgyvendinimu nereikės. Už vožtuvų įrengimą balionuose yra atsakingi suskystintų naftos dujų pardavėjai. Atsižvelgiant į nustatytą įgyvendinimo terminą, suskystintų naftos dujų pardavėjams buvo sudarytos sąlygos planuoti savo veiklą, kad visi naudojami dujų balionai (pagal „GOST“ standartą ar Gabenamųjų slėginių įrenginių techninį reglamentą pagaminti) būtų techniškai tvarkingi ir atitiktų nustatytus reikalavimus, t. y., jų periodinės techninės patikros terminas būtų galiojantis ir nuo 2020 m. sausio 1 d. į rinką būtų išleidžiami balionai su saugos įtaisais.
Lietuvoje vis dar didelę dalį sudaro senieji balionai, kurie yra pagaminti pagal „GOST“ standartą. Energetikos ministerijos turima informacija, tokių balionų šalyje gali būti nuo 200 iki 400 tūkst. vnt.
Atkreipiame dėmesį, kad Energetikos ministerija nuosekliai įgyvendina priemones, gerinančias suskystintų naftos dujų balionų eksploatacijos ir saugos reikalavimus.
Primename, kad 2018 metais buvo sugriežtintos senų balionų periodinės techninės patikros procedūros, sutrumpintas senųjų dujų balionų periodinės techninės patikros periodiškumas, taip pat nustatytas senųjų balionų naudojimo ribinis laikas – ne ilgesnis nei 40 metų nuo baliono pagaminimo datos.
2019 metų birželio mėnesį Energetikos ministerija patvirtino veiksmų planą, kurio tikslas – iki 2022 metų atsisakyti nesaugiai naudojamų suskystintų naftos dujų balionų daugiabučiuose.