• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Visi darbuotojai kiekvieną mėnesį sumoka socialinio draudimo įmokas. Automatiškai pinigus nuo jų algos nuskaičiuoja ir „Sodrai“ perveda darbdaviai.

Visi darbuotojai kiekvieną mėnesį sumoka socialinio draudimo įmokas. Automatiškai pinigus nuo jų algos nuskaičiuoja ir „Sodrai“ perveda darbdaviai.

REKLAMA

Tačiau norint gauti už tai priklausančią išmoką reikia pateikti atitinkamą prašymą. Taip yra su ligos išmokomis, kurios mokamos darbuotojui susirgus arba slaugant sergantį šeimos narį.

Jeigu žmogus nepateikia prašymo išmokai gauti, po 12 mėnesių jam priklausantys pinigai dingsta. „Sodra“ panaudoja juos kitoms reikmėms.

Tūkstančiai nepasiėmė jiems priklausančių pinigų

Kaip naujienų portalą tv3.lt informavo „Sodros“ Komunikacijos skyriaus patarėja Malgožata Kozič, šiuo metu neapmokėtų ligos atvejų skaičius – 8,1 tūkstančio, prognozuojama neapmokėtų ligos išmokų suma – 3,7 mln. eurų.

Taigi, vienam ligos atvejui neišmokėta vidutinė ligos išmokų suma viršija 456 eurus.

„Neišmokėtos sumos, kai išmokų gavėjai nesikreipia dėl išmokų, yra įtraukiamos į „Sodros“ įsipareigojimus kaip išmokų atidėjiniai“, – nurodė patarėja.

REKLAMA
REKLAMA

Ji atkreipė atkreipti dėmesį, kad vadinamieji ligos išmokų atidėjiniai yra prognozuojami skaičiai.

„Kol žmogus nepateikia „Sodrai“ prašymo skirti ligos išmoką, nėra žinoma, ar jis turi įgijęs pakankamai stažo, kad gautų ligos išmoką, bei kokio dydžio būtų jam skirta išmoka.

REKLAMA

Ligos išmokų įsipareigojimai skaičiuojami pagal tam tikrą nustatytą skaičiavimo formulę, kurioje vertinamas bendras dėl ligos išmokų besikreipusių žmonių skaičius, procentas žmonių, kuriems buvo paskirta ligos išmoka, bei vidutiniai ligos išmokų dydžiai tam tikru laikotarpiu“, – aiškino patarėja.

Ligos išmokai būtina pateikti prašymą

M. Kozič priminė, kad, norint gauti ligos išmoką, būtina pateikti neterminuotą ligos išmokos prašymą „Sodrai“. 

REKLAMA
REKLAMA

„Vieną kartą pateiktas neterminuotas prašymas galioja visiems ateities ligos atvejams ir vienus metus atgal. Pavyzdžiui, jei žmogus turėjo nedarbingumą 2023 m. lapkričio mėnesį, tačiau pateikė prašymą dėl ligos išmokos tik 2024 m. spalį, jam bus išmokėta ligos išmoka už praėjusių metų lapkritį.

Kitą kartą susirgus ar slaugant sergantį vaiką, prašymo teikti nebereikės“, – komentavo patarėja.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot jos, neterminuotą prašymą galima pateikti nepriklausomai nuo to, ar jį teikiantis žmogui šiuo metu serga, ar ne.

Šį prašymą visi norintieji gali užpildyti ir pateikti bet kuriuo jiems patogiu laiku.

Prašymą skirti ligos išmoką galima pateikti internetu, prisijungus prie asmeninės „Sodros“ paskyros gyventojui ir pasirinkus Prašymą skirti ligos išmoką (įskaitant slaugą) (neterminuotas), GPS1.

REKLAMA

Prašymą galima siųsti ir paštu. Prašymą siunčiant paštu, reikia pridėti asmens tapatybę patvirtinančio dokumento kopiją.

Pateikti prašymą galima taip pat atvykus į „Sodros“ skyrių. Šiuo atveju būtina turėti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą.

Beje, prašymo nereikia, jeigu žmogus nori gauti, pavyzdžiui, vienišo asmens išmoką. Tačiau skiriant ją esą yra vienas skirtumas.

„Pateikti prašymą reikia pirmiausia tam, kad „Sodra“ žinotų, į kokią sąskaitą pervesti pinigus. Vienišo asmens išmokos skyrimo atveju, žmonės jau gauna kitas išmokas iš „Sodros“ – pavyzdžiui, senatvės pensiją arba negalios pensiją.

REKLAMA

Vienišo asmens išmoka jiems pristatoma tokiais pat būdais, kaip ir kitos „Sodros“ išmokos. Ligos išmokų gavėjai dažniausiai yra darbingo amžiaus žmonės, neretai ligos išmoka yra jų pirmoji iš „Sodros“ gaunama išmoka. Todėl teikdami prašymą dėl ligos išmokos skyrimo jie turi nurodyti ir sąskaitą, į kurią bus pervedama išmoka“, – paaiškino M. Kozič.

Ji taip pat priminė, kad šią tvarką reglamentuoja teisės aktai: Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymas bei Ligos ir motinystės socialinio draudimo išmokų nuostatai.

Ligos išmoką už pirmas dvi dienas moka darbdavys, o nuo trečios ligos dienos – „Sodra“.

Šiuo metu vidutinė ligos išmoka yra 49,6 euro už vieną ligos dieną. Ligos išmokas gauna 71,3 tūkst. gyventojų.

tv3.lt

Kai skolingas randa be prašymo kaip ismoket reikia prašymo
aiškiai žino, mato, kada žmogus dirba, kada serga, bet sukčiai tyli, kai reikia išmoką mokėti, o vdrug žmogus pamirš ...
tV3Kvakšių skiedalai
tV3Kvakšių skiedalai
jeigu žmogus nepateikia prašymo išmokai gauti, po 12 mėnesių jam priklausantys pinigai dingsta....Pinigai nedingsta,taip kaip ....žydportalio raštininkų skiedalai....Pinigai lieka sodros apskaitoje.....tik kitoje eilutėje...
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų