Su tuo susidūrė vilnietis Kipras (tikras vardas ir pavardė – redakcijai žinomi), kuris su aštuoniais savo bendradarbiais 4 mėnesius nesulaukia savo atlyginimų:
„Nuo 2025 metų sausio mėnesio nei vienas lietuvis, dirbantis šioje įmonėje, nėra gavęs atlyginimo.“
Atlyginimus žadėjo, nors buvo skolose
Informacinių technologijų įmonė „Birkle IT Lithuania“ ilgą laiką jau nuo sausio mėn. nė vienam savo darbuotojui neišmokėjo atlyginimo, o įmonės skolos siekia šimtus tūkstančių eurų.
„Nors įmonės vadovas Marco Spielmann nuo 2024 m. spalio mėnesio vis žadėjo artėjančias investicijas, kurios turėjo išspręsti finansines problemas, realių pinigų į įmonę taip ir neatėjo.
Įmonės skolos kreditoriams ir tiekėjams toliau auga. Atlyginimai darbuotojams pradėjo vėluoti dar rudenį, o 2025 m. pradžioje visiškai sustojo“, – prisimena buvęs darbuotojas.
Kadangi buvo labai įtikinamai žadami atlyginimai, jis su kolegomis prakentėjo iki kovo vidurio. Tačiau, kai nė vienas iš 9 darbuotojų taip ir negavo savo algos, jie visi iš darbo išėjo.
Kipras nurodė, kad, pagal viešus duomenis, valstybės institucijoms ši įmonė esą yra skolinga daugiau nei 45 tūkst. eurų.
Panaši situacija yra ir seserinėse „Birkle IT“ įmonėse Estijoje (kur skola neva viršija 200 tūkst. eurų) ir Vokietijoje.
Naujienų portalas tv3.lt mėgino susisiekti su įmonės atstovais Lietuvoje, bet atsakymo negavo.
Vyksta ginčai, bet pinigų dar neatgavo
Anot Kipro, darbuotojai tiek Lietuvoje, tiek Estijoje ir Vokietijoje pradėjo masiškai palikti įmonę, nes nei dabartiniai, nei buvę darbuotojai negavo atlyginimų už sausį, vasarį ir kovą.
O dėl augančių skolų ir masinio darbuotojų išėjimo įmonė nebesugeba įvykdyti klientams pažadėtų darbų, dėl ko negauna užsakymų ir pajamų, o tai dar labiau blogina finansinę situaciją.
Jis nurodė, kad su kolegomis jau kreipėsi Darbo ginčų komisiją, kur vyksta posėdžiai su įmonės vadovu, tačiau bendrovės vadovybė esą toliau vengia atsakomybės, pateikia melagingą informaciją.
„Norime viešinti tokias situacijas, kad daugiau niekas nenukentėtų. Dirbome sąžiningai, tačiau likome be atlygio ir be atsakymų“, – kalbėjo buvęs darbuotojas.
Valstybinė darbo inspekcija (VDI) patvirtino, kad su minima įmone šiuo metu vyksta 9 ginčai, kurie vis dar yra nagrinėjimo eigoje, tad sprendimai dar nepriimti:
„Daugiau informacijos pateikti negalime.“
Ar galima nedirbti, jei darbdavys nemoka algos?
VDI primena, kad, darbdaviui neišmokėjus darbuotojui priklausančio darbo užmokesčio, delspinigių ar kitų išmokų, darbuotojai gali raštu ar el. paštu pateikti el. parašu pasirašytą prašymą Darbo ginčų komisijai prie VDI teritorinio skyriaus, kurio teritorijoje yra darbovietė.
Pasak inspekcijos, darbuotojas taip pat turi teisę laikinai (iki 3 mėn.) sustabdyti darbo sutarties vykdymą ir , apie tai raštu įspėjęs darbdavį prieš 3 darbo dienas, jeigu darbdavys:
- 2 ir daugiau mėn. iš eilės nemoka viso darbuotojui priklausančio darbo užmokesčio;
- ilgiau kaip 2 mėn. iš eilės nevykdo kitų savo įsipareigojimų, kurie nustatyti darbo sutartyje, kolektyvinėje sutartyje ar darbo teisės normose.
„Šiuo atveju darbuotojas atleidžiamas nuo pareigos atlikti savo darbo funkciją“, – pridūrė VDI atstovai.
Jie paminėjo, kad darbdaviui 2 mėn. iš eilės ir ilgiau nemokant viso (ar dalies) darbuotojui priklausančio darbo užmokesčio, darbuotojas taip pat turi teisę nutraukti darbo sutartį su išeitinėmis išmokomis, įspėjęs darbdavį prieš 5 darbo dienas.
Tokiu atveju darbuotojui priklauso:
- 0,5 jų vidutinių darbo užmokesčių (VDU) dydžio išeitinė išmoka, jeigu darbo santykiai tęsėsi iki vienerių metų;
- 2 jų VDU dydžio išeitinė išmoka, o jeigu darbo santykiai tęsėsi ilgiau.
Kas priklauso darbuotojui bankroto atveju?
VDI pažymėjo, kad kreipimasis į Darbo ginčų komisiją galimas tik iki to momento, kol darbdavys nėra paskelbęs įmonės bankroto.
Inspekcija primena, kad juridinio asmens laikomas nemokiu, kai laiku negali vykdyti turtinių prievolių arba jo įsipareigojimai viršija jo turto vertę.
Tokiu atveju įmonei (tapus nemokiai ar esant realiai nemokumo tikimybei) per artimiausius 3 mėn. turėtų būti inicijuojamas bankroto procesas.
„Kai darbdavys paskelbia įmonės bankrotą, darbuotojai dėl darbo santykių pabaigos ir neišmokėto darbo užmokesčio kontaktuoja su paskirtu bankroto administratoriumi.
Jis užbaigia bankroto procedūrą, atsiskaito su darbuotojais ir nutraukia darbo sutartis su darbuotojais“, – komentavo VDI atstovai.
Jei įmonė bankrutuoja, atleidžiamiems darbuotojams išmokama ne tik išeitinė išmoka, bet ir:
- 77,58 proc. vieno vidutinio mėnesio darbo užmokesčio dydžio ilgalaikio darbo išmoka, jei darbuotojas nepertraukiamai pas tą patį darbdavį dirbo 5–10 metų;
- 77,58 proc. dviejų vidutinių mėnesių darbo užmokesčių dydžio ilgalaikio darbo išmoka, jei darbuotojas nepertraukiamai pas tą patį darbdavį dirbo 10–20 metų;
- 77,58 proc. trijų vidutinių mėnesių darbo užmokesčių dydžio ilgalaikio darbo išmoka, jei darbuotojas nepertraukiamai pas tą patį darbdavį dirbo 20 ir daugiau metų.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!