Apie tai jis pareiškė skirtinguose interviu, kuriuos davė „Stern“ ir „RTL/ntv“.
Susirūpino vokiečiais ar savo kišene?
Rusijos agresijos sukelto karo ir energetinių išteklių krizės akivaizdoje Gerhardas Šrioderis pareiškė, kad reikėtų pradėti eksploatuoti „Nord Stream 2“ dujotiekį, Baltijos jūros dugnu sujungiantį Rusiją su Vokietija (jo statybai prieštaravo tiek Lietuva, tiek daugelis kitų valstybių).
„Jis yra pabaigtas. Kai reikalai iš tiesų taps įtempti, yra šitas dujotiekis, ir su abiem „Nord Stream“ dujotiekiais nebūtų jokių tiekimo problemų Vokietijos pramonei ir namų ūkiams“, – kalbėjo vokiečių socialdemokratas.
Jo vertinimu, sprendžiant dujų trūkumo problemą „Nord Stream“ eksploatavimas būtų „paprasčiausias sprendimas“.
G. Šrioderis, be kita ko, yra bendrovės „Nord Stream 2“ direktorių tarybos pirmininkas. Jis seniai yra kritikuojamas dėl artimų ryšių su V. Putinu, taip pat su Kremliaus režimo naftos ir dujų pramone.
Po to, kai Rusija pradėjo agresiją prieš Ukrainą, Vokietija įšaldė leidimą eksploatuoti „Nord Stream 2“.
„Jeigu nenori naudoti „Nord Stream 2“, turi susitaikyti su pasekmėmis. O Vokietijai jos bus didžiulės“, – gąsdino G. Šrioderis.
Siūlo V. Putinui naudingą sprendimą
Pasak buvusio kanclerio, visi, kas šildo namus dujomis, jau pajuto šito pasekmes:
„Mums, kurie čia sėdime, tai yra nepatogu, bet pakenčiama. Tačiau daugeliui žmonių, kurie skaičiuoja kiekvieną centą, tai bus tikrai sunku. Ir žmonės Vokietijoje paklaus: kodėl mes verčiamės be dujų iš „Nord Stream 2“? Kodėl?“
Praėjusią savaitę apsilankęs Maskvoje ir susitikęs su V. Putinu G. Šrioderis sako turintis ir gerų žinių, kurias neva patvirtina ir susitarimas dėl Ukrainos grūdų eksporto per Juodąją jūrą.
„Gera naujiena ta, kad Kremlius nori derėtis dėl sprendimo. Galbūt ilgainiui tai gali pasibaigti paliaubomis“, – svarstė iš V. Putino režimo besipelnantis politikas.
Jis sako karą laikantis Maskvos klaida. Tačiau paklaustas, ar ir V. Putinas taip galvoja, G. Šrioderis atsakė:
„Rusijoje yra paplitusios istorijos, maitinamos baimės dėl apsupties. Ir, deja, tokios baimės nėra be pagrindo.“
Šiuo metu visoje ES gamtinių dujų kainos yra beveik rekordinėse aukštumose. Baiminantis, kad jų neužteks žiemai ištverti, ES nusprendė iki kitų metų gegužės 15 proc. sumažinti jų vartojimą.
Rusija gamtines dujas naudoja kaip šantažo priemonę prieš Vakarų šalis, kurios remia Ukrainos kovą prieš okupantus.
Kaip žinoma, nemažą dalį dujų, naudojamų tiek pramonėje, tiek namų ūkiuose ES iki šiol importavo iš Rusijos. Sumažinusi jų pasiūlą Maskva dirbtinai padidina jų kainą, nes alternatyvių šaltinių (pvz., iš JAV importuojamų suskystintų dujų) nepakanka visiems poreikiams patenkinti ir tos pačios šalys konkuruoja dėl itin ribotos pasiūlos.
Nemažai analitikų yra įsitikinę, kad taip ir nepasiekęs „greitos pergalės“ Ukrainoje Kremlius dabar siekia įsitvirtinti užimtose ukrainiečių žemėse ir ilgam įšaldyti konfliktą. Tuo metu Ukrainai būtų naudingiau atsikovoti kuo daugiau žemių ir suduoti kuo didesnį smūgį V. Putino kariuomenei, kad ji patirtų kuo daugiau nuostolių.