• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Antradienį Seimas turėtų pradėti svarstyti prezidento siūlomas įstatymų pataisas, kuriomis siūloma leisti pensiją kaupiantiems gyventojams iš pensijų fondų pasiimti ketvirtadalį sukaupto turto.

Antradienį Seimas turėtų pradėti svarstyti prezidento siūlomas įstatymų pataisas, kuriomis siūloma leisti pensiją kaupiantiems gyventojams iš pensijų fondų pasiimti ketvirtadalį sukaupto turto.

REKLAMA

Jeigu įstatymas būtų priimtas, gyventojai atsiimtų ne tik savo nuosavus pinigus, bet ir kitų žmonių mokesčiais mokėtas lėšas į pensijų fondus.

Dabar atsiimti pinigų negalima

Šiuo metu II pensijų pakopoje pensiją papildomai kaupia apie 1,4 mln. gyventojų, rodo „Sodros“ duomenys.

Tuo metu Lietuvos pensijų ir investicinių fondų asociacija skaičiuoja, kad fonduose gyventojų sukaupta vertė jau siekia 6,6 mlrd. eurų.

Paprastai skaičiuojant, kiekvienas kaupiantis asmuo fonduose jau sukaupė vidutiniškai po 4714 eurų.

Tiesa, vieni gyventojai yra sukaupę daugiau, kiti – mažiau turto. Jo suma priklauso nuo mokėtų įmokų dydžio ir laiko, kiek ilgai buvo mokėtos įmokos.

REKLAMA
REKLAMA

Kuo didesnės ir daugiau jų mokėta, tuo sukaupto turto vertė turėtų būti didesnė.

Bet kokiu atveju, pagal dabar galiojančią tvarką visą fonduose sukauptą sumą iš karto galima pasiimti tik tokiu atveju, jeigu ji neviršija 5403 eurų, primena Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.

REKLAMA

Jeigu žmogus sukaupė bent vienu euru daugiau, jau sulaukus pensinio amžiaus, kol mirs, jam bus mokama periodinė išmoka.

Sukauptų pinigų negalima atsiimti, net jeigu žmogus, pavyzdžiui, susirgo mirtina liga, netrukus mirs ir neturi už ką nusipirkti karsto.

Taigi, prezidentas siūlo pakeisti įstatymą ir nustatyti, kad dalyvis, iki jis sudarys pensijų išmokos sutartį, turi teisę 1 kartą per visą kaupimo laiką gauti vienkartinę, ne didesnę kaip jo pensijų sąskaitoje sukaupto pensijų turto 25 proc. dydžio išmoką.

REKLAMA
REKLAMA

Taigi, Seimui priėmus šalies vadovo siūlomas įstatymo pataisas, iš vidutinės 4714 eurų sukauptos sumos nesulaukę pensijos jie galėtų pasiimti po 1178 eurus.

Paims ir kitų gyventojų pinigus?

Didžiąją dalį turto žmogus sukaupia kas mėnesį mokėdamas įmokas nuo savo priskaičiuoto atlyginimo (popieriuje).

Įmokos dydis dabar sudaro 3 proc. darbo užmokesčio. Tad, jei uždirbate vidutinį 2 tūkst. eurų atlyginimą Lietuvoje ir kaupiate, visą darbinę karjerą į savo sąskaitą pensijų fonde mokate po 60 eurų per mėnesį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau prie būsimų pensininkų kaupimo prisideda ir valstybė arba, paprastai kalbant, visi mokesčių mokėtojai savo pinigais.

„Skatinamoji valstybės įmoka į pensijų fondus 2023 m. bus 23,85 euro. Tam iš valstybės biudžeto bus skiriama beveik 223 mln. eurų“, – informuoja Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.

Taigi, jei būtų leista išsiimti ketvirtadalį visų sukauptų pinigų, o šia galimybe pasinaudotų visi kaupiantieji, tai vien už šiuos metus jie gautų 55,7 mln. eurų arba beveik po 40 eurų kiekvienas.

REKLAMA

Kodėl neapmokestinamos išmokos

Šiuo metu bet kokios darbinės pajamos, net ir tos, kurios skiriamos pensijų kaupimui, yra apmokestinamos gyventojų pajamų mokesčiu (GPM). Dėl to, kai žmogus išsiima pensijų fonde sukauptą turtą, jis antrą kartą GPM nėra apmokestinamas.

Vis dėlto iš valstybės biudžeto (t. y. kitų mokesčių mokėtojų) kaupiantiems duodami pinigai nėra apmokestinami. Vadinasi, bent jau teoriškai ši turto dalis turėtų būti apmokestinama ją atsiimant.

REKLAMA

Beje, taip pat turėtų būti apmokestinamas ir visas turtas, sukauptas iki 2019 m. pradžios, kai buvo reformuota mokesčių sistema ir pradėta laikyti, kad buvusią darbdavio įmokų ir mokesčių dalį už save moka pats darbuotojas.

Vis dėlto prezidentūra nesiūlo apmokestinti 25 proc. iš fondų išimamos sumos.

Jos atstovai tiesiai neatsakė, kodėl tokioms vienkartinėms išmokoms arba jų daliai, kuri sukaupta iš kitų mokesčių mokėtojų pinigų, nereikėtų taikyti GPM.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau jie leido suprasti, kad kitos šalys, leidžiančios atsiimti dalį fonduose sukaupto turto, taip pat neapmokestina išmokų. Be to, esą neapmokestinamos ir tos išmokos, kurias žmogus gauna jau išėjęs į pensiją.

Pasak prezidentūros komentaro, kartu su Pensijų kaupimo įstatymo projektu prezidentas teikia GPM įstatymo pataisas, kuriomis siūlo nustatyti, kad gautos vienkartinės pensijų sąskaitoje sukaupto pensijų turto dalies išmokos yra neapmokestinamos pajamos.

REKLAMA

„Kitaip tariant, gautos vienkartinės pensijų sąskaitoje sukaupto pensijų turto dalies išmokos yra neapmokestinamosios pajamos. Išskyrus atvejus, kai asmuo naudojosi GPM lengvata, kuri nuo 2019 m. taikoma ir papildomoms II pakopos pensijų fondų įmokoms, viršijančioms 3 proc. asmens pajamų, nuo kurių skaičiuojamos valstybinio socialinio draudimo įmokos“, – nurodė prezidentūra.

REKLAMA

Beje, neseniai Estija reformavo savo pensijų kaupimą II pakopoje. Ten buvo leista anksčiau laiko išsiimti sukauptus pinigus. 

Tačiau išimamai turto daliai yra taikomas įprastinis 20 proc. mokesčio tarifas. Tad, jeigu estas norėtų išsiimti sukauptą 1 tūkst. eurų, sumokėjęs mokesčius jis gautų 800 eurų.

Ne 25 procentus, o visa santaupas nes tai ne sukčių pinigai, jie yra Mano pinigai ir aš juos išleisiu kur man reikia, kada reikia ir kiek man reikia.
Estai suprato, kad tai globali afera
Estai suprato, kad tai globali afera
Sutinku sumokėti 20 proc, jei leistų išsiimti visą sukauptą sumą, kaip Estijoje
Taigi visa afera akivaizdi,padalinkite tuos 5400eu iš 25metų =18eu priedas kas mėnesį,o 10000eu =33eu kas mėnesį. Ir dar gražiau, indeksavimas bus centų dydžio, tai tie 18 ir 33eu jau po 5 metų ir bus centų vertės. Čia visos vyriausybės kaltos, kad leidžia vagiams pelnytis...
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų