Prieš kurį laiką užfiksuoti vaizdai sukėlė didelę internautų nuostabą, kai grupelė jaunuolių elektrinius paspirtukus, priklausančius „Bolt“ bendrovei, daužė į žemę, o galiausiai nuo tilo metė žemyn į upę.
Naujienų portalo tv3.lt skaitytojai taip pat pasidalijo nuotrauka, kaip elektrinis paspirtukas yra įgrūstas į viešojo tualeto vidų. Ši fotografija netrukus išplito socialiniame tinkle „Facebook“.
Vandalizmo atvejų padaugėjo
„Bolt“ elektrinių paspirtukų plėtros vadovas Baltijos šalyse Eimantas Balta teigė, kad atvejų, kuomet žmonės suniokoja paspirtukus, padaugėjo.
„Jau daugiau nei dvejus metus užsiimame „Bolt“ paspirtukų nuoma Lietuvoje. Per tą laiką mums pavyko gerokai išsiplėsti – vien per pastaruosius metus paspirtukų nuomos paslaugos tapo prieinamos dar 6 papildomuose Lietuvos miestuose“, – pastebėjo pašnekovas.
Nepaisant fiksuojamų pažeidimų, E. Balta sako, kad įmonė didelių nuostolių nepatyrė.
„Nors paspirtukų vandalizmo atvejai šiemet fiksuoti dažniau nei 2020-aisiais metais, procentaliai didelių nuostolių nepatyrėme – apgadintų paspirtukų kiekis šiemet siekia vos 1–2 proc.“, – sakė jis.
Vardija, ką sugadina dažniausiai
Pašnekovas teigia, kad vandalai, kurių taikiniu tampa elektriniai paspirtukai, dažniausiai sugadina įvairius mechanizmus.
„Paspirtukų apgadinimai būna įvairūs – pažeidžiami QR kodai, akseleratoriaus bei stabdžių rankenėlės, galiniai purvasargiai. Kartais didesnių apgadinimų pavyksta išvengti, mat „Bolt“ paspirtukai yra tvirti ir skirti būtent dalijimosi paslaugai.
Tiesa, pasitaiko tokių netoleruotinų vandalizmo atvejų, kuomet paspirtukai yra įmetami į upes, vartomi, numetami nuo įvairių aukštų vietų“, – kalbėjo E. Balta.
Bendrovės atstovas tvirtina, kad dažnu atveju vandalai yra sugaunami. Surasti turto niokotojus padeda ir policija.
„Tokie atvejai nelieka nepastebėti, beveik visais atvejais paspirtukus niokojančius asmenis surandame per savo vidinę sistemą. Jei rasti vandalizmo atvejo kaltininko nepavyksta patiems – kreipiamės į teisėsaugą.
Policijos pareigūnų dėka pavyko sučiupti ne vieną turto niokotoją, tad esame dėkingi už bendradarbavimą“, – sakė pašnekovas.
Už suniokotą paspirtuką – rimti nemalonumai
Elektrinių paspirtukų niokotojams taip pat siunčiama aiški žinutė, kad už suniokotą turtą teks paploninti piniginę.
„Pagal „Bolt“ paspirtukų nuomos paslaugos teikimo sąlygas, su kuriomis sutinka mūsų klientai prieš naudodamiesi transporto paslauga, iš kaltininko galime reikalauti iki 500 eurų žalos atlyginimo.
Žinoma, kiekvienas atvejis kaskart vertinamas individualiai ir suma gali svyruoti priklausomai nuo apgadinimo bei patirtos moralinės žalos, kitais atvejais – nuo teisėsaugos institucijų sprendimo. Be to, jei paaiškėja, kad turtą sugadino mūsų klientas, nedelsiant užblokuojame „Bolt“ kliento paskyrą“, – perspėjo įmonės atstovas.
Policija savo ruožtu perspėja, kad už svetimo turto sugadinimą gresia piniginė bauda nuo 50 iki 750 eurų. Taip pat pažeidėjui gali būti skiriami viešieji darbai, laisvės apribojimas ar atėmimas iki 2 metų.
Asmuo, kuris sunaikino ar sugadino svetimą turtą visuotinai pavojingu būdu arba išardydamas ar sugadindamas įrenginį taip, kad dėl to nukentėjo žmonės, arba jeigu sugadino ypatingai svarbų, didelės mokslinės, istorinės ar kultūrinės reikšmės turintį turtą, gali būti baudžiamas ir laisvės atėmimu iki 5 metų.
Jeigu buvo pastebėti paspirtukų gadinimo atvejai, „Bolt“ savo klientų prašo apie tai pranešti programėlėje arba adresu: https://bolt.eu/lt/report-scooter/.