• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nuo brangių telefonų, sužadėtuvių žiedo iki dantų protezų. Viešojo transporto atstovai ragina atsiliepti tuos, kas pametė savo daiktus. Tiesa, keleiviai įspėjami – jei savo daiktų neatsiimsite, su jais gali tekti atsisveikinti visam laikui.

Nuo brangių telefonų, sužadėtuvių žiedo iki dantų protezų. Viešojo transporto atstovai ragina atsiliepti tuos, kas pametė savo daiktus. Tiesa, keleiviai įspėjami – jei savo daiktų neatsiimsite, su jais gali tekti atsisveikinti visam laikui.

REKLAMA

Kelionės viešuoju transportu kai kuriems gyventojams gali kainuoti itin brangiai, jeigu autobuse ar troleibuse netyčia paliksite savo daiktus.

Tiesa, didžiųjų Lietuvos miestų viešojo transporto atstovai primena, kad jei ir pametėte savo daiktus, tai dar nereiškia, kad jų negalėsite susigrąžinti.

Tarp rastų daiktų – 3 tūkst. eurų, protezai, sužadėtuvių žiedai, šautuvai

Bendrovės „Kauno autobusai“ viešųjų ryšių specialistė Ramunė Tarandė naujienų portalui tv3.lt komentavo, kad dažniausiai troleibusuose ir autobusuose randami palikti ar pamesti moksleivių ir studentų pažymėjimai, taip pat viešojo transporto kortelės, krepšiai ar sportinės aprangos.

Tačiau, kaip teigė pašnekovė, kartais galima rasti ir netikėtų daiktų.

„Rasta paliktų muzikos instrumentų (keli smuikai, violončelė, fleita), keli nešiojami kompiuteriai. Kartais radiniai būna netikėti – dantų protezai ar automobilio vairas.

REKLAMA
REKLAMA

Neretai paliekami maišeliai su maisto produktais ar dovanomis. Radinių gausa išsiskiria 57-asis ir 54-asis autobusų maršrutai, kuriais iš „Urmo“ turgaus kauniečiai keliauja į Šilainius ir iš Sargėnų į Onkologijos ligoninę. Keliaujantieji iš turgaus, matyt, kartais tiesiog nesurenka visų pirkinių, o vykstančius į ligoninę ar iš jos tikrai galima suprasti – ne daiktai jiems tuo metu rūpi“, – kalbėjo R. Tarandė.

REKLAMA

Autobusų parko dispečerės prisimena ir kelis išskirtinius radinius – sužadėtuvių žiedą su deimantu ir vyrišką rankinę su asmens dokumentais bei lėktuvo bilietais.

Laimei, būsimoji nuotaka, kaip teigė pašnekovė, žiedą atgavo – jį nukritusį salone rado autobusą valiusios darbuotojos.

„Nusiėmiau ir įsidėjau žiedelį į kišenėlę darydamasi manikiūrą, net nepastebėjau, kaip jis iškrito,“ – tąkart guodėsi mergina, dėkodama už ypatingas radybas.

REKLAMA
REKLAMA

O į oro uostą 29-uoju autobusu vykęs indų tautybės vaikinas, R. Tarandės teigimu, patyrė nemažai streso, kai paliko rankinę su visais tolimai kelionei reikalingais dokumentais, pinigais ir kitais daiktais.

„Jam į pagalbą atskubėję draugai susisiekė su autobuso vairuotoju ir skubiai grąžino rankinę savininkui – laimei, jis sėkmingai spėjo į lėktuvą“, – apie sėkmingai grąžintus daiktus savininkams pasakoja R. Tarandė.

Tuo metu Vilniaus viešojo transporto Viešojo (VVT) atstovė Gintarė Žalytė-Štarienė naujienų portalui tv3.lt pasakoja, kad autobusuose ir troleibusuose buvo palikta tikrai ne vienas vertingas daiktas, pavyzdžiui: elektrinis paspirtukas, nešiojami kompiuteriai „Macbook“, „Dell“, planšetiniai kompiuteriai „iPad, ausinės „Airpods“, „Sony“). 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Be to, tarp paliktų daiktų randama ir išmaniųjų laikrodžių „Samsung Galaxy Watch“, „Apple Watch“, surasta ir žaidimų konsolė „Nintendo Switch“, maršrutizatoriai, bankinių kortelių skaitytuvas, piniginės su grynaisiais pinigais, televizijos priedėliai ir kt. 

Tiesa, kaip sako G. Žalytė-Štarienė, pamesti daiktai gali būti brangūs ne tik finansine, bet ir moraline verte.

Pavyzdžiui, kai kurie gyventojai viešajame transporte palieka medicininius išrašus (magnetinio rezonanso nuotraukas), darbo dokumentus (licencijas, leidimus, pažymėjimus, higienos pasus, mokymosi įstaigos atestatus, gimimo liudijimus ir pan.).

REKLAMA

Taip pat pasitaiko ir tokių atvejų, kai gyventojai palieka itin svarbius ir konfidencialius dokumentus. Pavyzdžiui, segtuve buvo rasti nekilnojamo turto dokumentai su notaro tvirtinimu, išrašai ir kt. dokumentai.

„Viena moteris ieškojo stotelėje palikto paprasto medžiaginio maišelio, nes jį padovanojo jos mirusi artima draugė, todėl daiktas jai emociškai labai brangus.

Moteris pati paprašė autobuso, kuriuo tuo metu vyko, vairuotojo nuvykus į galinę stotelę paieškoti maišelio – šis taip ir padarė, maišelį rado ir parvežė į dispečerinę, nors maišelis buvo paliktas ne viešajame transporte ir jam nepriklausė to daryti, – pasakojo G. Žalytė-Štarienė.

REKLAMA

Kauno viešojo transporto atstovė, kalbėdama apie didelės vertės radinius, taip pat užsiminė ir apie autobuse paliktą solidžią pinigų sumą – maždaug 3,5 tūkst. eurų.

„Tai buvo įmonės pinigai, jie visi grąžinti, o štai kokios nuobaudos už tai sulaukė išsiblaškiusi darbuotoja, nežinia. Beje, dispečeriai pastebi, kad pamestų piniginių su pinigais savininkų ilgai laukti nereikia – jie atsiranda labai greitai“, – pasakojo R. Tarandė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip sakė R. Tarandė, nors dažniausiai pavojingų daiktų nerandama, tačiau vienas jų, kaip reikiant privertė sunerimti.

„Nerimo sukėlė rastas į dėklą įdėtas šautuvas. Vėliau pasirodė, kad tai buvo sportinis pneumatinis šautuvas, kurį paliko ukrainietis, važiavęs į šaudymo varžybas“, – teigė ji.

Ką nutiks daiktams, jei jų neatsiimsite?

VVT atstovė G. Žalytė-Štarienė skaičiavo, kad anksčiau ar vėliau kai kurie daiktai galiausiai grįžta pas savininkus.

REKLAMA

„Vidinė statistika rodo, kad pusė vertingų daiktų grįžta pas jų savininkus.

Kiek daugiau nei trečdalis daiktų yra grąžinami jų savininkams. Dalį radinių keleiviai atsiima tą pačią dieną iš vairuotojų, kitą dalį – atvykę į „Vilniaus viešojo transporto“ radinių biurą“, – teigė ji.

Pašnekovė užsimena, kad kiekvienu atveju ieškoma būdų, kaip surasti daiktų savininkus.

„Pavyzdžiui, radę daiktą, leidžiantį identifikuoti savininką (telefonas, moksleivio pažymėjimas ar pan.), bandome susisiekti su pačiu savininku ar artimu jam asmeniu, ugdymo įstaiga, darboviete ir pan. Jeigu nepavyksta, tuomet asmens dokumentus ar daiktus su asmens tapatybę leidžiančiais identifikuoti daiktais, pavyzdžiui, kuprinė, kurioje yra asmens tapatybės kortelė, perduodame policijai – jie turi daugiau įrankių savininkui rasti.

REKLAMA

Taip pat sekame informaciją įvairiose socialinio tinklo „Facebook“ grupėse, pavyzdžiui, „Radau/Pamečiau Autobuse“, „Kur stovi keleivių kontrolė“ ir pan., kur keleiviai dalinasi tiek pamestais, tiek rastais daiktais“, – paaiškino G. Žalytė-Štarienė.

Ji primena, kad kiekvienas keleivis VVT puslapyje taip pat gali užregistruoti daiktą, kurį pametė.

„Tokias užklausas kasdien peržiūrime ir palyginame su rastų daiktų sąrašu, kuris taip pat yra publikuojamas puslapyje“, – sakė ji.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau bendrovės atstovė įspėja, kad rasti daiktai saugomi ne ilgiau kaip 6 mėnesius. 

„Vėliau daiktai būna utilizuojami kruopščiai juos išrūšiavus. Pavyzdžiui, geros būklės tekstilės gaminiai atiduodami perdirbimui“, – pasakojo G. Žalytė-Štarienė.

Tiesa, VVT atstovė užsimena, kad ateityje yra svarstoma naudojimui tinkamus daiktus, kurių savininkai neatsirado, atiduoti nevyriausybinėms organizacijoms, o galbūt netgi rengti vidinius aukcionus, o surinktus pinigus paaukoti kilniems tikslams.

REKLAMA

Tuo metu Kauno viešojo transporto atstovė R. Tarandė sako, kad per mėnesį viešajame transporte paliekama apie 40–50 daiktų. Įprastai daugiausiai daiktų pametama mokslo metų pradžioje ir prieš didžiąsias šventes, pavyzdžiui, Kalėdas, kai žmonės įsisuka į šventinius rūpesčius.

„Atvykęs į paskutinę reiso stotelę, vairuotojas paprastai apžiūri autobuso arba troleibuso saloną ir, radęs paliktą daiktą, iškart apie tai informuoja parko dispečerinę.

REKLAMA

Jeigu palikto daikto savininkas neatsiranda ir jo neatsiima dar reiso metu, radinys darbo pabaigoje pristatomas į dispečerinę“, – teigė ji.

Moksleivio pažymėjimus, kaip paaiškino R. Tarandė, stengiamasi perduoti mokymo įstaigoms, kad jie būtų grąžinti jų savininkams.

„Pastebėta, kad vieni atsakingiausių keleivių yra senjorai – jie savo dokumentus ar daiktus saugo ir palieka labai retai. Jeigu randamas pensininko pažymėjimas, jis pristatomas į „Sodros“ Klientų aptarnavimo skyrių. Bankai rastų kortelių atgal nepriima ir rekomenduoja jas sunaikinti.

REKLAMA
REKLAMA

Viešojo transporto kortelių reikėtų ieškoti Kauno miesto viešojo transporto aptarnavimo centre. Jeigu randami kiti asmens dokumentai, informuojami ir policijos atstovai, kurie turi galimybę greičiau nustatyti savininką ir jį informuoti“, – pasakojo ji.

O kiti daiktai, kurių šeimininkai nėra žinomi, porą mėnesių saugomi dispečerinėse

„Pavyzdžiui, vieno smuiko savininkas atsirado tik po savaitės, o violončelę, kurią paliko  pirmą kartą į muzikos mokyklą važiavęs moksleivis, atsiėmė kitą dieną, nes jaunuolis neišdrįso iškart prisipažinti, kas jam nutiko.

Kai kurie užuomaršos daikto pasigenda iškart ir tiesiog palaukia stotelėje, kol autobusas grįš. Būna, kad pamestų daiktų savininkai atsisako pasiimti daiktą, nes toli važiuoti ar neturi tam laiko, o būna, kad pareikalauja atvežti radinį į namus. Deja, „Kauno autobusai“ tokios paslaugos neteikia“, – kalbėjo R. Tarandė.

Visgi pasitaiko ir netikėtų istorijų, susijusių su radiniais. „Kauno autobusų“ Duomenų apskaitos dispečerė Ieva Čiukaitė sako, kad kartais yra net pajuokaujama, kad moterys daiktus palieka simpatiškų vyriškių vairuojamuose autobusuose. 

„Spėjame, kad keleivės tokiu būdu nori susipažinti, nes atsiimdamos daiktus gali pabendrauti su vairuotojais,“ – sakė I. Čiukaitė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų