Portalo tv3.lt skaitytoja Ilona pasakojo, kad jau netrukus sulauks pensinio amžiaus.
„Po trijų mėnesių jau tapsiu pensininke. Tačiau vis dar dirbu. Darbdavį jau įspėjau, kad sulaukusi pensinio amžiaus, iš darbo išeisiu. Tačiau kada privalau parašyti prašymą?
Ar galioja ta taisyklė, kad dar mėnesį parašiusi prašymą turėsiu atidirbti?“ – teiravosi moteris.
Ji tikino, kad iki šiol nebuvo net minčių sulaukus pensijos toliau dirbti.
„Dirbu buhaltere, tai yra atsakingas darbas. Todėl noriu pailsėti, daugiau laiko skirti šeimai, anūkams“, – apie ateitį kalbėjo moteris.
Pensijos sulaukusiems darbuotojams priklauso ir išeitinė
Advokatė Evelina Kiznė pažymėjo, kad, kai darbuotojas nusprendžia išeiti iš darbo būdamas pensinio amžiaus, tai gali būti laikoma svarbia priežastimi.
„O turint svarbią priežastį, darbuotojas gali įspėti darbdavį apie darbo sutarties nutraukimą vos prieš 5 darbo dienas, taip pat toks darbuotojas gali tikėtis ir išeitinės – vieno ar dviejų atlyginimų dydžio.
Nutraukiant darbo sutartį dėl svarbios priežasties, darbdavys privalo išmokėti darbuotojui dviejų jo vidutinių darbo užmokesčių dydžio išeitinę išmoką, o jeigu darbo santykiai tęsiasi trumpiau negu vienus metus – vieno jo vidutinio darbo užmokesčio dydžio išeitinę išmoką“, – aiškino advokatė.
Anot jos, senatvės pensijos amžiaus sulaukęs darbuotojas, norėdamas pasinaudoti teise nutraukti darbo sutartį dėl svarbios priežasties, turi būti sudaręs neterminuotą darbo sutartį.
„Jeigu su darbuotoju buvo sudaryta terminuota darbo sutartis, tuomet jis galės nutraukti darbo sutartį tik kitais pagrindais.
Taip pat jeigu darbuotojas nori išeiti į išankstinę pensiją, jis irgi negali nutraukti darbo sutarties dėl svarbios priežasties, sulaukus pensinio amžiaus. Norint pasinaudoti šia garantija, būtina sulaukti pensinio amžiaus, – komentavo E. Kiznė.
Kada išeitinė nepriklauso?
Pasak advokatės, yra svarbus dar vienas dalykas.
„Svarbu ir tai, ar darbuotojas teisę į visą senatvės pensiją įgijo dirbdamas būtent pas tą darbdavį, su kuriuo ir nori nutraukti darbo sutartį dėl svarbios priežasties.
Jei darbuotojas įsidarbino jau būdamas senatvės pensijos amžiaus ir įgijęs teisę į visą senatvės pensiją, tuomet darbo sutartis gali būti nutraukiama tik kitais pagrindais“, – įspėjo E. Kiznė.
Advokatė atkreipė dėmesį, kad dažnai sulaukia klausimų dėl ilgalaikio darbo išmokos.
„Žmonės klausia, ar darbuotojas sulaukęs pensinio amžiaus, išeidamas iš darbo savo noru, gali gauti ilgalaikio darbo išmoką?
Tačiau tokia išmoka mokama tik vienu atveju – jei darbo sutartį nutraukia darbdavys savo iniciatyva, nesant darbuotojo kaltės. Tad šiuo atveju savo noru išeinantis darbuotojas gali gauti tik 1 ar 2 vidutinių atlyginimų išeitines“, – sakė E. Kiznė.
Taip pat ji atkreipė dėmesį, kad išeinant iš darbo dėl svarbios priežasties, būtina pateikti ir įrodymus, kad ta priežastis iš tikrųjų egzistuoja.
Garantijos priešpensinio amžiaus darbuotojams
Valstybinė darbo inspekcija (VDI) taip pat pastebėjo, kad Darbo kodekse yra numatytos ir garantijos darbuotojams, kuriems iki pensinio amžiaus liko vos keleri metai.
„Darbdavys, norėdamas šiuos darbuotojus atleisti iš darbo darbdavio iniciatyva be darbuotojo kaltės turi įspėjimą apie sutarties nutraukimą pateikti gerokai anksčiau, mat įspėjimo terminai dvigubinami darbuotojams, kuriems iki įstatymų nustatyto senatvės pensijos amžiaus likę mažiau kaip penkeri metai, bei trigubinami darbuotojams, kuriems iki įstatymų nustatyto senatvės pensijos amžiaus likę mažiau kaip dveji metai.
Taigi, vietoje įprastų mėnesio arba dviejų savaičių (kai darbo santykiai tęsiasi trumpiau negu vienus metus) terminų, šie darbuotojai turi būti įspėjami apie sutarties nutraukimą anksčiau ir jiems turi būti užtikrinta galimybė pasiruošti pasikeitimams“, – komentavo VDI.
Dirbti gali ir pensininkai
Anot VDI, tais atvejais, kai darbo funkcija darbdaviui tampa perteklinė ir dėl to atleidžiama dalis darbuotojų, darbuotojai, kuriems iki senatvės pensijos amžiaus liko ne daugiau kaip treji metai, patenka tarp darbuotojų grupių, kuriems užtikrinama pirmenybės teisė būti paliktiems dirbti.
„Darbuotojo amžius (taip pat ir senatvės pensijos amžius) negali būti teisėta priežastis nutraukti darbo sutartį darbdavio iniciatyva ar sprendimu, išskyrus įstatymų nustatytas išimtis. Darbo santykiai tęsiasi ir darbuotojui sulaukus senatvės pensijos amžiaus.
Prie pensinio amžiaus artėjantis darbuotojas, pageidaujantis dirbti ir sulaukęs senatvės pensijos amžiaus, nieko specialiai daryti neturi, t. y. neturi darbdaviui teikti prašymo dėl tolesnio jo darbo ar pan.“ – aiškino VDI.
Anot VDI, specialūs įstatymai gali nustatyti tam tikras išimtis, kai tam tikras pareigas gali eiti tik tam tikro amžiaus darbuotojai. Pavyzdžiui, Lietuvos Respublikos mokslo ir studijų įstatymas nustato galimybę nutraukti darbo sutartį su mokslo darbuotojais ar dėstytojais, sulaukusiais pensinio amžiaus.