• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Didesnės išmokos susirgus, netekus darbo ar numirus, kitoks jų indeksavimas, valstybinių pensijų peržiūra ir besidubliuojančių išmokų atsisakymas, tačiau ir didesnės įmokos. Tai tik keli pakeitimai, kuriuos jau šiemet ketina pradėti įgyvendinti Ingridos Šimonytės ministrų kabinetas.

Didesnės išmokos susirgus, netekus darbo ar numirus, kitoks jų indeksavimas, valstybinių pensijų peržiūra ir besidubliuojančių išmokų atsisakymas, tačiau ir didesnės įmokos. Tai tik keli pakeitimai, kuriuos jau šiemet ketina pradėti įgyvendinti Ingridos Šimonytės ministrų kabinetas.

REKLAMA

Portalui tv3.lt iš patikimų šaltinių pavyko gauti Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos parengtus pasiūlymus, kaip jos kuruojamoje srityje įgyvendinti dabartinės Vyriausybės programą.

Ją Seimas patvirtino praėjusių metų gruodžio 11 d. Pagal įstatymą, per 3 mėnesius nuo tos dienos Vyriausybė privalo patvirtinti programos nuostatų įgyvendinimo planą. Taigi, vėliausiai jis turi būti patvirtintas iki kovo 11 d. Iki to laiko visos plano priemonės (taip pat ir vardijamos šiame straipsnyje), dar gali pasikeisti.

Į klausimą, kodėl viešai nepristatė pasiūlymų, kurių įgyvendinimas paveiks daugelį gyventojų ir kokias tris priemones išskirtų kaip svarbiausias, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija atsakė taip:

REKLAMA
REKLAMA

„Konsultaciją dėl Vyriausybės programos įgyvendinimo plano organizuos Vyriausybės kanceliarija, gavusi visų ministerijų pasiūlymus ir sudariusi pirminį Vyriausybės programos priemonių plano variantą. Viliamės, kad visas Vyriausybės programos priemonių planas bus paviešintas vasario mėnesį.“

REKLAMA

Vienišų asmenų išmokos – ne visiems

Siekiant mažinti skurdą ministerija siūlo „sistemiškai įvertinti šalpos pensijų sistemą, sparčiau didinti šalpos pensijas, nepaneigiant paskatų dirbti, bei įteisinti išmokas vienišo asmens išmokas, įvertinant asmenų kategorijas, išmokų rūšis ir mokėjimo sąlygas“.

Sprendžiant tokio apibūdinimo, kitaip nei žadėta anksčiau, universalios vienišo asmens išmokos, panašu, nebus mokamos visiems vienišiems pensininkams be išimčių.

REKLAMA
REKLAMA

Pavyzdžiui, kad ir buvusiai prezidentei Daliai Grybauskaitei, kuri sulaukusi pensinio amžiaus gali gauti ir paprastą senatvės, ir prezidentinę, ir buvusios Europos komisarės pensiją.

Naujos vienišų asmenų išmokos veikiausiai bus skiriamos atsižvelgiant į tam tikras aplinkybes (dabar panašios našlių pensijos mokamos tik mirus sutuoktiniui). Šią priemonę ministerija žada pradėti įgyvendinti jau nuo šių meto antrojo ketvirčio.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija nutekėjusiame dokumente taip pat siūlo, tęsti socialinio draudimo išmokų „indeksavimą ir įvertinus tvarių finansavimo šaltinių galimybę, įvertinti indeksavimo mechanizmo galimus pokyčius“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šiuo metu „Sodros“ išmokos indeksuojamos visiškai skirtingai. Pavyzdžiui, senatvės pensijos atsižvelgiant į šalies darbo užmokesčio augimą, šalpos pensijos – pagal keičiant jo bazinį dydį, o ligos, motinystės ar tėvystės – pagal vidutinio darbo užmokesčio pokyčius.

Mažiausios išmokos didės?

Kitas ministerijos siūlymas – nustatyti, kad minimalios socialinio draudimo išmokos (taip pat ir ligos) būtų ne mažesnės nei minimalus vartojimo poreikių dydis (MVPD).

REKLAMA

Dabar bendrai gyvenantiems asmenims MVPD pirmam asmeniui yra 260 eurų, antram asmeniui 208 eurų, o trečiam ir paskesniems bendrai gyvenantiems asmenims – 182 eurų. Taigi, sprendžiant iš pasiūlymo, minimali „Sodros“ pensija ar išmoka vienam žmogui bus bent 260 eurų.

Kitas pasiūlymas yra didinti pastovią nedarbo socialinio draudimo išmokos dalį, kuri dabar yra 149,39 euro, siejant ją su darbo paieškos išmokos dydžiu, kuris yra 211,86 euro. Dėl tokio pakeitimo nedarbo draudimo išmoka didėtų tiems asmenims, kurie bent kiek dirbo ir sukaupė stažo.

REKLAMA

„Didinti nedarbo socialinio draudimo gavėjų aprėptį, įtraukiant likusias savarankiškai dirbančių asmenų grupes į nedarbo socialinio draudimo sistemą ir kompleksiškai peržiūrėti nedarbo išmokų sistemą“, – priemonių plane taip pat siūlo ministerija.

Viena vertus, įgyvendinus šią priemonę, daugiau savarankiškai dirbančių asmenų galėtų gauti nedarbo išmokas. Kita vertus, dėl to veikiausiai padidėtų jų įmokos „Sodrai“.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija taip pat žada kompleksiškai peržiūrėti ligos ir tėvystės išmokų sistemą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip tiksliai norima peržiūrėti ligos išmokas, nėra visiškai aišku. Tačiau iki šiol bene daugiausia priekaištaujama, kad maksimalus leidžiamas jų dydis nekompensuoja sergant prarandamo didesnio atlyginimo. Pavyzdžiui, šiuo metu maksimali ligos išmoka yra 1792,04 euro per mėnesį. Jeigu darbuotojas uždirba daugiau ir nuo didesnės algos moka daugiau mokesčių, jam maksimali išmoka bus kaip ir kitam darbuotojui, kuris mokesčių sumoka mažiau.

Tėčiams mokamos irgi riboto dydžio tėvystės atostogos – daugiausia 2240,20 euro už mėnesį, nors įprastinė jo alga gali būti dukart didesnė.

REKLAMA

Tėvystės išmokos veikiausiai bus derinamos prie vaiko priežiūros išmokų pakeitimų, kurie bus neišvengiami dėl privalomo atitinkamos Europos Sąjungos direktyvos įgyvendinimo. Jos esmė ta, kad tėčiams ir mamoms bus nustatyta po 2 mėnesius neperleidžiamų apmokamų vaiko priežiūros atostogų: jeigu tėčiai vaikų neprižiūrės, jie praras 2 mėnesių dydžio išmokas.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija taip pat siūlo didinti valstybinio socialinio draudimo įmokų „lubų“ metinį dydį. 

REKLAMA

Paprastai kalbant, taip būtų nustatyta didesnė riba, nuo kurios nebemokamos įmokos „Sodrai“ (ir nuo kurios pradedamas taikyti didesnis gyventojų pajamų mokesčio tarifas) ir uždirbantiems daugiau reikėtų mokėti daugiau įmokų.

Paržiūrės ir atsisakys kai kurių išmokų

Įgyvendinant Vyriausybės programos prioritetą „Taiklesnės pensijos, išmokos ir kompensacijos“, ministerija siūlo:

„Tobulinti paramos mirties atveju teisinį reguliavimą, padidinant laidojimo pašalpos adekvatumą ir paramos palaikams parvežti teikimo efektyvumą.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šiuo metu savivaldybės moka fiksuoto dydžio vienkartines išmokas žmogui mirus. Vienkartinė 8 bazinių socialinių išmokų dydžių (320 eurų) laidojimo pašalpa mokama mirusįjį asmenį laidojančiam asmeniui. Tuo metu parama mirusiojo palaikams į Lietuvą parvežti negali viršyti 2160 eurų.

Dar viena ministerijos norima įvertinti naujovė – vienkartinės draudimo išmokos apdraustajam mirus mokėjimas. Šiuo metu tik mirus pensininkams už juos išmokama einamojo ir dar vieno mėnesio pensija. Kitiems apdraustiesiems išmokų mokėjimas paprastai sustabdomas be papildomos išmokos.

REKLAMA

Ministerija taip pat žada sistemiškai peržiūrėti teisės aktus, reglamentuojančius valstybines pensijas, rentas, kompensacines išmokas. Panašių pažadų turėjo ir ankstesnės Vyriausybės, tačiau jų neįgyvendino ir iki šiol dalis gyventojų gali gauti tik vieną pensiją, o kita – dvi, tris ar daugiau.

Galiausiai, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija dokumente siūlo „atsisakyti tapačių išmokų mokamų pagal skirtingus įstatymus“. Kokių dabartinių išmokų būtų atsisakoma, dokumentas nedetalizuoja.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų