Galima pamanyti: kodėl turėčiau galvoti apie pinigų taupymą, kai kainos auga taip sparčiai ir jie nuvertėja? Tačiau specialistai primena, kad nutikus nelaimei – pavyzdžiui, patyrus rimtą traumą, netekus darbo ar prireikus ką palaidoti – bent 3 mėnesių atlyginimų dydžio santaupos bus kaip niekad reikalingos.
Taigi, kaip bent kiek sutaupyti, kai infliacija yra rekordinė, o pinigai, regis, dingsta vos pasirodę. Tokiu atveju ne vieną gali įkvėpti W. Buffetto pavyzdys.
98 proc. atvejų moka grynaisiais pinigais
Kai tik reikia už ką nors susimokėti, daugelis gyventojų yra įpratę traukti iš piniginės mokėjimo kortelę. Pats W. Buffettas viename interviu atvirai yra prisipažinęs, kad kasdieniams atsiskaitymams beveik visada naudoja grynuosius pinigus.
„Turiu „American Express“ kortelę, kurią gavau dar 1964 m. Tačiau atsiskaitydamas už ką nors 98 proc. naudoju grynuosius“, – yra atviravęs milijardierius.
Linkusiems išlaidauti tai gera taisyklė, kurios verta laikytis. Grynųjų neįmanoma išleisti daugiau nei tuokart su savimi turi.
Mokėjimas kortele tik padeda užsimiršti, kiek pinigų sąskaitoje dar yra. O jeigu kortelė yra kreditinė, nesunku viršyti jos limitą ir tuomet papildomai mokėti didžiules palūkanas.
Jis retai skolinasi, išimtis – būsto paskola
Kaip bebūtų keista, W. Buffettas pripažįsta per netrumpą savo gyvenimą yra paėmęs tik vieną paskolą. Tai yra būsto paskolą vasarnamiui, kurį nusipirko dar 1971 m.
„Jeigu gauni 30 metų trukmės būsto paskolą, tai yra geriausias instrumentas pasaulyje“, – komentavo turtuolis.
Žinoma, palūkanas reikia mokėti ir už būsto paskolą, bet jos daug mažesnės nei vartojimo kreditų. Be to, ją paėmus iš karto galima apsigyventi būste, kuris ilgainiui taps asmenine nuosavybe. O tai yra kur kas daug geriau nei mokėti nuomą už svetimą būstą.
Maistui išleidžia nedaug
Nors galėtų pasisamdytų geriausią asmeninį šefą ir kasdien mėgautis gurmaniškais patiekalais ar nuolat lankytis prašmatniuose restoranuose, W. Buffettas renkasi nebrangius McDonald‘s pusryčius ar iš namų į darbą atsineša paties ruošto maisto.
O ir kavą jis geria biure arba pasiruošia savo, nors galėtų rinktis kavą išsinešti bet kurioje kavinėje.
Šiuo metu tai dar labiau aktualu, nes JAV, o ir Lietuvoje ar kitose šalyje, maistas pabrango daugiau nei dešimtadaliu.
Jokių prašmatnių ar galingų automobilių
Degalų kainos JAV yra daug mažesnės nei Lietuvoje dėl to, kad jiems netaikomi akcizų mokesčiai. Tačiau W. Buffettui tai nėra priežastis išlaidauti super automobiliams ar deglams.
Užuot pirkęs kolekcines mašinas, kurios kainuoja tiek, kiek ir namas, milijardierius renkasi paprastesnius automobilius.
Žiniasklaidoje skelbta, kad 2014 m. jis nusipirko sedaną „Cadillac XTS“ (dabar tokio naudoto automobilio kaina prasideda maždaug nuo 20 tūkst. dolerių) po to, kai 8 metus vairavo „Cadillac DTS“.
Tai galėtų būti neblogas pavyzdys, kaip pataupyti, ypač dabar, kai automobilių kainos gerokai išaugo. Geras panaudotas automobilis irgi geriau nei naujas, kurio vertė per pirmus eksploatacijos metus sumažėja apie 20 proc.
Perka tik tai, ko reikia
„Jeigu perki daiktus, kurių tau nereikia, tuoj pardavinėsi daiktus, kurių reikia“, – yra sakęs W. Buffettas.
Jis iš tiesų garsėja tuo, kad neišlaidauja be reikalo jokiems dalykams. Galbūt ir dėl to tapo vienu iš turtingiausių pasaulio žmonių.