• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Niujorke, „Airbnb“ bute, tariamai išprievartauta australietė iš įmonės gavo slaptą 7 mln. dolerių susitarimą, kuriame buvo numatyti apribojimai, ką ji galėjo pasakyti apie šį įvykį. Tai atskleidė žurnalistinis tyrimas apie atostogų būstų milžino „svečių saugumo“ politiką, rašoma „The Guardian“.

Niujorke, „Airbnb“ bute, tariamai išprievartauta australietė iš įmonės gavo slaptą 7 mln. dolerių susitarimą, kuriame buvo numatyti apribojimai, ką ji galėjo pasakyti apie šį įvykį. Tai atskleidė žurnalistinis tyrimas apie atostogų būstų milžino „svečių saugumo“ politiką, rašoma „The Guardian“.

REKLAMA

29-erių moteris buvo užpulta privačioje nuosavybėje netoli turistų magneto, Manhatano „Times Square“ aikštės sankryžos ankstyvą Naujųjų metų dieną 2016-aisiais, pranešė „Bloomberg Businessweek“. Tai paskatino „Airbnb“ krizių valdymo komandą įsitraukti į šį įvykį.

Komanda, anot „Bloomberg“, „sutvarkė betvarkę tik jau įvykus nelaimei“ ir šiuo atveju moterį perkėlė į viešbutį, sumokėjo už jos motinos skrydį iš Australijos, ir vėliau abi moteris parskraidino namo, padengdama kelionės, sveikatos ir konsultavimo išlaidas.

REKLAMA
REKLAMA

Vėlesnis žalos atlyginimas, kaip teigiama straipsnyje, buvo vienas didžiausių, kada nors sumokėtų milijardinės vertės kompanijos, kuri reguliariai kasmet legaliai išleidžia dešimtis milijonų dolerių, kad su klientais išspręstų tokius įvykius, kurie gali turėti neigiamų viešųjų ryšių pasekmių. Taip pat sprendžiamos tokios problemos, kaip būtinybė atlyginti „Airbnb“ turto šeimininkams žalą, kurią padarė nuomininkai.

REKLAMA

Naujųjų metų išvakarėse užpuolė vonioje pasislėpęs peiliu ginkluotas prievartautojas

Pagal susitarimą, dėl kurio moters advokatas derėjosi su „Airbnb“, ir kurie turėjo atlyginti žalą per dvejus metus nuo šio įvykio, jai buvo uždrausta apie tai diskutuoti, kreiptis į teismą ar laikyti „Airbnb“ „atsakinga ar įsipareigojusia“ už išpuolį.

Laiške „The Guardian“ „Airbnb“ neigė bandžiusi nutildyti moterį. „Seksualinės prievartos atvejais, pagal susitarimus, kuriuos pasiekėme, išgyvenusieji gali laisvai kalbėti apie savo patirtį“, – sakė atstovas spaudai Benjaminas Braitas.

REKLAMA
REKLAMA

Jis neginčijo kitų „Bloomberg“ straipsnio detalių, tačiau pridūrė, kad „Airbnb“ „pasitikėjimo ir saugumo“ komanda buvo atvira ir neatsiejama pagalbos klientams operacijos dalis.

„Mūsų įmonės ir vadovų prioritetas yra padėti išgyvenusiąjai ir nepalikti likimo valioje traumą išgyvenusio žmogaus, – sakė jis. – Mūsų saugumo komanda sunkiai dirbo, kad padėtų išgyvenusiajai po siaubingo išpuolio. Iš karto po užpuolimo kreipėmės į NYPD [Niujorko policijos departamentą] ir pasiūlėme savo pagalbą tyrime“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Moters advokatas Jimas Kirkas atsisakė komentuoti, elektroniniame laiške „The Guardian“ pasakęs, kad „mes neturime ką pridėti prie „Bloomberg“ straipsnio“. Jis teigė, kad jo klientė norėjo likti nežinoma ir atmetė visus žiniasklaidos interviu prašymus.

Nukentėjusioji ir kelios draugės Naujųjų metų sutikimui išsinuomojo butą name, esančiame Manhatano centre, kuris buvo įtrauktas į „Airbnb“ svetainę. Remiantis policijos įrašais, kuriuos matė „Bloomberg“, ji viena grįžo į butą, kur ją užpuolė vonioje pasislėpęs vyras su peiliu.

REKLAMA

Įtariamą prievartautoją, kuris laukia teismo, policija pagavo po valandos. Jis neva buvo grįžęs į pastatą su peiliu, vienu iš moters auskarų ir buto raktų kopija.

Neaišku, iš kur jis gavo raktų rinkinį, tačiau moterys policijai sakė, kad kai jos pasiėmė raktus nuo buto, jų nebuvo paprašyta pateikti asmens tapatybes patvirtinančių dokumentų. Buto raktus jos atsiėmė iš vietinės visą parą dirbančios parduotuvės, kaip buvo nurodyta užsakymo instrukcijose.

REKLAMA

Įvykio metu „Airbnb“ buvo įsivėlusi į nesutarimą su Niujorko valdžios institucijomis dėl trumpalaikių privačių namų nuomos reguliavimo. „Airbnb“ atstovai, pasak „Bloomberg“, susirūpino, kad neigiama vieša informacija apie tariamą išžaginimą gali paveikti įmonės veiklos sėkmę.

„Bloomberg“ peržiūrėtas dokumentas atskleidė, kad „Airbnb“ kasmet šeimininkams ir svečiams sumoka apie 50 mln. JAV dolerių, įskaitant kompensacijas už žalą turtui ir teisinius susitarimus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dėl „taikių susitarimų“ sunku įvertinti tikrąją žalą

Žurnalistiniame tyrime buvo nagrinėjami keli įvykiai, įskaitant moters iš Majamio nužudymą Kosta Rikoje, kurį įvykdė „Airbnb“ nuosavybės, kurioje ji apsistojo, apsaugos darbuotojas. Įmonė šią bylą išsprendė nepripažindama savo atsakomybės.

Per kitą incidentą, apie kurį „The Guardian“ rašė 2017 m., moteris iš Naujosios Meksikos teigė, kad ją išprievartavo „super šeimininkas“, kurio turtą ji buvo išsinuomojus.

REKLAMA

Tos moters advokatė Teresa Li išsprendė bylą už neatskleistą sumą, kol ji dar nebuvo pasiekusi teismo. Ji sakė „Bloomberg“, kad dėl tokių susitarimų teismams sunku nuspręsti, kokiu mastu internetinės įmonės yra atsakingos už nusikaltimus, padarytus jų nuosavybėje.

„Viskas sprendžiama arbitražo būdu, todėl niekas iš tikrųjų nežino“, – sakė ji. „Vienintelis dalykas, kuris iš tikrųjų motyvuoja [„Airbnb“], yra blogo PR‘o grėsmė ar košmaras spaudoje“, – cituojama ji.

REKLAMA

Gruodžio mėnesį Niujorke „Nasdaq“ vertybinių popierių biržoje kaip akcinė bendrovė pradėjusios veikti „Airbnb“ akcijos trečiadienį, paskelbus „Bloomberg“ ataskaitą, krito daugiau nei 3 proc., o po pietų vėl pakilo.

Įmonė, kurią 2008 m. įkūrė verslininkai Brianas Chesky, Joe'as Gebbia ir Nathanas Blecharczykas, augo dominuodama atostogų būstų nuomos rinkoje, tačiau praėjusiais metais per aštuonias savaites prarado beveik 80 proc. savo verslo, nes dėl koronaviruso pandemijos buvo uždraustos kelionės daugelyje šalių. Dėl to buvo atleista net ketvirtadalis darbuotojų.

Pernai rugpjūtį ji paskelbė draudžianti namų vakarėlius ir ribojanti svečių skaičių savo nuosavybėse visame pasaulyje, reaguodama į kritiką dėl neramių karantininių susitikimų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų