„Grįžau iš Chersono srities – mano diena visų pirma buvo skirta šiam mūsų regionui. Saugumo padėtis – tai mūsų atsakas į priešo apšaudymą Chersono srityje. Priešpriešinė kova ir visa kita, ką daro mūsų kariai yra tam, kad okupantas žinotų, jog mes neatleisime ir neužmiršime teroro“, – sakė V. Zelenskis.
Ukrainos prezidentas taip pat dėkojo visiems, „kurie padeda atkurti normalų gyvenimą po Rusijos blogio“.
„Visiems, kurie net ir sunkiausiose srityse ir toliau dirba ir duoda rezultatus, visiems, kurie padeda mūsų kariams“, – pažymėjo V. Zelenskis.
Ukrainos prezidentas taip pat teigė, kad šiandien nuotoliu dalyvavo Europos Vadovų Tarybos posėdyje, kuris vyko Briuselyje.
„[Jame dalyvavo] Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Charlesas Michelis. Jis atkreipė dėmesį į stiprius partnerių žingsnius. Bet jis atkreipė dėmesį į dalykus, kurie, deja, neleidžia paspartinti teritorijų išlaisvinimo, neleidžia paspartinti karo pabaigos. Esu tikras, kad partneriai išgirdo Ukrainos poziciją“, – pažymėjo V. Zelenskis.
Nausėda: sankcijų Rusijai nuovargio negali būti, kalbos apie švelninimą – nepriimtinos
Prezidentas Gitanas Nausėda ketvirtadienį paragino Europos Sąjungą (ES) toliau stiprinti sankcijas Rusijai dėl invazijos Ukrainoje ir pareiškė, jog kalbos apie galimą ribojimų švelninimą yra nepriimtinos.
„Negali būti jokio sankcijų nuovargio. Kalbos apie sankcijų švelninimą vienokiu ar kitokiu pavidalu yra visiškai nepriimtinos. Kol nuo rusų rankos liejasi ukrainiečių kraujas, turime ir toliau nuosekliai griežtinti ES sankcijų Rusijai politiką“, – pranešime spaudai cituojamas prezidentas, dalyvaujantis ES šalių lyderių susitikime Briuselyje.
Jis taip pat pabrėžė, kad būtina dirbti su trečiosiomis šalimis siekiant užkirsti kelią sankcijų apėjimui, ir paragino kuo greičiau padėti rengti 11-ąjį sankcijų Rusijai paketą.
Lietuva siūlo šiame pakete numatyti sankcijas Rusijos atominės energetikos milžinei „Rosatom“ bei priešinasi iniciatyvoms švelninti ribojimus Maskvą remiančios Baltarusijos trąšų eksportui.
Sausį Europos Komisija pradėjo konsultacijas dėl sankcijų Baltarusijai taisymo, numatant išimtį trąšoms, BNS teigė šaltiniai.
ES sankcijos baltarusiškoms trąšoms buvo įvestos per kelis kartus dar iki Rusijos invazijos į Ukrainą pernai.
Didžiąją dalį Baltarusijos trąšų eksporto dalį sudarė įmonės „Belaruskalij“ produkcija – šios trąšos į užsienį vežtos per Klaipėdos uostą, gabenant jas per Lietuvą geležinkeliais.
Šis tranzitas nutrauktas pernai vasarį, argumentuojant tarptautinėmis sankcijomis ir rizikomis nacionaliniam saugumui.
Kreipdamasis į Europos Vadovų Tarybą (EVT), kur nuotoliniu būdu dalyvavo ir Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis, G. Nausėda pasveikino sprendimą dėl ES bendrų amunicijos Ukrainai pirkimų, toliau ragino dėti visas pastangas įsteigti Specialųjį tribunolą Rusijos agresijos Ukrainoje nusikaltimui nagrinėti.
Lietuvos prezidentas taip pat akcentavo, jog ES turi įvertinti tai, kad Ukraina daro pažangą įgyvendinant reformas ir Europos Komisijos (EK) rekomendacijas nepaisydama karo šalyje. Valstybės vadovo teigimu, derybos dėl Ukrainos narystės ES turėtų būti pradėtos jau šiais metais.