V. Zelenskio pokalbis su J. D. Vance'u Miuncheno saugumo konferencijoje įvyko Kyjivui stengiantis užtikrinti, kad jis neliktų nuošalyje Vašingtonui siekiant užbaigti trejus metus trukusį karą.
Prezidentas D. Trumpas šią savaitę pribloškė sąjungininkus ir pakeitė JAV paramos Ukrainai status quo, kai paskelbė, kad tikriausiai netrukus susitiks su Rusijos vadovu Vladimiru Putinu ir pradės derybas dėl paliaubų.
Kalbėdamas su žurnalistais Miunchene, V. Zelenskis pabrėžė, kad prieš nustatant karo baigtį reikia „daugiau kalbėtis“ su Baltaisiais rūmais.
„Labai norime taikos, bet mums reikia tikrų saugumo garantijų“, – sakė jis po pirmojo susitikimo su J. D. Vance'u.
V. Zelenskio nerimas taip pat atsiskleidė jo interviu JAV transliuotojui NBC, kuriame jis teigė, kad Ukraina „be Jungtinių Valstijų paramos turės mažai, mažai šansų išgyventi“.
Tuo tarpu J. D. Vance'as pasidžiaugė „gerai susikalbėjus“ su V. Zelenskiu ir pripažino, kad administracija siekia užbaigti karą.
„Norime pasiekti tvarią, ilgalaikę taiką, o ne tokią taiką, dėl kurios Rytų Europoje po poros metų vėl įvyks konfliktars“, – teigė J. D. Vance'as.
Vėliau V. Zelenskis socialiniame tinkle „X“ parašė, kad Kyjive apsilankys Vašingtono pasiuntinys.
„Esame pasirengę kuo greičiau siekti tikros ir garantuotos taikos“, – rašė jis.
JAV pareigūnai tvirtino, kad po trečius metus trunkančios kovos su Rusijos invazija Ukraina nebus palikta likimo valiai. Prieš Miuncheno susitikimą J. D. Vance'as sakė, kad Jungtinės Valstijos yra pasirengusios daryti spaudimą Rusijai, ir pridūrė, kad Europa „žinoma, kad turėtų“ būti prie derybų stalo.
Tačiau jis taip pat liepė Europai sustiprinti savo gynybą, kad Vašingtonas galėtų sutelkti dėmesį į grėsmes kitose pasaulio vietose.
D. Vance'as laikraščiui „The Wall Street Journal“ sakė, kad D. Trumpas potencialiose derybose neatmestų nieko ir kad Vašingtonas netgi galėtų panaudoti „karinio poveikio priemones“ prieš Rusiją, kad priverstų sudaryti susitarimą.
Jis neišdavė daugiau informacijos nekantriai lauktoje pagrindinėje kalboje, kurioje daugiausia peikė Europą dėl imigracijos ir žodžio laisvės.
Europos sąjungininkai, kurie kartu su Vašingtonu yra didžiausi Ukrainos rėmėjai, reikalavo, kad jie taip pat būtų įtraukti į derybas, kurios turės įtakos jų žemyno saugumui.
Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas teigė, kad jis patikino V. Zelenskį, jog „tik ukrainiečiai gali vesti diskusijas dėl tvirtos ir ilgalaikės taikos“ su Rusija.
V. Zelenskis sakė, kad su E. Macronu aptarė „daug svarbių klausimų, įskaitant saugumo garantijas ir konkrečius Prancūzijos pasiūlymus“.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!