Baltarusijos-Lenkijos pasienyje jau mirė mažiausiai 13 migrantų, įskaitant vieną 16-metį paauglį ir vos 1-erių kūdikį. K. Filaczynskos teigimu, rugsėjį mirusios paauglio būklė buvo itin sudėtinga – prieš mirtį jis vėmė krauju.
Vaizdai pribloškia ir patyrusius paramedikus
„Savo darbe aš susiduriu su tam tikro lygio kančiomis, tačiau tai viršijo bet kokias ribas, – „Al Jazeera“ pasakojo vienos Lenkijoje veikiančios nevyriausybinės organizacijos gydytoja Kaja Filaczynska. – Žmonės kenčia ne nuo ligų, bet dėl žmogaus sukurtos tragedijos, kuri pasireiškia jiems siaubingomis sąlygomis ir abejingumu. Pats faktas, kad sveiki žmonės kenčia ir miršta dėl geopolitikos yra nepriimtinas“.
Situacija pasienyje asmenims, kurie su tuo susiduria savo akimis, dažnai primena karo zoną. Anot medikės, net ir daug matę paramedikai lieka priblokšti.
„Pirmą sykį pamatę vaikus miškuose buvome šokiruoti. Matėme moterį šliaužiančią pritūpus maitinančią krūtimi kūdikį vidury nakties, o šalia stovėjo kitas trejų vaikas. Mes negalėjome šio vaizdo išmesti iš galvos: pasimetusi, apleista krūtimi maitinanti moteris su dviem vaikais šaltame miške vidury niekur“, – aiškino ji.
K. Filaczynska pasakojo, kad sykį jie aptiko apie 30-ies migrantų grupę, iš kurių net 16 buvo vaikai. Kai kurie jų maldavo vandens, kiti buvo tokie nusilpę, kad negalėjo patys atsistoti.
Lenkų visuomenininkas, teisininkas Tadeuszas Kolodziejus, padedantis prieglobsčio ieškantiems migrantams Lenkijos pasienyje „Al Jazeera“ pasakojo apie sirų porą su dviem vaikais – penkerių ir septynerių metų. Poros teigimu, jie lenkų pasieniečių buvo išstumti atgal į Baltarusiją triskart.
„Motina mums sakė, kad 7-erių vaikas yra neįgalus – jam diagnozuotas cerebrinis paralyžius – pats jis negali judėti, – cituojamas T. Kolodziejus. – Jo tėvas turėjo jį nešti ant nugaros ar rankų per miškus“.
„Aš esu Nidalas Ibrahimas iš Alepo, man 37-eri ir aš mirštu“
Su naujienų agentūra „Al Jazeera“ susisiekė vienas Alepo gyventojas, kuris papasakojo, kaip jis atsidūrė Baltarusijos miškuose kartu su kitais migrantais – be vandens ir maisto atsargų.
„Aš esu Nidalas Ibrahimas iš Alepo, man 37-eri ir aš mirštu“, – taip prasideda jo žinutė. Tuomet jis papasakojo, kad kartu su savo draugu Muhammadu ir jo 4-iais vaikais atėjo į Baltarusijos pasienį kartu su kitais migrantais: „Mes tikėjomės pasiekti Europą, tačiau dabar įstrigome miškuose be vandens, geriame iš pelkių, neturime maisto. Temperatūra lauke siekia -5 ar -7 laipsnio“.
Vyras prisipažino, kad lieka gyvas tik todėl, kad pats turi tris vaikus, kurie su žmona liko Turkijoje. „Jų labui aš privalau išgyventi. Aš juos myliu ir labai jų pasiilgau“, – rašo jis savo laiške.
Baltarusijos miškuose atsidūręs siras skundžiasi, kad dažniausiai negali miegoti dėl šalčio ir lietaus. Pasak jo, „bet kuriuo momentu jaučiu, kad galiu mirti“.
Nuo 2014-ųjų į Europą bandantis patekti buvęs mokytojas skundžiasi siaubingomis sąlygomis, kuriose jiems tenka gyventi: nuolatinis šaltis, per sieną juos stumdantys lenkų ir baltarusių pareigūnai, maisto ir vandens trūkumas.
„Tai yra labai liūdna, kai tu miršti nuo šalčio ir alkio prie Europos vartų. Aš neturiu ką čia daug pridurti, man tiesiog labai liūdna dėl savo valstybės, kurią sunaikino Basharas al-Assadas“, – rašė vyras, pridūręs, kad „tikriausiai reikėjo prieš išvykstant iš Turkijos atsisveikinti su šeima, nes neaišku ar juos dar išvysiu“.
Miškuose neteko kūdikio
Šią savaitę buvo pranešta apie tragišką vienos sirų šeimos likimą – pora neteko metukų kūdikio klaidžiojant po miškus Lenkijoje.
Vienos iš Lenkijos nevyriausybinių organizacijų teigimu, buvo gautas pranešimas apie tai, kad mažiausiai vienam asmeniui yra reikalinga skubi medicininė pagalba. „Kai mes atvykome į vietą, aptikome tris sužalotus žmones. Jie miškuose išbuvo 1,5 mėnesio“, – rašoma PCPM pranešime.
Teigiama, kad buvo aptiktas vienas išsekę ir sužalotas vyras bei pora iš Sirijos. „Vyras turėjo plėštinę žaizdą ant rankos, o moteris – durtinę kojoje. Jų metuku vaikas žuvo miškuose“, – „The Guardian“ cituojama ataskaita.
Tiksli kūdikio mirties priežastis kol kas nėra nustatyta.