Pasak „Vairak Saules“ bendrasavininkio, virtuvės šefo Endrijs Berzins, Rygos senamiestis ištuštėjo ir net po 2008-ųjų krizės nebuvo tiek daug prekybos erdvių nuomos skelbimų.
„Be kažkokių iliuzijų, aš manau, kad iki pavasario neišgyvens labai, labai daug bendrovių. Tai ne pompastiški žodžiai. Tame visa ir esmė, kad iš tiesų labai daug talentingų virėjų, muzikantų ir aktorių dabar kabo ore dėl to, kas mūsų laukia“, – televizijos laidoje „Preses klub“ kalbėjo jis.
„Dabar nuomoja patalpas Vecrygoje (Rygos senamiestis, – red. past.). Man tiek per krizinius 2008-uosius neskambino iš nekilnojamo turto bendrovių ir nesiūlė tiek nuomotis patalpų, kiek dabar. Manau, kad iki kovo čia bus krūvos bendrovių lavonų. Aš ne gąsdinu, tačiau, deja, taip bus“, – „Mixnews“ cituojamas verslininkas.
Pasak E. Berzins, situacijos neišgelbės kompensacijos už prastovas ar kitos palaikymo formos, nes tai nepadengia restoratoranų tinklų nuostolių. Maža to, vasaros sezono metu dėl galiojusių „visų įmanomų ribojimų“ užsidirbti taip pat nepavyko.„Iš tiesų tai valstybė jau nebeturi tiek pinigų, kad įpūstų. Juk ne Šveicarija mes, ir tai reikia suvokti. Tai reikia suvokti kuomet priimami sprendimai, kuomet mes prašėme leidimo dirbti pavasarį, nes per keturis pavasario-vasaros mėnesius daugelis būtų galėję kažką susikaupti. Mes, pavyzdžiui, praėjusių 2020-ųjų vasarą, kuomet matėme kas darosi Prancūzijoje ir panašiose šalyse, stengėmės išlaidas susimažinti iki minimumo, kad sukauptume pinigų ir peržiemotume. Šį pavasarį niekas nieko nesusitaupė, nes viskas buvo uždaryta, vakcinuotų buvo tiek, kiek buvo, ir niekas nieko nesugebėjo uždirbti“, – situacija Latvijoje nupasakojo E. Berzins.
Verslininkai norėtų išsaugoti galimybę dirbti ir su neigiamais COVID-19 testais
Latvijos valdžios sprendimas įvesti privalomą skiepijimą kai kuriems darbo sektoriams „yra suprantami ir verti palaikymo“, „Latvijos radijui“ pasakojo šios šalies Prekybos ir pramonės rūmų prezidentas Aigars Rostovskis. Tačiau, jo teigimu, kai kuriose sferose reikia leisti dirbti ir neskiepytiems asmenims, su neigiamu koronaviruso testo atsakymu.
Verslininkai, jo teigimu, itin nerimaudami laukia naujų ribojimų, jie neabejoja, kad verslui ateis nelengvas laikotarpis, bent jau pradžioje. Tokioje situacijoje yra itin aktualus valstybės palaikymas, pažymėjo jis.
Verslininkų atstovas taip pat pažėrė kritikos vyriausybei, kuri „nesugebėjo veikti operatyviai, užkertant kelią problemoms, kaip tai buvo padaryta kitose šalyse“.
„Mes mėtomės nuo vieno kraštutinumo prie kito. Nėra tos lyderystės ir ryžtingumo. Kaip bus tokioje situacijoje, buvo aiškiai nuspėjama iš anksto“, – aiškino jis.
Vyriausybė dar tik ruošia rekomendacijas, kaip darbdaviams elgtis pagal naują darbuotojų vakcinacijos tvarką. Iki šiol privaloma vakcinacija Latvijoje galiojo tik medikams, pedagogams ir socialinės rūpybos centrų darbuotojams. Dabar įvestas privalomas skiepijimas visiems viešojo sektoriaus darbuotojams – ir valstybinio, ir savivaldos.
Taip pat plečiamas vakcinavimo privačiame sektoriuje reikalavimų sąrašas. Šalies sveikatos apsaugos ministerija jau paskelbė, kad privatiems darbdaviams ministrų kabinetas nurodys įvertinti būtinybę vakcinuoti pavienius darbuotojus, ypač tuos, kurių darbas yra kritiškai svarbus darbų tęstinumui arba kurių pareigos numato tiesioginį kontaktą su klientais.
Prekybos centrų atstovai: pirkėjų srautų nesuvaldysim
Latvijoje taip pat faktiškai įvedamas draudimas nevakcinuotiems ir nepersirgusiems COVID-19 asmenims lankytis prekybos centruose. Nuo šiol jiems leidžiama lankytis tik „pirmojo būtinumo prekės parduodančiose parduotuvėse“.
Mažmeninės prekybos asociacijos pirmininkas Martins Vanags pareiškė, kad daugumoje atvejų prekybos centrai negalės atskirti „vakcinuotų“ ir „nevakcinuotų“ pirkėjų srautų, užtikrinant jiems atskirus įėjimus.
Jis paaiškino, kad pirmojo būtinumo prekių parduotuvės yra dažnai įsikūrusios prekybos centrų skirtingose vietose, ir jos nėra priskirtos prie konkrečių, skirtingų įėjimų, todėl žmonių judėjimo ribojimas faktiškai neįmanomas, be to jis prieštarautų priešgaisrinės saugos reikalavimams.
Prekybininkų asociacijos atstovai kreipėsi į ministerijas siūlydami pakeitimą, pagal kurį „žaliasis pasas“ būtų reikalingas tik ne pirmojo būtinumo prekių parduotuvėms, kurios yra ne prekybos centruose.
M. Vanags teigimu, išlaikius dabartinę tvarką daugelis prekybos centrų bus priversti užtikrinti prieigą tik vakcinuotiems (arba persirgusiems COVID-19) asmenims. Kaip ir Lietuvoje, tokiu atveju Latvijoje nevakcinuoti ir nepersirgę COVID-19 asmenys negalėtų lankytis prekybos centruose.
Buvo pakartotas tas pats argumentas, kaip ir Lietuvoje, kad tokie pirkėjai eitų tik į mažas parduotuves, kuriose prasta ventiliacija, o tai tariamai tik dar labiau pablogintų epidemiologinę situaciją šalyje.