Singapūras, pasižymintis itin griežtomis socialinėmis žmonių gyvenimo normomis ir tokiomis pat griežtomis baudomis už jų nesilaikymą, imasi griežtų priemonių ir prieš nenorinčius skiepytis nuo koronaviruso asmenis.
Šios savaitės pradžioje paskelbtame pranešime teigiama, kad Singapūro ligoninės neteiks nemokamos sveikatos priežiūros paslaugų COVID-19 pacientams, kurie savanoriškai atsisako vakcinos.
Šalies valdžios atstovų teigimu, būtent neskiepytieji sudaro didžiausią dalį ligoninėse gydomų asmenų ir kuria dirbtinę įtampą sveikatos apsaugos sistemai.
Singapūre veikia privati sveikatos priežiūros sistema, kurią valdžia iš dalies subsidijuoja, priklausomai nuo susirgimo pobūdžio. Dėl COVID-19 protrūkio Singapūras padarė išimtį iš taisyklės, leisdami nemokamą ir visiškai iš valdžios lėšų dengiamą gydymą. Dabartinis sprendimas pašalina galimybę pasinaudoti šia išimtimi, o tai reiškia, kad pacientai nuo šiol turės padengti gydymo išlaidas savo lėšomis, jeigu neturi specialių privataus medicininio draudimo sutarties sąlygų.
Pati idėja „apmokestinti“ antivakserius nėra nauja, apie šią galimybę įvairių lygiu kalbėjo ir kitų pasaulio šalių valdžios atstovai ar ekspertai. Vyrauja kelios pagrindinės nuomonės: viena teigia, kad tai neteisėta ir prieštarauja etikos normoms, o kita – tai yra būtina priemonė, siekiant užtikrinti normalų ligoninių veikimą.
„Nevakcinuoti asmenys sudaro didžiąją daugumą tų, kuriems reikalinga intensyvi stacionari priežiūra, ir neproporcingai apkrauna mūsų sveikatos priežiūros išteklius“, – „Iflscience“ cituojami Singapūro sveikatos apsaugos ministerijos atstovai.
Gyventojams taip pat buvo išaiškinta, kad ši tvarka galioja tik tiems asmenims, kurie turi galimybę skiepytis. Todėl naujoji tvarka galioja tik vyresniems nei 12 metų šalies gyventojams neturintiems ligų, dėl kurių medikai neleidžia skiepytis. Likusiems susirgus gydymas bus ir toliau kompensuojamas.
JAV ligoninėse: riboja organų transplantavimą, vaistus
Tai nėra pirmas atvejis, kuomet valdžia ar gydymo institucijos pasirenka apriboti nesiskiepijančių asmenų teises į gydymą. Viena Kolorado valstijos (JAV) gydymo įstaiga sumažino organų transplantacijų skaičių tiems, kurie atsisako skiepytis. Anot gydymo įstaigos vadovų, vos 1 iš 5 sulaukia gyvybiškai svarbaus organo, todėl būtų tikslingiau juos skirti tiems, kurie labiau saugo savo sveikatą ir kuriems transplantavus organą būtų didesnė tikimybė nesulaukti pavojingų komplikacijų.
Kritikai aiškino, kad tokiu principu vadovaujantis turėtų būti ribojamas organų transplantavimas ir turintiems antsvorio ar sergantiems plaučių vėžiu dėl rūkymo. Tačiau medikams pandemijos metu tenka priimti sudėtingus sprendimus, ypač tokiu klausimu, kaip organų transplantacija, kurios metu gana lengvai išvengiamų komplikacijų klausimas skiepijantis gali tapti lemiamu.
Kita ligoninė Arkanzase taip pat pasirinko netradicinį būdą apriboti nesiskiepijusių teises į gydymą. Į ligoninę patekus asmeniui, kuris nėra pasiskiepijęs nuo COVID-19, ir to priežastį nurodęs „religinė“, jam yra paaiškinama, kad tokiu atveju netenkama teisės į visus vaistus, kurių sudėtyje yra žmogaus DNR ląstelių fragmentų. O tai reiškia, kad gydymo metu jam negalės būti duodama net tokių paprastų ir kasdien naudojamų vaistų, kaip „Tylenol“ ar „Sudafed“.