Per daugiau kaip 100 dienų nuo Rusijos prezidento Vladimiro Putino įsakymo savo pajėgoms įsiveržti į Ukrainą žuvo tūkstančiai žmonių, milijonai buvo priversti palikti savo namus, o miestai virto griuvėsiais.
Rusijos puolimo tempas buvo sulėtintas atkaklaus ukrainiečių pasipriešinimo; Maskvos pajėgos buvo išstumtos iš Ukrainos šiaurės netoli sostinės Kyjivo ir šiaurės rytinių sričių. Dabar Rusija sutelkė pastangas užimti daugiau teritorijų rytų Ukrainoje, įskaitant Donbasą, ir išlaikyti užimtas šalies pietuose.
Vieni nuožmiausių mūšių vyko ties Sjevjerodonecku, Ukrainos pajėgoms neleidžiant jo visiškai užimti.
„Jie [rusai] jo viso neužėmė“, – penktadienį sakė Luhansko srities administracijos vadovas Serhijus Haidajus. Pasak jo, įsiveržusios pajėgos buvo išstumtos iš „20 proc.“ jų užimtų teritorijų Sjevjerodonecke.
„Vos tik gausime didelį kiekį vakarietiškų ilgo nuotolio ginklų, atstumsime jų artileriją... ir tuomet rusų pėstininkai pabėgs“, – teigė pareigūnas.
Pasak S. Haidajaus, Ukrainos pajėgos tebekontroliuoja Sjevjerodonecko pramonės zoną. Pareigūnas pažymėjo, kad šis scenarijus panašus į anksčiau susiklosčiusį pietrytiniame Mariupolio uostamiestyje, kurio didžiulė metalurgijos įmonė tapo miestą gynusių ukrainiečių paskutine tvirtove.
Padėtis šalia Sjevjerodonecko esančiame Lysyčansko mieste taip pat tampa vis sunkesnė.
Jo meras Oleksandras Zaika sakė, kad apie 60 proc. infrastruktūros ir namų jau sugriauti, neveikia mobilusis ryšys ir nutrūkęs dujų tiekimas.
Maždaug už 80 km nuo Sjevjerodonecko esančio Slovjansko miesto meras ragino gyventojus evakuotis dėl intensyvaus bombardavimo ir nutrūkus vandens bei elektros tiekimui.
„Padėtis blogėja“, – naujienų agentūrai AFP sakė studentė Hulnara Jevharipova, ruošdamasi įsėsti į mikroautobusą, evakuojantį gyventojus.
Paramedikė Jekaterina Perednenko pridūrė: „Man baisu, kad čia nieko nebebus likę, dėl ko būtų galima grįžti.“
„Gėda ir neapykanta“
Rusijos pajėgos šiuo metu yra užėmusios apie penktadalį Ukrainos teritorijos, įskaitant anksčiau aneksuotą Krymą ir promaskvietiškų separatistų kontroliuojamas teritorijas, ir blokuoja Juodosios jūros uostus.
Tačiau Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis penktadienį tebebuvo nusiteikęs ryžtingai.
„Pergalė bus mūsų“, – šalies vadovas žadėjo savo vaizdo kreipimesi.
Vėliau, naktį paskelbtame vaizdo įraše, V. Zelenskis nesureikšmino Rusijos kariuomenės.
„Iš pradžių ji atrodė grėsminga. Paskui – pavojinga... Na, o dabar, ko gera, verčia tik karčiai nusišypsoti, – kalbėjo jis. – Nes kas iš jos belikę? <...> Karo nusikaltimai, gėda ir neapykanta.“
Tačiau Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas teigė, kad „buvo pasiekta tam tikrų rezultatų“ ir kai kurios teritorijos „išvaduotos“ nuo, anot jo, „Ukrainos pronaciškų ginkluotųjų pajėgų“.
Tuo metu Vakarų šalys siunčia Ukrainai vis galingesnių ginklų ir toliau griežtina sankcijas Maskvai. Penktadienį Europos Sąjunga oficialiai įvedė didžiosios dalies rusiškos naftos importo draudimą.
Į asmenų, kuriems taikomas draudimas išduoti vizas ir turto areštas, sąrašą buvo įtraukta numanoma V. Putino meilužė buvusi olimpinė gimnastė Alina Kabajeva ir virtinė kitų veikėjų.