Užsieniečiai, turintys „daug žaidimų patirties“, tapo Ukrainos slaptu ginklu kare, kuriame vis labiau priklausoma nuo dronų, teigia Olegas Grabovyy, Niujorko gyventojas ir Ukrainos 25-osios oro desanto brigados naujokų kurso koordinatorius.
„Vikrumas, kurį įgyji naudodamas „Xbox“ valdiklį, yra tiesiogiai pritaikomas dronų pilotavimui, – sakė O. Grabovyy laikraščiui „The Independent“. – Geriausias FPV pilotas, kurį kada nors sutikau, buvo visiškas geimeris.“
Naujokai yra iš Amerikos, Didžiosios Britanijos, Kanados, Australijos ir Prancūzijos, daugelis jų plūdo į 25-ąją oro desanto brigadą nuo karo pradžios 2022 m. ir ypač pastaraisiais mėnesiais, kai Vakarų parama Ukrainai sulėtėjo.
Būrys greitai įžvelgė jaunų, vaizdo žaidimus išmanančių savanorių antplūdį kaip galimybę surengti trijų savaičių atrankos kursą, kurio tikslas – paversti naujokus dronų pilotais, kurie kels problemų Rusijos invazijos pajėgoms.
Vienas amerikietis, prisistatęs Samu, 20-metis iš Čarlstono, Džordžijos valstijos, sakė, kad nori įrodyti savo įgūdžius po to, kai dalyvavo dronų lenktynių turnyruose visose JAV.
„Varžybose skrendi per 1,5 metro aukščio vartus 160 km/h greičiu, darai staigius posūkius. Svarbiausia – tikslumas ir refleksai. Ketinu panaudoti viską, ko išmokau, kad padėčiau Ukrainai“ – sakė jis „The Independent“.
„Mano mama ir tėtis nėra sužavėti, bet jie supranta. Nusprendžiau pasilikti iki pergalės arba mirties – kas bus anksčiau“, – pridūrė jis.

„Šimtai iš viso pasaulio“: apie savanorius Ukrainoje
O. Grabovyy apibūdino Samą kaip naujausią jaunų amerikiečių grupę, atvykusią pastaraisiais mėnesiais po neramaus laikotarpio, kai prezidentas D. Trumpas atrodė atimantis paramą Kyjivui.
Jis sakė, kad kaip ir jis, naujokai dažnai turi ukrainiečių šaknų ir nori padaryti viską, ką gali, kad padėtų šiuo įtemptu laikotarpiu, net jei neturi ankstesnės kovinės patirties.
„Nustebtumėte sužinoję, kiek jų atvyksta – šimtai iš viso pasaulio. Prie mūsų prisijungia daug jaunų amerikiečių, 18, 19, 20 metų, – sakė Grabovvy. – Jie mano, kad jų valdžia paliko Ukrainą.“
Ir ne tik amerikiečiai traukia į frontą. Britas, prisistatęs Garrethu, sakė, kad paliko darbą Nacionalinėje sveikatos tarnyboje Velse, kad taptų FPV dronų pilotu.
„Turiu elektronikos inžinieriaus diplomą, ir būtent FPV elektronika mane čia atvedė, – sakė jis britų žiniasklaidai. – Galiu derinti savo minuotojo patirtį ir elektronikos inžinieriaus įgūdžius; tai įdomus karo laikotarpis, o aš esu geimeris.“
Tie, kurie išlaiko trijų savaičių atrankos kursą, pereina į dvigubai ilgesnį bazinį mokymo kursą, tikslas – atrinkti tuos, kurie netinka karui.
„Jiems reikėjo pagalbos atskirti rimtus žmones nuo fantazuotojų ir karo turistų“, – apie kursą, kurį padėjo surengti, sakė amerikietis Shawnas McVey’us. – Mes žmonėms sakome tiesą. Jei jie netinka, jie atkrenta.“
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!