Toks žingsnis žengtas po to, kai sausį išaiškėjus keliems ukrainiečių tiriamosios žurnalistikos atstovų bauginimo atvejams, Paryžiuje įsikūrusi žiniasklaidos teisių gynimo grupė „Žurnalistai be sienų“ (RSF) paragino pareigūnus ištirti įtariamus pažeidimus.
RSF išvardijo tris atvejus, kurie įvyko arba buvo atskleisti per savaitę.
Tiriamosios žurnalistikos grupės „Bihus.info“, kuri specializuojasi korupcijos tyrimų srityje, darbuotojai iš sausio 16 dieną socialiniuose tinkluose paskelbto vaizdo įrašo sužinojo, kad kelis mėnesius buvo slapta filmuojami ir kad buvo pasiklausoma jų pokalbių.
Kitas atvejis susijęs su Odesoje gyvenančia žurnaliste Iryna Hryb, kuri rengė reportažus apie grūdų eksportą regione ir savo automobilyje aptiko prietaisą, kuriuo buvo galima klausytis jos telefono skambučių ar pokalbių su keleiviais bei sekti jos judėjimą.
Trečiasis atvejis susijęs su Jurijumi Nikolovu, antikorupcinės žiniasklaidos priemonės „Naši Hroši“ žurnalistu.
Sausio 14 dieną kaukėti asmenys bandė įsibrauti į jo butą Kyjive ir tuo pat metu grasino, kad jis bus priverstinai įtrauktas į Ukrainos kariuomenę kovoti prieš Rusijos invaziją.
Pirmadienį šaltinis Ukrainos saugumo tarnyboje (SBU) AFP pranešė, kad „dėl „Bihus.info“ darbuotojų stebėjimo buvo atleistas SBU valstybės apsaugos departamento vadovas Romanas Semenčenka“.
Sprendimą priėmė SBU vadovas, o patvirtino prezidentas Volodymyras Zelenskis, sakė pareigūnas, kalbėjęs su anonimiškumo sąlyga.
Anksčiau pirmadienį SBU pareiškime teigė, kad „priėmė atitinkamus personalo sprendimus“, tačiau gynė sekimą, nes „kai kurie „Bihus.info“ darbuotojai buvo narkotikų prekeivių klientai“.
Sausį „Bihus.info“, kuri sekimą pavadino gėdingu, sakė, kad kai kurie jos darbuotojai per Naujuosius metus vartojo draudžiamų medžiagų. Pareiškimas pasirodė po to, kai internete buvo paviešinta atitinkamų įrašų.
Ukrainoje veikia daugybė tiriamosios žurnalistikos leidinių.