Tyrime, paskelbtame žurnale „Nature Human Behaviour“, išanalizuota 8 mln. kongresmenų kalbų nuo 1879 iki 2022 m.
Jis atskleidė, kad įrodymais pagrįsta kalba savo viršūnę pasiekė XX a. septintajame dešimtmetyje ir nuo to laiko mažėja.
Šis nutolimas nuo faktais pagrįstos retorikos sutampa su didėjančia partijų poliarizacija, augančia pajamų nelygybe ir mažėjančiu teisėkūros produktyvumu.
„Daugelyje demokratinių šalių šiuo metu didelį susirūpinimą kelia „tiesos nuosmukis“: ribos tarp faktų ir prasimanymų nykimas, kuris ne tik skatina poliarizaciją, bet ir mažina visuomenės pasitikėjimą institucijomis“, – aiškino pagrindinis autorius Davidas Garcia iš Konstancos universiteto (Vokietija).
Reikalinga pusiausvyra tarp įrodymų ir emocijų
Tyrėjai aiškina, kad sveikam demokratiniam diskursui reikalinga pusiausvyra tarp įrodymų ir emocijų. Nors faktiniai argumentai sukuria pagrindą dalykinėms diskusijoms, emocinė perspektyva taip pat yra vertinga sprendžiant sudėtingus visuomenės klausimus.
Tačiau, kai pokalbyje visiškai dominuoja jausmai, įrodymai nebegali būti konkuruojančių politinių pozicijų arbitru, todėl pasiekti kompromisą tampa vis sunkiau.
Mokslininkai sukūrė vadinamąjį „įrodymų ir intuicijos“ balą, kuriuo matuojamas santykinis įrodymais grindžiamų kalbų pranašumas prieš intuicija grindžiamas Kongreso narių kalbas.
Tokie žodžiai kaip „faktas“, „įrodymas“, „mokslas“ ir „analizė“ buvo priskirti įrodymais pagrįstai kalbai, o tokie žodžiai kaip „tikėti“, „jausti“, „nuomonė“ ir „sveikas protas“ – intuicijai.
Nuo XIX a. pabaigos iki XX a. pradžios Kongreso kalba išliko gana stabili, o nuo XX a. ketvirtojo dešimtmečio šiek tiek padaugėjo įrodymais pagrįstų žodžių.
Tyrėjai pastebėjo, kad įrodymais pagrįsta kalba pasiekė aukščiausią lygį XX a. septintojo dešimtmečio viduryje, po to pradėjo nuosekliai mažėti iki šių dienų, kai pasiekė istorinį minimumą.
Nuosmukis palietė ir demokratus, ir respublikonus
Šis nuosmukis palietė ir demokratus, ir respublikonus, o nuo XX a. septintojo dešimtmečio abiejų partijų įrodymais pagrįstos kalbos vartojimas mažėjo beveik vienodai.
Vienoje iš paskutiniųjų Kongreso sesijų (2021-2022 m.) respublikonų įrodymais pagrįstų kalbų vartojimas mažėjo daug labiau nei demokratų.
Tyrėjai pažymėjo, kad abiejų partijų retorikos modeliai nuo XX a. 7-ojo dešimtmečio vidurio kartu judėjo žemyn, o tai rodo sinchronizuotą pranešimų strategijų pokytį visame politiniame spektre.
Tyrėjai teigia, kad gali būti ryšys tarp įrodymais pagrįstos kalbos ir kelių demokratijos sveikatos rodiklių. Įrodymais pagrįstos kalbos mažėjimas yra glaudžiai susijęs su didėjančia partijų poliarizacija.
Kai poliarizacija didėja, mažėja įrodymais pagrįstos kalbos. Tai leidžia manyti, kad politiniam diskursui tampant labiau susiskaldžiusiam, politikai rečiau remiasi visuotinai pripažintais faktais ar duomenimis, o grįžta prie subjektyvių interpretacijų ir asmeninių įsitikinimų.
Kai retorika nukrypsta nuo įrodymų, didėja pajamų nelygybė
Tyrėjai taip pat nustatė, kad žemesnis įrodymais pagrįstos kalbos lygis prognozuoja pajamų nelygybės didėjimą. Kitaip tariant, kai Kongreso retorika nukrypsta nuo įrodymų, pajamų nelygybė turi tendenciją didėti. Ši priklausomybė išliko net ir kontroliuojant daugelį kitų veiksnių.
Kongreso produktyvumas, matuojamas priimtų įstatymų kiekiu ir kokybe, teigiamai susijęs su įrodymais pagrįsta kalba.
Kai Kongresas vartoja daugiau įrodymais pagrįstų formuluočių, jis linkęs priimti daugiau svarbių teisės aktų. Tai logiška: kai įstatymų leidėjai savo argumentus grindžia bendrais faktais, o ne asmeniniais jausmais, lengviau rasti bendrą kalbą ir parengti veiksmingus politinius sprendimus.
Tuo tarpu, kai mažėja įrodymais pagrįstų kalbų, mažėja ir gebėjimas rengti produktyvias politines diskusijas, grindžiamas bendru tikrovės supratimu.
Dėl to politinėje aklavietėje tampa vis sunkiau spręsti neatidėliotinus visuomenės iššūkius – nuo klimato kaitos iki sveikatos apsaugos reformos.
Demokratija, kuri negali dalyvauti faktais pagrįstose diskusijose, yra demokratija, kuriai gresia pavojus.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!