JAV Kongreso delegacijos penkių dienų vizitas surengtas po pranešimų, kad Taivane apsilankė vienas iš JAV aukščiausio rango gynybos pareigūnų, dėl įtariamų Kinijos šnipinėjimo balionų smarkiai išaugus įtampai tarp Vašingtono ir Pekino.
„Taivanas ir Jungtinės Valstijos toliau stiprins karinius mainus“, – sakė ji po prezidentūroje Taibėjuje įvykusio susitikimo su JAV Kongreso delegacija.
„Eidamas į priekį Taivanas dar aktyviau bendradarbiaus su Jungtinėmis Valstijomis ir kitomis demokratinėmis partnerėmis, kad stotų prieš tokius pasaulinius iššūkius kaip autoritarinis ekspansionizmas ir klimato kaita“, – sakė ji.
Prezidentė nepateikė daugiau detalių dėl to, kokie mainai galėtų vykti ateityje.
Vašingtonas diplomatiškai pripažįsta Pekiną, o ne Taibėjų, bet tuo pačiu yra svarbiausias tarptautinis Taivano bei jo teisės apsispręsti dėl savo ateities rėmėjas.
Pekinas, kuris Taivaną laiko savo teritorijos dalimi ir žada vieną dieną jį susigrąžinti, nepritaria jokiems oficialiems šalių mainams su šia demokratiškai valdoma sala ir pastaraisiais metais piktai reaguodavo į JAV politikų apsilankymus joje.
Tsai Ing-wen sakė, kad atėjo laikas ištirti dar daugiau JAV ir Taivano bendradarbiavimo galimybių.
„Drauge galime toliau saugoti demokratijos ir laisvės vertybes“, – sakė ji.
Diplomatija, gynyba ir puslaidininkiai
Augant įtampai tarp Pekino ir Vašingtono, Kinija išreiškė pasipiktinimą dėl savaitgalį įvykusio JAV gynybos sekretoriaus antrojo pavaduotojo Kinijai Michaelo Chase'o vizito, apie kurį pranešė „Financial Times“.
Kaip rašė šis britų laikraštis, M. Chase'as yra Pentagono aukščiausio rango pareigūnas, apsilankęs Taivane nuo 2019 metų.
Taibėjuje JAV Atstovų Rūmų narys iš Kalifornijos Ro Khanna, priklausantis naujai įkurtam JAV Atstovų Rūmų komitetui dėl strateginės konkurencijos su Kinijos komunistų partija, sakė, kad jo vadovaujamu abiejų partijų delegacijos vizitu siekiama plėsti „karinę ir gynybos partnerystę“, taip pat ryšius su pasaulyje pirmaujančia Taivano puslaidininkių pramone.
„Atvykome patvirtinti bendrų Jungtinių Valstijų ir Taivano vertybių, įsipareigojimo demokratijai, įsipareigojimo laisvei“, – antradienį sakė jis.
R. Khanna pridūrė, kad ypač vertina susitikimą su Taivano mikroschemų gamybos milžinės „Taiwan Semiconductor Manufacturing Company“ (TSMC) įkūrėju Morrisu Changu.
Pasaulinę puslaidininkių pramonę smarkiai paveikė ekonomikos sulėtėjimas ir JAV taikomos eksporto kontrolės priemonės siekiant neleisti Kinijai gauti modernių lustų.
Santykiai tarp dviejų didžiausių pasaulio ekonomikų smarkiai pablogėjo rugpjūtį, po tuometinės JAV Atstovų Rūmų pirmininkės Nancy Pelosi vizito Taivane Kinijai surengus karines pratybas prie salos.
Abi šalys neseniai reiškė viltis dėl santykių gerinimo, bet per savaitgalį įvykusį susitikimą su JAV valstybės sekretoriumi Antony Blinkenu Kinijos diplomatijos vadovas Wang Yi apkaltino Vašingtoną klaidingai vertinant Pekiną.
A. Blinkenas anksčiau įspėjo, kad Kinija gali spartinti savo planus dėl galimos invazijos į Taivaną.