Dėl Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio dalyvavimo virtualiame G7 aukščiausiojo lygio susitikime pirmadienį taip pat dar nesusitarta, sakė pareigūnai.
Nesutarimai kilo po to, kai JAV prezidentas Donaldas Trumpas apkaltino Ukrainą dėl karo, pavadino V. Zelenskį „diktatoriumi be rinkimų“ ir pasiūlė Rusiją vėl pakviesti į G7.
JAV pasiuntiniai paprieštaravo dėl frazės „Rusijos agresija“ ir panašių apibūdinimų, kuriuos nuo 2022 m. G7 lyderiai vartojo konfliktui apibūdinti, sakė Vakarų pareigūnai.
Anksčiau D. Trumpas sulaukė kritikos ir dėl to, kad atsisako vadinti Rusijos ir Ukrainos karą „karu“, vietoje to naudoja Kremliaus komunikacijai labiau įprastą „konfliktą“.
Atspindi pasikeitusią Trumpo retoriką
Vasario 24-ąją, dieną, kai prieš trejus metus prasidėjo plataus masto invazija, pirmaujančios pasaulio ekonomikos šalys tradiciškai paskelbė paramos pareiškimą.
„Esame tvirtai įsitikinę, kad reikia atskirti Rusiją ir Ukrainą. Jos nėra tas pats“, ‒ leidiniui „Financial Times“ sakė vienas su šiuo klausimu susipažinęs pareigūnas.
„Amerikiečiai blokuoja šią formuluotę, bet mes vis dar dirbame ir tikimės, kad pavyks susitarti“, ‒ pridūrė pašnekovas.
JAV ambasada Kijeve atsisakė komentuoti.
Praėjusių metų G7 vadovų pareiškime Rusijos agresija buvo paminėta penkis kartus.
„Raginame Rusiją nedelsiant nutraukti agresyvų karą ir visiškai bei besąlygiškai išvesti savo karines pajėgas iš tarptautiniu mastu pripažintos Ukrainos teritorijos“, ‒ sakoma 2024 m. pareiškime.
D. Trumpo administracijos primygtinis reikalavimas sušvelninti formuluotę atspindi platesnį JAV politikos poslinkį karą apibūdinti kaip „konfliktą Ukrainoje“, sakė du su tuo susipažinę asmenys.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!