Užsienio sankcijos atėmė iš Rusijos pramonės svarbiausias medžiagas, reikalingas geriausių Rusijos ginklų gamybai. Pavyzdžiui, tantalas – retas mineralas, kurį daugelis aukštųjų technologijų pramonės šakų naudoja kondensatoriams gaminti.
Trumpas turi ginklą, kurį gali panaudoti prieš Putino karo mašiną
Šie kondensatoriai naudojami geriausiose Rusijos raketose, dronuose ir tankuose. Tačiau didžioji dalis tantalo importuojama iš užsienio – pagrindiniai tiekėjai yra Kongo Demokratinė Respublika, Brazilija ir Kinija – o JAV ir įvairių Europos šalių sankcijos sumažino jo tiekimą.
„Nors Rusija turi savo tantalo telkinių, jie yra žymiai mažesni“, – šiemet pranešė Ukrainos analizės grupė „Frontelligence Insight“.
Be to, „Rusija neturi pažangių perdirbimo įrenginių, reikalingų kondensatoriams gaminti aukštos kokybės tantalo milteliams“.
„Frontelligence“ padarė išvadą, kad sankcijos „iš tiesų veikia“. Tačiau ar sankcijos išliks chaotiškoje JAV prezidento Donaldo Trumpo administracijoje?
„Tai, kad Rusijos pramonė sunkiai stengiasi pagaminti pakankamai naujų ginklų, kad galėtų tęsti 35 mėnesius trunkantį karą Ukrainoje, akivaizdu visoje 800 mylių fronto linijoje. Praradę 15 000 šarvuotų transporto priemonių per karo veiksmus Ukrainoje, Rusijos pulkai pirmiausia griebėsi senų Šaltojo karo transporto priemonių, išimtų iš ilgalaikio saugojimo.
Tačiau net ir šių senų transporto priemonių mažėja. Vis dažniau Rusijos kariai puola Ukrainos pozicijas civilinėmis mašinomis, furgonais ir golfo vežimėliais – arba pėsčiomis. Perėjimas prie nešarvuotų transporto priemonių ir pėstininkų taktikos padidino vidutines dienos aukas iki naujų rekordų. Nėra neįprasta, kad per vieną dieną žūsta ar sužeidžiama 2 000 rusų“, – rašoma tekste.
Anot autoriaus, rusai tuo pačiu metu praranda kontrolę virš kritinių sektorių – ukrainiečių dronai yra greitesni ir jų daugiau nei rusų dronų.

Tantalas yra vienas iš veiksnių, lemiantis Rusijos ginklų gamybos mažėjimą. Rusijos gamyklos importuodavo perdirbtą tantalą iš Afrikos, Kinijos ir Pietų Amerikos iš vienos didelės gamyklos Kazachstane. Tačiau Kazachstanas prisijungė prie sankcijų režimo ir apribojo perdirbto mineralo tiekimą. Rusai bandė pirkti daugiau perdirbto tantalo iš Kinijos, tačiau jo kokybė buvo prasta.
„Frontelligence“ duomenimis, Rusijos pramonei per mėnesį reikia beveik 800 kg aukštos kokybės perdirbto tantalo.
Tam, kad Rusija įvykdytų turimas sutartis, Rusijos gamykloms reikia įsigyti daugiau nei 4,5 tonos šio mineralo, tačiau dabartinės atsargos sudaro tik šiek tiek daugiau nei dvi tonas. „Frontelligence“ vertinimu, „nėra greitų sprendimų, kaip įsigyti“ likusias dvi tonas.
Norėdama užpildyti šį trūkumą, Rusijos pramonė galėtų pirkti daugiau „dvejopo naudojimo“ tantalo komponentų – skirtų komerciniams produktams, bet tinkamų ir ginklams. Perduodami iš tarpininko tarpininkui ir galiausiai išsiunčiami į Rusiją iš šalių, kurios nėra pasirašiusios sankcijų režimo, dvejopo naudojimo komponentai atkeliauja lėtai ir brangiau, nei norėtų Rusijos pirkėjai.
Tačiau jos vis dėlto pasiekia tikslą. Užkirsti kelią šiam paskutiniajam tantalo šaltiniui turėtų būti prioritetas Rusijos priešams ir Ukrainos draugams.
„Į tantalo miltelių ar kondensatorių gamybą ar prekybą įtrauktos įmonės <...> turi būti pasirengusios prarasti galimybę patekti į Vakarų rinkas, jei bus nustatytas prekybos su Rusija faktas“, – ragina „Frontelligence“.
Tačiau taip pat tikėtina, kad sankcijos bus sušvelnintos, kadangi D. Trumpo administracijos darbotvarkė yra nenuspėjama.
Be JAV pritarimo, beveik nėra perspektyvų, kad bus įvestas griežtesnis sankcijų režimas, kuris galiausiai sustabdytų tantalo tiekimą Rusijai. Nesiimdama jokių veiksmų – arba, dar blogiau, panaikindama esamas sankcijas – JAV vyriausybė, buvusi didžiausia Rusijos ginklų pramonės priešė, gali išgelbėti šią pramonę nuo tantalo bado.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!
Darykite isvadas klounai