• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Žurnalas „The Atlantic“ trečiadienį paskelbė tai, ką vadina pilnu pokalbių grupės tekstu, Donaldo Trumpo administracijos aukščiausių pareigūnų per klaidą pasidalintu su vienu žurnalistu, atskleidžiančiu prieš Jemeną nukreiptos atakos planus.

Žurnalas „The Atlantic“ trečiadienį paskelbė tai, ką vadina pilnu pokalbių grupės tekstu, Donaldo Trumpo administracijos aukščiausių pareigūnų per klaidą pasidalintu su vienu žurnalistu, atskleidžiančiu prieš Jemeną nukreiptos atakos planus.

REKLAMA

Prieš tai „The Atlantic“ paskelbė redaktoriaus Jeffrey Goldbergo straipsnį, kuriame teigiama, kad „JAV nacionalinio saugumo vadovai įtraukė mane į grupinį pokalbį apie būsimus karinius smūgius Jemene. Nemaniau, kad tai gali būti tiesa. Tada pradėjo kristi bombos“.

Baltieji rūmai patvirtino, kad žurnalistas buvo įtrauktas į grupinį pokalbį, kuriame JAV gynybos sekretorius Pete'as Hegsethas ir kiti pareigūnai planavo operacijas.

Atskleistos stulbinančios detalės

Pokalbio teksto nuotraukose buvo atskleistos stulbinančios detalės – smūgių grafikas bei ketinamų panaudoti lėktuvų modeliai ir dar daugiau.

REKLAMA

Žurnalas teigė, kad viską paskelbė tik po to, kai D. Trumpo administracija pakartotinai paneigė, kad neapsaugotame pokalbyje buvo skelbiama kokia nors įslaptinta informacija.

„The Atlantic“ cituojamas susirašinėjimas, regis, yra „autentiškas“

Šis skandalas supurtė D. Trumpo administraciją, kuri kol kas reaguoja priešiškai, savo ruožtu puldama „The Atlantic“ ir neigdama bet kokius nusižengimus. Baltųjų rūmų spaudos sekretorė Karoline Leavitt greitai sureagavo ir pareiškė, kad „The Atlantic“ esą pripažįsta, jog „tai nebuvo „karo planai“. Visa ši istorija buvo dar viena apgaulė“.

REKLAMA
REKLAMA

Nacionalinio saugumo tarybos atstovas Brianas Hughesas pirmadienį buvo nurodęs, kad „The Atlantic“ cituojamas susirašinėjimas, regis, yra „autentiškas“.

„The Atlantic“ žurnalistas Jeffrey’is Goldbergas sakė, kad gynybos sekretorius Pete’as Hegsethas „Signal“ pokalbyje, kuriame taip pat dalyvavo viceprezidentas J. D. Vance’as ir Centrinės žvalgybos agentūros (CŽA) direktorius Johnas Ratcliffe’as, prieš pat kovo 15 d. suduotus smūgius, nukreiptus prieš hučių sukilėlius, dalinosi informacija. Dėl nežinomų priežasčių į grupinį pokalbį buvo įtrauktas J. Goldbergo telefono numeris.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

J. Goldbergas taip pat atskleidė šio pokalbio metu išsakytus niekinamus aukštų JAV pareigūnų komentarus apie Europos sąjungininkus.

„The Atlantic“ iš pradžių nepaskelbė tikslių pokalbio detalių – leidinys pažymėjo, kad nenori atskleisti įslaptintos medžiagos ir informacijos, kuri galėtų sukelti pavojų amerikiečių kariams. Tačiau antradienį J. Ratcliffe’as ir kiti pokalbyje dalyvavę pareigūnai ėmėsi menkinti kilusį skandalą ir Kongrese liudijo, jog nebuvo dalinamasi kritiškai svarbia infromacija ir nebuvo pažeisti įstatymai, be to, aptariami dalykai esą nebuvo įslaptinti.

REKLAMA

„The Atlantic“ trečiadienį teigė, kad paklausė vyriausybės, ar tokiu atveju nekiltų problemų, jei būtų paskelbta likusi medžiaga. Pasak žurnalo, į tai atsakė K. Leavitt, kuri leidiniui dar kartą pareiškė, kad „grupiniame pokalbyje nebuvo perduota įslaptinta informacija“.

Tuo metu CŽA atstovas paprašė, kad nebūtų įvardytas tik vienas pokalbyje minimas agentūros pareigūnas.

Pasak „The Atlantic“, į trečiadienį paskelbtą publikaciją buvo įtraukta visa „Signal“ pokalbio medžiaga, išskyrus vieną CŽA pavardę. P. Hegsethas išdėstė oro sąlygas, atakų laiką ir naudojamų orlaivių tipus.

REKLAMA

Žinutės buvo išsiųstos likus vos pusvalandžiui iki pirmųjų JAV karo lėktuvų pakilimo ir dviem valandoms iki numatyto pirmojo taikinio bombardavimo. Šios detalės yra šokiruojančiai tikslios, kalbant apie tokią operaciją, apie kurią visuomenė paprastai sužino vėliau ir kuri būna apibūdinama aptakiau.

Po kurio laiko D. Trumpo patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Mike’as Waltzas išsiuntė realaus laiko žvalgybinius duomenis apie atakos padarinius ir, be kita ko, parašė „pastatas sugriuvo“ bei „puikiai padirbėta“.

Hučių sukilėliai, kurie jau daugiau kaip dešimtmetį kontroliuoja nemažą Jemeno dalį, priklauso vadinamajai „pasipriešinimo ašiai“, kurią sudaro proiranietiškos grupuotės, besipriešinančios Izraeliui ir JAV. Reaguodama į nuolatinius hučių bandymus sutrikdyti laivybą strategiškai svarbioje Raudonojoje jūroje, D. Trumpo administracija suintensyvino atakas prieš šią grupuotę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų