Kovo 29-ąją iš Taivano Tsai Ing-wen išvyks į 10 dienų trukmės kelionę, o pakeliui į Centrinės Amerikos šalis ir iš jų sustos Niujorke ir Los Andžele, pranešė ministerija.
Belizas ir Gvatemala yra dvi iš vos 14 šalių, kurios oficialiai pripažįsta Taivaną, o ne Kiniją. Apie šiuos vizitus paskelbta po to, kai anksčiau šį mėnesį Hondūras sudavė Taibėjui smūgį nusprendęs pripažinti Pekiną.
Kinija savarankiškai valdomą demokratinį Taivaną laiko savo teritorijos dalimi, kurią vieną dieną ketina susigrąžinti, prireikus – jėga. Pagal „vienos Kinijos“ principą nė viena šalis negali palaikyti oficialių diplomatinių santykių ir su Kinija, ir su Taivanu.
Kelionės metu Tsai Ing-wen susitiks su Gvatemalos kolega Alejandro Giammattei ir Belizo premjeru Johnu Briceno, pranešė taivaniečių užsienio reikalų ministerija.
Paklaustas, ar salos lyderė Los Andžele susitiks su JAV Atstovų Rūmų pirmininku Kevinu McCarthy, Taivano užsienio reikalų viceministras Alexanderas Yui (Aleksandras Jui) atsakė tik tiek, kad jos maršrutas derinamas su amerikiečiais.
K. McCarthy anksčiau šį mėnesį teigė susitiksiantis su Tsai Ing-wen savo gimtojoje Kalifornijos valstijoje, o JAV valstybės departamentas, atsižvelgdamas į kinų pasipiktinimą, sumenkino šio įvykio reikšmę.
Antradienį Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovas spaudai Wang Wenbinas pakartojo, kad jo šalis nepritaria Tsai Ing-wen susitikimui su JAV pareigūnais.
„Griežtai prieštaraujame bet kokiems oficialiems JAV ir Taivano ryšiams, – per įprastą spaudos konferenciją Pekine sakė jis. – Kinija šiuo klausimu rimtai perspėjo JAV.“
Vašingtonas yra vienas pagrindinių Taivano sąjungininkų pasaulyje ir didžiausias jo ginklų tiekėjas, nepaisant to, kad 1979 metais pačios Jungtinės Valstijos pasirinko Pekino diplomatinį pripažinimą.
Praėjusių metų rugpjūtį įvykęs K. McCarthy pirmtakės Nancy Pelosi vizitas į Taibėjų sulaukė Kinijos pasmerkimo. Rytų Azijos milžinė kaip atsaką aplink salą surengė dideles karines pratybas.
Tsai Ing-wen kelionė vyks itin svarbiu Taivanui metu – praėjusią savaitę Hondūro prezidentė Xiomara Castro pareiškė, kad jos šalis užmegs oficialius santykius su Kinija.
Nuo to laiko, kai 1949 metais po pilietinio karo Kinija ir Taivanas atsiskyrė, Lotynų Amerika yra viena pagrindinių jų diplomatinės kovos arenų.
Hondūro žingsnis, dėl kurio nutrūktų ilgamečiai oficialūs ryšiai su Taivanu, žengtas praėjus kelioms savaitėms po to, kai šios šalies vyriausybė paskelbė, kad derasi su Kinija dėl hidroelektrinės užtvankos statybos.
Toks regiono šalių kurso keitimas jau tapo tendencija – Kinija pastaraisiais metais savo pusėn palenkė Nikaragvą, Salvadorą, Panamą, Dominikos Respubliką ir Kosta Riką.